Płyta gazowa bez płomieni –  zalety i wady

Płyty gazowe bez płomieni to z pewnością rozwiązanie, które przykuwa uwagę wielu osób. W szczególności tych stojących w obliczu remontu. Jedni chcą zmodernizować swoją kuchnię, drudzy mają już dość tłustych osadów w kuchni, powstających w wyniku spalania się gazu w klasycznych kuchniach z otwartym płomieniem. Dlatego dziś, chcemy powiedzieć Wam z czym to się je i na co zwrócić uwagę przy decyzji zakupu płyty w technologii „gaz-pod-szkłem” marki SOLGAZ. Przybliżymy Wam również, jak działa płyta gazowa bez płomieni – jakie są wady i zalety tego innowacyjnego wynalazku, który od ponad 20 lat wybierany jest zarówno przez klientów w Polsce, jak i w ponad 30 krajach na świecie. Dzięki naszym wskazówkom będziecie mogli świadomie podjąć decyzję, czy taki sprzęt jest odpowiedzią na Wasze potrzeby.

Płyta gazowa bez płomieni – czy to dobry wybór?

Jest to sprzęt, obok którego ciężko jest przejść obojętnie. Dla tych, którzy gotują w swoich domach na gazie, Solgaz przygotował innowacyjne rozwiązanie na skalę światową. Łączy ono ze sobą zalety technologii gazowej, z płaską powierzchnią i funkcjonalnością płyty ceramicznej. Bez wystających rusztów, bez pokręteł i bez płomieni.  Dlatego też bardzo często płyty Solgazu nazywane są „indukcją na gaz”. Gotowanie na takiej płycie jest jednak nieco inne i trzeba się do niego przyzwyczaić, nauczyć. Co ważne – nie porównywać ani bezpośrednio z kuchenką z otwartym płomieniem, ani z indukcją.

Sprzęt, jaki oferuje marka Solgaz jest po prostu czymś zupełnie nowym, co łączy zalety obu rozwiązań (klasycznej płyty gazowej i płyty elektrycznej), ale ma także swoje unikalne cechy.

Jedną z nich jest to, że płyta na gaz bez płomieni to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Wybierając to urządzenie do swojej kuchni, znacząco redukujemy zużycie gazu. Jak to możliwe? Płyta gazowa bez płomieni jak działa? Dzięki cyklicznej pracy płyty oraz ukrytym pod powierzchnią ceramiki palnikom, które spalają gaz katalitycznie. W szczelnie zamkniętych komorach, w wysokiej temperaturze gaz jest dużo bardziej efektywnie spalany niż w urządzeniach z otwartym płomieniem. Ale to nie wszystko, każda płyta gazowa bez płomieni marki Solgaz posiada tak zwane darmowe pole, które nie pobiera gazu. Darmowe pola w kuchenkach Solgaz to z jednej strony gratisowe miejsce do przygotowywania potraw, a z drugiej strony źródło znacznych oszczędności. Jeśli już nauczymy się korzystać w pełni z zalet pola darmowego, jesteśmy w stanie zużywać zdecydowanie mniej gazu. Dokładając do tego nowoczesną technologię spalania gazu i cykliczną pracę płyt – możemy zmniejszyć rachunki za gaz zużyty do gotowania nawet do 50%.

Kolejną różnicą jest sposób nagrzewania się płyty w wykonanej w technologii „gaz-pod-szkłem”. Zastosowana technologia oraz umieszczenie palników pod powierzchnią ceramiki, wpływają na dłuższy czas nagrzewania się płyty, jednak później płyta dłużej oddaje nagromadzone ciepło. Oznacza to, że w pierwszym etapie gotowania proces jest nieco dłuższy, zbliżony do klasycznych kuchni gazowych. W płytach bez płomieni można jednak dodatkowo sprytnie wykorzystać nagromadzone ciepło i wcześniej wyłączyć urządzenie. Potrawy mogą wtedy spokojnie „dojść”, kiedy temperatura płyty stopniowo opada, nie zużywając niepotrzebnie gazu.

To, na co jeszcze chcielibyśmy Wam zwrócić uwagę, to sama ceramika. Każda płyta bez płomieni na gaz wykonana jest z wysokiej jakości certyfikowanego szkła hartowanego. Szkło witroceramiczne jest z założenia bardzo odporne na wysoką temperaturę i uszkodzenia, może się jednak porysować lub uszkodzić mechanicznie. Zarysowania są następstwem sposobu użytkowania ceramiki. W przypadku płyt witroceramicznych nie należy po ich powierzchni szurać patelniami czy garnkami. Nie przesuwamy ganka z pola grzejnego na inne, tylko podnosimy i przestawiamy. To dobra praktyka. Kiedy płyta jest nagrzana o zarysowania powstałe podczas przesuwania garnków po płycie jest zdecydowanie łatwiej.

Z pewnością zastanawiacie się, czy ceramikę wykorzystaną przy produkcji płyt gazowych bez płomieni w łatwy sposób można stłuc? Z reguły potrzebne do tego jest bardzo mocne uderzenie lub ostra krawędź. Specyfikacja techniczna wszystkich płyt ceramicznych, każdego producenta na rynku mówi o tym, że najbardziej narażone na uszkodzenia są punkty skrajne oraz narożniki płyty. Tego typu uszkodzenia się zdarzają, dlatego należy na to szczególnie uważać.

Oczywiście nie możemy zupełnie uniknąć zarysowań. Są one normalnym następstwem użytkowania. Na mało estetycznie wyglądającą ceramikę po wielu latach korzystania z płyty gazowej bez płomieni, Solgaz znalazł rozwiązanie. Modułowa konstrukcja urządzenia pozwala na prostą wymianę samej ceramiki bez konieczności kupowania całego urządzenia.

Płyty dobrze dopasowane

W ofercie producenta znajduje się wiele modeli, spośród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Powstały już trzy generacje płyt gazowych bez płomieni.  Na pierwszy rzut oka różnica może być niezauważalna i możecie czuć się zdezorientowani. W praktyce jednak mamy do wyboru: I generację GPC i II generację OPTIMEX. Płyty z tych dwóch generacji zapalane są za pośrednictwem iskrownika. III generacja INNOVA jest najbardziej zaawansowana technologicznie. W odróżnieniu od poprzedniczek, zastosowano w niej żarniki zamiast iskrowników. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, w trzeciej generacji nie słychać już charakterystycznego cykania podczas włączania się palnika.

Producent płyt gazowych bez płomieni z każdą generacją robi krok na przód. INNOVA to aż 3 linie: Standard, Comfort i Premium. Wszytki produkty INNOVA niezależnie od tego, z jakiej linii pochodzą wyposażone są w większe pola grzejne niż w poprzednich generacjach, dodatkowe funkcje: jak booster, pamięć płyty stop&go, timer, minutnik. Ponadto w produktach INNOVA Comfort  i Premium producent wprowadził dodatkowe zabezpieczenia i regulację mocy w stopniach Celsjusza, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie gotować.

Płyty w każdej z tych generacji dostępne są w różnych konfiguracjach pól grzejnych. Możecie zdecydować się na dwu, trzy, cztero i pięciopalnikowe kuchnie, dedykowane do szafki 60 cm lub 80 cm. Dzięki temu z powodzeniem dopasowujecie płytę do każdej kuchni, niezależnie od ilości posiadanego miejsca a także do własnych nawyków i sposobu gotowania.

Inwestycja, która się opłaca

Płyta gazowa bez płomieni to produkt z wyżej półki, za który na początku musimy zapłacić więcej.  Ceny są wyższe od klasycznych płyt indukcyjnych czy gazowych, ale koszty eksploatacji urządzenia przy codziennym gotowaniu są zdecydowanie niższe. Dlaczego? Ponieważ płyty gazowe Solgaz są wyjątkowo oszczędne a cena gazu jest ciągle niższa niż cena energii elektrycznej. Dzięki temu różnicę będzie widać w portfelu gołym okiem.

Czyszczenie i pielęgnacja

Łatwość utrzymania w czystości to niewątpliwa zaleta gładkiej płyty ceramicznej, również takiej gazowej z palnikami ukrytymi pod szkłem. Do czyszczenia i pielęgnacji najlepiej sprawdzą się środki czystości dedykowane do witroceramiki. My polecamy te od marki Solgaz, które skutecznie zadbają o estetykę płyty. W przypadku trudniejszych plam wystarczy sięgnąć po skrobak, który z łatwością usuwa te bardziej uporczywe zabrudzenia.

Jeśli jesteśmy już przy temacie czystości, to jako wisienkę na torcie przytoczymy Wam anegdotkę, która zapoczątkowała produkcję płyt bez płomieni. Mówi się, że żona jednego z konstruktorów miała dość tłustych osadów w kuchni, które powstają w wyniku spalania się gazu w kuchniach z otwartym płomieniem. Poprosiła swojego męża, aby wymyślił sprzęt, który ułatwi utrzymanie w czystości kuchni i pozbędzie się tych trudnych do usunięcia zabrudzeń. Tak właśnie powstały płyty gazowe pod szkłem, w których gaz jest spalany katalitycznie. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze, w jakiej spalany jest gaz, tłuste osady nie powstają. Ci, którzy używają na co dzień kuchenek z palnikami na wierzchu wiedzą, że odpowiedź na tę potrzebę jest bardzo mocnym argumentem dla każdego, kto choć raz próbował doczyścić takie zabrudzenia.

Kuchnie bez płomieni to inne rozwiązanie od wszystkich, ale co jest pewne – plusy zdecydowanie przewyższają minusy. Jeśli chcecie mieć innowacyjne, estetyczne i w dodatku oszczędne urządzenie na gaz w swoich kuchniach – jest ono z pewnością warte zastanowienia.

 

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter