Kuchnia z drzwiami czy kuchnia bez drzwi? Jakie drzwi wybrać? Podpowiadamy.

Pewnie wielu z Was stało przed wyborem czy w swoim domu postawić na kuchnię otwartą na salon, czy jednak oddzielić tę przestrzeń, aby kuchnia była zupełnie odrębnym pomieszczeniem. Można jednak połączyć te dwie rzeczy i wstawić na przykład drzwi przesuwne w kuchni. Opcji jest wiele, bo każdy ma różne potrzeby. W tym miejscu postaramy się przybliżyć Wam, jakie są możliwe warianty wyboru drzwi do kuchni.

Czy montować drzwi w kuchni?

Montować albo nie montować – oto jest pytanie.? Kluczowe i ostateczne. Jednak na początek przyjrzyjmy się dostępnym opcjom i zobaczmy, na co zwrócić uwagę decydując o montażu drzwi do kuchni. Kuchnia otwarta na salon to koncepcja, która pozwala stworzyć przyjazną i przestronną przestrzeń w domu. Bardziej tradycyjne rozwiązanie, czyli kuchnia będąca osobnym pomieszczeniem, również ma mnóstwo zalet. Jeśli dużo gotujecie, to warto pamiętać, że posiadając nawet najlepszy pochłaniacz, nie unikniemy rozchodzących się po całym domu zapachów, a zamknięta kuchnia pozwala je skuteczniej odizolować od reszty pomieszczeń. Podobnie, jeśli nie przeszkadza Wam widok lekkiego chaosu podczas gotowania czy odłożonych brudnych naczyń, to otwarta kuchnia może być dla Was, ale jeśli lubicie porządek w zasięgu wzroku, to kuchnia zamknięta jest zdecydowanie lepszym pomysłem.

Drzwi do kuchni przegląd rozwiązań

Wybierając drzwi do kuchni mamy do dyspozycji ogrom propozycji. Najczęściej wybierane są klasyczne skrzydła uchylne, ale to nie jest jedyne dostępne na rynku rozwiązanie. Przesuwne drzwi kuchenne albo łamane to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych drzwi w kuchni. Dostępność różnych materiałów czy wykończeń jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Drzwi pełne, z przeszkleniami, ze szprosami czy pokryte stylizowaną blachą, to tylko kilka wskazań. Jednak najczęściej wybierane drzwi kuchenne to te z lekkim przeszkleniem. Tego typu drzwi nie izolują kuchni od reszty domu, a jednak pozwalają zachować autonomię tej przestrzeni i możliwość odseparowania dźwięków z niej dobiegających czy zapachów.

Jakie drzwi do kuchni wybrać, jeśli już się na nie zdecydujemy? Na pewno należy pamiętać, że kuchnia to pomieszczenie narażone na wilgoć. Wybór materiału, z jakiego wykonane będą drzwi kuchenne, również musi być tym podyktowany. Jeśli nie jest to w całości szkło to praktycznie każde inne rozwiązanie jak np. fornir, drewno, mdf – potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli chcemy z kolei, aby utrzymanie w czystości drzwi nie spędzało nam snu z powiek, to płaskie gładkie drzwi kuchenne bez dodatkowych zdobień czy frezów będą nam to ułatwiały.

Kuchnia z drzwiami

Decyzja podjęta, ale jaki typ? Drzwi uchylne wszyscy znają. Tutaj możemy liczyć na największy wybór. Rozpiętość cenowa jest też bardzo szeroka, dzięki czemu łatwo możemy znaleźć tego typu drzwi kuchenne mieszczące się w naszym budżecie. Warto pamiętać, że drzwi kuchenne powinny otwierać się na zewnątrz, aby wchodząc do pomieszczenia, nie potrącić osoby, która przestawia w kuchni garnek z gorącą zupą. Kolejną opcją są drzwi przesuwne do kuchni. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Drzwi przesuwne w kuchni są bardzo ciekawym urozmaiceniem aranżacji wnętrza i co najważniejsze nie zajmują dodatkowego miejsca w pomieszczeniu. Możliwości wyboru także jest sporo -począwszy od materiałów, na rozmiarach kończąc. Prowadnice w takich drzwiach mogą być poprowadzone po ścianie lub jeśli jest odpowiednio gruba – mogą być w nią wpuszczone. Przesuwne drzwi są dostępne z jednym skrzydłem lub z dwoma. Wybór pojedynczego skrzydła dobrze sprawdzi się w przypadku wymiany drzwi o standardowych rozmiarach jak 80 cm. Jeśli jednak chcemy otworzyć bardziej tę przestrzeń, musimy liczyć się z koniecznością powiększenia wnęki drzwiowej. Dzięki temu zyskamy miejsce na zamontowanie podwójnych drzwi przesuwnych do kuchni. Takie rozwiązanie jest czymś w rodzaju 2w1. Możesz mieć i kuchnię zamkniętą, a jeśli tylko zechcesz, rozsuwając dwa skrzydła – kuchnię w dużym stopniu otwartą na salon.

Kolejna propozycja to drzwi harmonijkowe – mogą być pełne lub z przeszkleniami. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie mamy zbyt wiele światła w kuchni, zawsze lepszym rozwiązaniem będą drzwi przeszklone, które rozjaśnią to wnętrze.

Co zamiast drzwi do kuchni?

Na przykład harmonijkowe, łamane całe szklane ściany. Ze szprosami lub bez. Jest to rozwiązanie ciekawe i innowacyjne, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Pozwala mieć i kuchnię otwartą, i zamkniętą – jeśli tylko będziemy mieli taką ochotę. Minusem jest nie najlepsza izolacja dla zapachów czy dźwięków dochodzących z kuchni. Kolejna opcja to bardziej wizualne oddzielenie przestrzeni koraliki, kryształki, kotary bambusowe – to ciekawa i niskokosztowa alternatywa dla tradycyjnych drzwi do kuchni.

Jakie drzwi do kuchni wybrać?

Kiedy planujecie aranżację kuchni, zastanówcie się dobrze, co jest dla Was ważne. Czy bardziej zależy Wam na odseparowaniu tego pomieszczenia? Czy jednak lepiej czulibyście się, wybierając do kuchni rozwiązanie, które daje Wam wciąż możliwości otwarcia kuchni na salon? Mamy tu na myśli np. bardzo duże drzwi przesuwne lub łamane w harmonikę szklane ściany. Jedno jest pewne – kuchnia jest sercem domu i bez różnicy czy z drzwiami, czy bez.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter