Kuchnia w stylu loft – sprawdź o czym pamiętać podczas jej aranżacji

Kojarzy się z chłodem i surowością. Duże przestrzenie, brak dekoracji i stonowane kolory. To wszystko charakteryzuje styl industrialny, inaczej nazywany – loftowym. Kuchnia loft jest dla prawdziwych koneserów smaku i nietuzinkowych rozwiązań.

Styl loftowy a industrialny w kuchni – jakie są różnice?

Prostota i oryginalność industrialnego stylu nieustannie przyciąga swoich zwolenników. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w połowie ubiegłego stulecia dziś jest synonimem dobrego gustu i ekstrawagancji. I choć z jednej strony aranżacja w tym klimacie daje dość spore pole do popisu, to jednak ma zasady, z którymi się wiąże. Jasne kolory, surowe wnętrza, stanowcze i odważne dodatki (ale tych nie za wiele). Pożądane są przestronne i wysokie pomieszczenia. Kuchnia loftowa to przede wszystkim białe lub szare ściany, ale mile widziana jest aranżacja z cegieł na jednej ze ścian. Blat możemy wykonać z metalu, co jeszcze bardziej doda surowości i charakteru.

Meble w stylu loft do kuchni

W loftowej kuchni sprawdzą się meble w klasycznych kolorach – bieli lub czerni. Jeśli decydujemy się na te jasne – warto pomyśleć nad ciemnymi dodatkami. Lub – zupełnie odwrotnie – kiedy mamy czarne meble – białe lub kremowe ściany będą idealne. Okazuje się, że nawet bardzo modne dziś białe meble, na wysoki połysk, tez mogą tworzyć industrialny styl – rzecz w tym, by zadbać o odpowiednią oprawę całości, aranżację i detale – te surowe i charakterem.  Nie można zapominać o stole – to jeden z ważniejszych dla tego stylu elementów, a wraz ze stylowymi krzesłami mogą być tzw. „kropką nad i”. Mile widziany będzie stół o drewnianym surowym blacie na metalowych nogach.

Jakie AGD wybrać do kuchni w lofcie?

Aby dopasować sprzęt AGD do loftowego stylu nie trzeba wielkiego zachodu – zdecydowana większość dostępnych urządzeń są na tyle ponadczasowe, że odnajdą się w wielu aranżacjach. Bez wątpienia kuchnia w lofcie musi mieć swój specyficzny charakter, a sprzęt AGD może w tym pomóc. Stal nierdzewna, z której w większości wykonane są urządzenia idealnie wpasują się w surową aranżację. Płyta gazowa, okap kuchenny, czy piekarnik to dziś bardzo minimalistyczne i proste w swoim wyglądzie sprzęty – bez wątpienia odnajdą się w loftowym stylu. Kolor czarny lub srebrny też dobrze się wkomponują.

Kuchnia w stylu loft – dodatki

Dodatków samych w sobie nie może być wiele, bo industrialny klimat to przede wszystkim przestrzeń. Owszem, tzw. bibeloty nie są mile widziane, ale za to istnieje kilka sztandarowych elementów loftowego klimatu. O cegłach, metalu i drewnie już pisaliśmy, ale np. w salonie musi się znaleźć miejsce dla małej domowej biblioteczki i obrazów/grafik sztuki współczesnej. Warto postawić na duże przeszkolenia i oświetlenie. Modne dziś metalowe, surowe motywy będą idealnym rozwiązaniem. Nie maskujemy wystających rur, czy nieotynkowanej ściany – im więcej takich niestandardowych elementów, tym lepiej.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter