Jaką płytę gazową wybrać – sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając płytę gazową

Jaka płyta gazowa będzie da nas najlepsza? Jaką płytę gazową wybrać? Niemal każdy z nas zadawał sobie to pytanie. Kuchenki gazowe niezmiennie goszczą w naszych kuchniach. Niektórzy twierdzą, że potrawy przygotowane na gazie są po prostu lepsze. Jeszcze inni – że gaz jest zwyczajnie najtańszym paliwem, w związku z tym użytkowanie takiej płyty niesie ze sobą oszczędność. Z jednym i drugim, jak najbardziej się zgadzamy. Podpowiemy Wam, jaką płytę gazową kupić i czym się kierować przy jej wyborze.

 
 

Oszczędna płyta gazowa – wybór płyty gazowej pod względem ekonomicznym

 
Tak, jak już wspomnieliśmy, bezdyskusyjna jest kwestia oszczędności w eksploatacji płyty gazowej. Kto z nas nie chciałby, żeby w jego kuchni zagościła oszczędna płyta gazowa? Tak, jak wspomnieliśmy na wstępie – nie ma wątpliwości, że gaz wciąż utrzymuje się na najwyższym podium w kontekście najtańszego źródła energii, dlatego też płyta gazowa ceramiczna wciąż jest na wyposażeniu wielu naszych kuchni.

Ceny prądu stale rosną i na tę chwilę trend ten raczej się nie zmieni, dlatego też producenci sprzętu AGD oferują płyty gazowe, a konsumenci je wybierają. Koszty eksploatacji, np. płyty indukcyjnej są nieporównywalne do tej zasilanej gazem.

Czy można jeszcze bardziej ograniczyć koszty eksploatacji kuchenki gazowej? Można. Na przykład marka Solgaz wprowadziła na rynek urządzenia spalające do 50% mniej gazu. Wszystko to dzięki cyklicznej pracy palników katalitycznych zamontowanych w płycie. Palniki wyłączają się, gdy uzyskają pożądaną temperaturę i włączają ponownie, kiedy chcemy ja zwiększyć.

Funkcjonalne płyty gazowe – jakie funkcje powinna posiadać dobra płyta gazowa?

 
Oprócz oszczędności w eksploatacji, ważne jest, aby pośród gąszczy różnych produktów znalazła się także funkcjonalna płyta gazowa. Producenci prześcigają się dziś w pomysłowości, czym zaskoczyć potencjalnego odbiorcę i jak zachęcić do zakupu. Mamy do dyspozycji płyty gazowe ceramiczne – zarówno z tradycyjnymi palnikami, jak i tymi ukrytymi pod szkłem.

Dzięki gładkiej powierzchni, korzystanie ze sprzętu jest nadzwyczaj funkcjonalne. Takie płyty gazowe nie posiadają wystających palników i kratek. Ale zwróćmy też uwagę, że funkcjonalna płyta gazowa powinny też cechować intuicyjna obsługa oraz łatwe czyszczenie.

Jakie konkretnie funkcje powinno mieć takie urządzenie? Precyzyjne ustawienie mocy każdego z palników to podstawa. Mając do dyspozycji płyty gaz pod szkłem, temperaturę ustawiamy za pomocą suwaka ze skalą mocy od 1 do 9. Ponadto sprzęt wyposażony jest również w funkcję timer. Dzięki niej, możemy ustawić konkretny czas pracy danego palnika, po którym urządzenie się wyłączy.

Kolejną z dogodności jest również tzw. blokada rodzicielska.  Jednym ruchem możemy zablokować płytę przed przypadkowym uruchomieniem. Dotyczy to nie tylko kwestii bezpieczeństwa naszych najmłodszych domowników, jak i blokady podczas czyszczenia płyty – wówczas, podczas przecierania tafli szkła, nic przypadkowo się nie włączy.
 

Przeczytaj również: Mała płyta gazowa – czy warto?

 
 

Jaki wymiar płyty gazowej będzie najlepszy do Twojej kuchni?

 
Na rynku roi się od sprzętów AGD w przeróżnych wymiarach. Choć wciąż trzymamy się pewnych standardów, to jednak różnorodność modeli płyt jest wręcz imponująca. Nie tylko kuchnia jest ich docelowym miejscem. Gazowe urządzenia sprawdzają się w domkach letniskowych, camperach czy jachtach.

Jakiej wielkości powinna być płyta gazowa? Wymiary dostępnych sprzętów najczęściej wahają się w granicach 35 do 80cm i taki wybór dają nam producenci. Jednakże najbardziej typowym, więc i pożądanym wariantem jest płyta o szerokości 60cm, która świetnie sprawdzi się w większości kuchni. To optymalny rozmiar.

Natomiast dla tych, którzy mogą się cieszyć dużym pomieszczeniem – płyta o szerokości 80cm z powodzeniem się sprawdzi, gotowanie na niej stanie się bardziej komfortowe. Takie rozwiązanie polecane jest również dużym rodzinom. Mniejsze modele natomiast – np. te dwupalnikowe, to propozycja dla tych, którzy gotują sporadycznie i dysponują małą kuchnią.

Jaką płytę gazową wybrać? Płyta gazowa szklana czy inox?

 
Inox jest wciąż popularnym materiałem, jaki wykorzystują producenci w swoich sprzętach. Estetyczny i ponadczasowy srebrny kolor wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Płyta gazowa inox jest raczej standardowym wyjściem i odpowiedzią na niemodne już emaliowane kuchnie.

Dlatego też coraz częściej zastanawiamy się czy płyta gazowa szklana nie będzie jeszcze lepszym rozwiązaniem. Z całą pewnością, utrzymanie ceramiki w czystości jest dużo łatwiejsze aniżeli inoxu.

Również sam wygląda diametralnie się różni – płyta ceramiczna doda naszej kuchni nowoczesności i minimalizmu. Gładka tafla szkła jest bardzo estetyczna i elegancka. Takie wykonanie sprawia, że urządzenie świetnie się odnajdzie zarówno w kuchni klasycznej, jak i tej odpowiadającej obecnym trendom.

Jaką płytę gazową wybrać – płyta szklana czy ceramiczna?

 
Stojąc przed odpowiedzią na pytanie: jaką płytę bierzemy pod uwagę nie tylko zasobność portfela, funkcjonalność, ale i wygląd. Płyta gazowa szklana czy płyta gazowa ceramiczna? Pamiętajmy, że tych dwóch określeń używa się potocznie zamiennie. Płyty najczęściej wykonane są ze szkła hartowanego, które nazywamy ceramiką, a konkretniej witroceramiką.

Zadając sobie pytanie, jaką płytę gazową wybrać, głównymi kryteriami, którymi powinniśmy się kierować to bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz oszczędność. Sprzęt ma nam służyć długie lata, dlatego weźmy też pod uwagę jego design. Płyta gazowa ceramiczna to optymalne rozwiązanie dla większości naszych kuchni – idealnie wkomponuje się niemal w każdy jej wystrój, a przy tym sprawi, że gotowanie stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Płyta gazowa szklana to również niekwestionowana łatwość w utrzymaniu czystości. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę urządzenie z ukrytymi palnikami – gaz pod szkłem. Dzięki gładkiej tafli szkła sprzęt nie dość, że wygląda bardzo estetycznie, to jego czyszczenie w żaden sposób nie jest uciążliwe.

Czy marka ma znaczenie przy wyborze płyty gazowej?

Kiedy zastanawiamy się, jaką płytę gazową wybrać, często pojawia się pytanie o to, czy marka ma znaczenie. W końcu, czy renoma producenta wpływa na jakość i trwałość urządzenia. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, marka ma znaczenie. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Doświadczenie – renomowane marki mają wieloletnie doświadczenie w produkcji sprzętu AGD, dzięki czemu ich produkty są dobrze przemyślane i dopracowane,
  • Jakość wykonania – inwestycja w markowy produkt to pewność solidności i trwałości. Korzystanie z wysokiej jakości materiałów i zaawansowanych technologii to standard dla uznanych producentów,
  • Serwis i wsparcie – wybierając urządzenia od sprawdzonej marki, możemy liczyć na profesjonalny serwis oraz wsparcie po zakupie. To nieocenione szczególnie w przypadku ewentualnej awarii czy potrzebie konsultacji.

Decydując o tym, jak wybrać płytę gazową, warto rozważyć renomowane marki. Zdecydowanie przekłada się to na satysfakcję z użytkowania i spokój na wiele lat. Zachęcamy do przejrzenia oferty SOLGAZ – polskiego producenta AGD z 20 letnim doświadczeniem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań do kuchni.

Funkcje dodatkowe w płytach gazowych – czy warto inwestować?

Podczas poszukiwań odpowiedzi na pytanie, jaką płytę gazową wybrać, warto zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą znacząco ułatwić codzienne gotowanie, a także podnieść poziom bezpieczeństwa i efektywności użytkowania urządzenia. Choć podstawowe parametry, takie jak rozmiar czy liczba palników, są kluczowe, to właśnie te dodatkowe opcje często decydują o wygodzie i satysfakcji z użytkowania płyty gazowej. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich na przykładzie płyt gazowych bez płomieni:

  • Blokada rodzicielska – ta funkcja jest nieoceniona w domach, gdzie są małe dzieci. Dzięki niej możemy być spokojni, że nasze pociechy nie uruchomią płyty przez przypadek, co zwiększa bezpieczeństwo całej rodziny.
  • Timer – pozwala na dokładne ustalenie czasu gotowania, co jest niezwykle przydatne, gdy danie wymaga precyzyjnego czasu przygotowania. Dzięki temu nie musimy ciągle sprawdzać, czy nasze danie jest już gotowe. Po upływie zadanego czasu, dany palnik wyłączy się.
  • 9 stopni mocy – daje użytkownikowi kontrolę nad procesem gotowania, umożliwiając dokładne dostosowanie poziomu ciepła do konkretnego dania. To elastyczność, która pozwala na osiągnięcie idealnych efektów kulinarnych.
  • Wskaźnik nagrzania szczątkowego – informuje o tym, że płyta lub jej część jest jeszcze gorąca po użyciu. To ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, szczególnie w domach z dziećmi, zapobiegając przypadkowemu poparzeniu.

Podsumowując, decydując się na to, jaką wybrać płytę gazową, warto dokładnie rozważyć, które z wymienionych funkcji dodatkowych będą dla nas najbardziej przydatne. Choć mogą one nieco podnieść cenę urządzenia, to inwestycja w te technologie często szybko się zwraca poprzez zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i efektywności gotowania. Należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością i dopasowaniem do swoich indywidualnych potrzeb kulinarnych i życiowych.

Montaż i serwis płyt gazowych – kwestie praktyczne

Wybór odpowiedniej płyty gazowej może być zagmatwany z powodu szerokiego asortymentu funkcji, stylów i modeli. Niemniej jednak, praktyczne aspekty takie jak łatwość montażu i serwisu urządzenia również grają kluczową rolę w podjęciu decyzji. Instalacja płyty gazowej powinna być wykonana przez doświadczonego i odpowiednio przeszkolonego fachowca, zgodnie z instrukcją producenta i z uwzględnieniem wszelkich przepisów bezpieczeństwa. Podłączenie instalacji gazowej może wykonać wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia gazowe. W przeciwnym razie, niewłaściwie zamontowane urządzenie może stanowić poważne ryzyko oraz jest niezgodne z przepisami.

To, jaką wybrać płytę gazową często zależy również od dostępu do autoryzowanego serwisu. Sprawdź, jak długo trwa gwarancja i jakie elementy obejmuje. Ponadto, marki oferujące wsparcie po zakupie, takie jak serwis naprawczy, z pewnością dodają wartości do swojego produktu. Pamiętaj, łatwy dostęp do autoryzowanego serwisu to nie tylko wygoda, ale także gwarancja bezpiecznego i niezawodnego użytkowania urządzenia na długie lata.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter