Jaką farbę do kuchni wybrać?

Kuchnia to jedno z najczęściej uczęszczanych wnętrz w naszym domu i bardzo ważne jest, abyśmy czuli się w niej dobrze. Wpływa na to oczywiście fakt, jak wygląda, jakie kolory do niej wybierzemy, ale także materiały, jakie do jej wykończenia zostaną użyte. W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć Wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do kuchni, aby nie tylko dobrze się prezentowała, ale także była funkcjonalna i praktyczna.

Rodzaje farb kuchennych

Warunki panujące w kuchni są bardzo specyficzne i podobnie jak w łazience farba kuchenna powinna spełniać wiele istotnych cech. Przede wszystkim powinna być dedykowana do wnętrz, które narażone są na wilgoć, powstawanie pleśni, zmiany temperatury oraz liczne zabrudzenia. Rodzaje farb do kuchni o takich parametrach to tak zwane farby dyspersyjne, czyli wodorozcieńczalne. Mogą być to farby lateksowe lub akrylowe.

Farby dyspersyjne dostępne są z różnymi odznaczeniami klas: 1,2,3. Do kuchni zaleca się stosowanie tych z oznaczeniem klasy 1. Taka farba do kuchni charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i można ją czyścić zarówno na mokro, jak i na sucho.

Kolejna ważna rzecz to wybór wykończenia, jakie farba pozostawia na ścianie. Może być matowe, półmatowe lub błyszczące. Przy czym te ostatnie nie sprawdzą się na ścianach z nierównościami. Przy takiej powłoce wszystkie mankamenty nawierzchni zostaną uwypuklone. Farba zmywalna do kuchni to bardzo praktyczny wybór i trwały. Tego typu powłoka na ścianie posłuży nam na zdecydowanie dłużej.

Przeczytaj również: Malowanie kuchni – jaki kolor wybrać?

Jak wybrać kolor farby do kuchni?

Niezależnie od tego, czy kuchnia jest mała, czy duża, czy jest „ślepa” czy z oknem, czy ściany mają być subtelnym dodatkiem, czy chcecie zaszaleć i pobawić się kolorami, istotną sprawą jest wybór odpowiedniego koloru do naszej kuchni. Na te pytania warto więc sobie odpowiedzieć, zanim wybierzecie kolory do swojej kuchni. Mała kuchnia lubi jasne pastelowe odcienie. Taka farba kuchenna optycznie powiększy wnętrze i jest świetną bazą do dalszej aranżacji małej przestrzeni. Kolory ziemi takie jak beże, jasne brązy czy odcienie szarości, to również celny wybór do mniejszych metraży. Świetnie komponują się zarówno z szafkami w kolorze naturalnego drewna, jak i tymi bardziej minimalistycznymi — z białymi frontami na wysoki połysk, tworząc harmonijną przestrzeń, która sprzyja dobremu samopoczuciu.

A może zastanawiacie się jaka farba do kuchni będzie zgodna z trendami? Te bliskie kolorom ziemi jak jasne beże, błękity, żółcie, brązy, delikatne odcienie szarości to ponadczasowe rodzaje farb do kuchni. Jeśli  jednak nie brakuje Wam odwagi, możecie postawić np. na kolor roku 2022 – veri peri, wybierany przez firmę PANTON. Z pewnością farba kuchenna w takim kolorze doda wnętrzu awangardowego looku.

W większych kuchniach zamkniętych lub takich, które są otwarte na salon, możecie z większą łatwością poszaleć i kolorami podzielić strefy w mieszkaniu. Alternatywą jest także zastosowanie tego samego mocnego koloru na wybranej ścianie w pokoju dziennym i jednej ze ścian w kuchni, dzięki czemu naturalnie połączymy wizualnie te dwa pomieszczenia.

Farba do kuchni i zastosowanie różnych kolorów może też znakomicie wyznaczyć nam strefy robocze w tym wnętrzu.

Należy pamiętać, że  farba do kuchni to nie tylko farba na ścianę. Jeśli chcecie odświeżyć swoją kuchnię możecie wybrać także farby dedykowane do kafli, dzięki którym w łatwy sposób zupełnie zmienicie i odświeżycie swoją kuchnię.

Przeczytaj również: Panele szklane do kuchni – wady i zalety tego rozwiązania

Farba kuchenna, na co zwrócić uwagę?

Rodzaje farb do kuchni to temat z pozoru banalny, ale kilka prostych wytycznych warto zapamiętać, aby dobrze zadecydować jaka farba do kuchni sprawdzi się najlepiej.

1. O tym, jaka farba do kuchni będzie najlepsza, decyduje w pierwszej kolejności rodzaj farby – wybierzcie te dyspersyjne. W następnej kolejności należy wybrać odpowiednią klasę farby – wybierajcie tę z oznaczeniem klasy 1. Kolor jest rzeczą wtórną, ale równie ważną dla wnętrza. Wybór odcieni jest tak bogaty, że każdy znajdzie coś zgodnego z jego poczuciem estetyki.
2. Matowe wykończenia wyglądają bardzo elegancko, jednak przy zabrudzeniach z tłuszczu nie sprawdzają się zbyt dobrze.
3. Błyszczące wykończenie jest najlepsze pod kątem utrzymania czystości, jednak kiedy ściany nie są równe, takie wykończenie uwypukli wszystkie niedoskonałości i nierówności na ścianie.

Rodzaje farb do kuchni to nie lada gratka, ale producenci starają się nam ułatwić ten wybór i często na opakowaniu mamy napisane kluczowe w wyborze parametry jak np. że jest plamoodporna lub odporna na ścieranie. Przemyślcie kolory, jakich chcielibyście użyć, strefy robocze, w których chcecie ich użyć i zadbajcie o odpowiednie parametry farby do kuchni. Podczas gotowania zabrudzenia w kuchni są nieuniknione, ale wybierając dobrej jakości, odpowiednią farbę, ułatwiamy sobie utrzymanie jej w czystości. Jest to inwestycja, która zaprocentuje Wam funkcjonalną i estetyczną kuchnią na długi czas.

Przeczytaj również: 5 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci urządzić kuchnię w stylu boho

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter