Malowanie kuchni – jaki kolor wybrać?

Niemal pewne jest, że każdy z nas choć raz w życiu stanie przed zadaniem, jakim jest malowanie kuchni. Czy to tej aranżowanej od podstaw, czy już istniejącej. Kuchnia, to miejsce, w którym dzieje się najwięcej i najczęściej też wymaga odświeżenia. Do malowania ścian trzeba podejść przemyślanie. Podpowiadamy, jak najsprawniej pomalować kuchnię.

Jak przygotować się do malowania kuchni?

Prawda jest taka, że im lepiej przygotujemy się do malowania, tym pójdzie nam ono znacznie sprawniej. Często bagatelizujemy zabezpieczenie przedmiotów czy elementów wokół, a to duży błąd. Wynieśmy wszelkie drobne elementy do innego pomieszczenia, a meble, których nie chcemy malować, dokładnie zabezpieczmy folią i przyklejamy taśmą malarską. Folią ochronną owijamy też drzwi, grzejniki i okna. Jeśli poświęcimy nieco więcej czasu na oklejanie i zabezpieczenie, to będziemy mieli znacznie mniej sprzątania po malowaniu. Inaczej rzecz się przedstawia, jeśli w grę wchodzi również malowanie mebli, czy frontów – z pewnością będzie to bardziej czaso- i pracochłonne.

Jaki kolor wybrać na ściany w kuchni?

Kolory to już zdecydowanie indywidualna sprawa. Jeśli naszą, istniejącą już kuchnię odświeżamy, możemy zarówno powielić ten sam kolor. To z pewnością najbardziej bezpieczne rozwiązanie, bowiem aranżacja pozostanę spójna kolorystycznie. Jeśli jednak nie chcemy wracać do tych samych barw – warto rozważyć alternatywę, najlepiej taką, która też będzie współgrała z kolorystyką wnętrza.

Kolor ścian do jasnych mebli

Jeśli decydujemy się na malowanie ścian w kuchni, w której są jasne meble, temat możemy ugryźć na dwa sposoby. Pastelowe aranżacje, które mają wielu miłośników, powinny mieć zarówno jasne ściany, jak i fronty mebli. Taka stylistyka z pewnością nada aranżacji lekkości. Alternatywą może być zestawienie kontrastów. Jasne meble świetnie będą się prezentować na tle ciemnej i wyrazistej ściany. Na przykład biel zestawiona z czernią, to ponadczasowe i bardzo eleganckie połączenie.

Nietypowe kolory w kuchni

Niewątpliwie jasne, pastelowe kolory najczęściej królują w naszych kuchniach. Są neutralne i ponadczasowe, a przy tym estetyczne. Coraz częściej jednak widać w aranżacjach więcej odwagi i kreatywności w postaci użytych nietypowych kolorów. Butelkowa zieleń na ścianach, a może intensywny róż, czy fiolet? Okazuje się, że każdy kolor ma swój urok, a wszystko zależy od odpowiedniego zestawienia, spójności aranżacji, czy kontrastów.

Jak malować kuchnię?

O przygotowaniu pomieszczenia do malowania wspominaliśmy na początku – dobrze zabezpieczenie to podstawa. Jeśli ten etap mamy już wykonany, czas przyjrzeć się ścianom. Jeśli znajdują się w nich jakieś ubytki lub widać pęknięcia, trzeba będzie je zniwelować. Każde malowanie powinniśmy zacząć od zagruntowania ścian. Jeśli myślimy o malowaniu również sufitu – możemy od niego zacząć. W dalszej kolejności ściany. Najczęściej ściany wymagają dwukrotnego malowania – warto o tym pamiętać przy zakupie farby i wziąć jej wystarczającą ilość.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter