5 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci urządzić kuchnię w stylu boho

Styl boho to jeden z najważniejszych i najciekawszych motywów przewodnich w urządzaniu pomieszczeń, również kuchni. Jak w praktyce wygląda kuchnia boho? Na co zwrócić uwagę, urządzając wnętrze według zasad paryskiej cyganerii? Dowiesz się tego z artykułu!

Styl boho i kuchnia to połączenie, które naprawdę do siebie pasuje – wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by to pomieszczenie nabrało artystycznego ducha! W artykule podpowiadamy, jak zrobić to ze smakiem.

Najważniejsze cechy kuchni w stylu boho

Kuchnia w stylu boho to niebanalne połączenie elementów etnicznych, folklorystycznych i ekologicznych z designem lat 60. i 70. Historia stylu sięga XIX wieku i związana jest z paryską bohemą – artystyczną cyganerią, która wyjątkowym sposobem życia przeciwstawiała się ówczesnym konwenansom.

Obecnie boho wiedzie prym w branży modowej, ale i w aranżacjach wnętrz, niosąc powiew nonszalancji i awangardy trudnej do skopiowania. Czym wyróżnia się kuchnia w stylu boho?

Boho a barwy natury

Stylistyka boho to przede wszystkim ucieczka w stronę natury. Pożądanymi kolorami są barwy ziemi, czyli wszelkie odcienie beżu, brązu, ciepłej żółci, zieleni i bieli, które nadają wnętrzu niesamowitego domowego klimatu. Barwy te uspokajają i wprawiają w błogi nastrój, a także pomagają się zrelaksować.

Wpływ kultury etnicznej

Styl boho wiąże się z pragnieniem wolności i zasmakowaniem różnych kultur. W aranżacjach przestrzeni dużą rolę odgrywają motywy spoza kanonu europejskiego czy też desenie ludowe. Kolorowe, miękkie tkaniny, wzorzyste dywaniki czy obrazy w ognistych barwach to kwintesencja niepowtarzalnego boho.

Materiały naturalne

W stylistyce boho liczy się wszystko, co wiąże się z matką naturą. To z niej należy czerpać inspirację. Wykorzystuj więc wszystko, co nam oferuje. Postaw na materiały naturalne – drewno, wiklinę, lekkie, miękkie i przewiewne tkaniny. Nie zapomnij o roślinności, która stanowi naturalną ozdobę każdego pomieszczenia.

Kontrolowany chaos

Boho kojarzyć się może z chaosem i utratą kontroli. To tylko pozory – choć kolorystyka i wzornictwo połączyć można w dowolny sposób, całość powinna być spójna. Kontrolowany luz i ciekawe rozwiązania umieszczone w przemyślany sposób to kwintesencja boho. Pamiętaj jednak, że przesada w żadną stronę nie jest dobrym rozwiązaniem.

5 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci urządzić kuchnię w stylu boho

Jak urządzić kuchnię boho? Jest kilka elementów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

1.   Nie bój się stylu patchoworkowego

Kuchnia w stylu boho nie obejdzie się bez elementów patchworkowych. Zestawienie wzorów i kolorów niczym z indiańskich szat prezentuje się doskonale na płytkach ceramicznych, które umieścić możesz między szafkami kuchennymi czy podłodze. Łączenie materiałów o różnych barwach i fakturze sprawdzi się również na ścianach – wykorzystaj wzorzyste tapety i farby strukturalne.

2.   Postaw na kontrasty

Kontrasty i ciekawe zestawienia to główna zasada, którą charakteryzuje się kuchnia boho. Nieoczywistość i eksperymenty stylistyczne to klucz do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Styl boho nie jest określany przez ścisłe reguły – śmiało możesz pozwolić sobie na połączenie elementów starych z nowymi. Umeblowanie zdobione czasem i nowoczesny sprzęt AGD razem? Brzmi doskonale! Bogactwo bibelotów, różnorodność tkanin, mnóstwo kolorowych kwiatów czy hippisowskich dodatków uczynią kuchnię wyjątkową i podkreślą intrygujący charakter wnętrza.

3.   Boho – siła tkwi w szczegółach

Styl boho w kuchni nieodłącznie kojarzy się z ekologią i matką naturą. Postaw na barwy naturalne z palety ziemi – brązy, beże, zielenie. Ekologiczne, ręcznie wykonane wyposażenie i akcesoria podkreślają niebanalność i wyjątkowość stylu.

Idea boho wiąże się mocno z recyclingiem i wykorzystaniem starych, przerobionych rzeczy w nowej przestrzeni. Ciekawe akcenty do kuchni z pewnością znajdziesz na targu staroci lub na strychu u babci.

Etniczne dodatki

Głównym motywem stylu boho jest różnorodność kolorów. To barwy determinują całość i podkreślają indywidualizm właścicieli domów i mieszkań. Inspiruj się folkiem, stylem etno, motywami florystycznymi. Nie bój się ciekawych wzorów i eksperymentowania z pozornie niepasującymi do siebie elementami. Niebanalność – to słowo idealnie opisuje styl boho. Kuchnia z iskrą to efekt, który uzyskasz.

Wybieraj materiały naturalne

Boho kuchnia to luz, swoboda, naturalność. Zdecyduj się na meble z prawdziwego drewna, rattanu oraz elementy metalu i skóry. Część zabudowy kuchennej znajdziesz w sklepach vintage czy w komisach meblowych. Możesz także przerobić stare umeblowanie i nadać mu drugie życie. Podkreśl ich wyjątkowy design ciekawymi uchwytami. Do nowoczesnego stołu dobierz krzesła z miękkim siedziskiem lub ozdób kolorowymi poduszkami.

Naturalnie, ale z pazurem!

Styl boho może być przytłaczający i ciężki. Bogactwo kolorów i wzorów to rozwiązanie dla odważnych, awangardowych osobowości. Jeśli jednak intryguje Cię idea i design paryskiej nonszalancji, to odpowiedni motyw dla Ciebie. Boisz się zbyt zdecydowanego rezultatu? Możesz dowolnie modyfikować rozwiązania i dostosować je do swojego gustu. To Ty decydujesz, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Boho to dowolność łączenia różnorodnych elementów. Umeblowanie stylizowane na starodawne doskonale prezentuje się z nowoczesnym sprzętem AGD. Jeśli zastanawiasz się, jakie urządzenia gospodarstwa domowego wybrać do swojej kuchni, sprawdź ofertę polskiej marki Solgaz, łączącej ultranowoczesne funkcje z prostym, modernistycznym designem, który doskonale wpasuje się w niebanalną stylistykę boho. Przejdź do sklepu

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter