* INWENTARYZACJA* Informujemy, że w dniach 24.12.2024-03.01.2025 wysyłki nie będą realizowane INWENTARYZACJA

Jak wyczyścić piekarnik – Jak umyć brudny piekarnik? Poznaj porady, które pozwolą Ci umyć nawet bardzo brudny piekarnik

Kto z nas wyobraża sobie kuchnię bez piekarnika? To już nieodłączny element tego pomieszczenia. Pieczemy ciasta, mięsa, ryby, makarony. A jak pieczemy, to i brudzimy. Przypalenia w piekarniku nie jednemu spędziły sen z powiek. Jak umyć piekarnik? Czy są aż tak trudne do usunięcia? Czym umyć piekarnik? Jest na to kilka sposobów.

Jak wyczyścić przypalony piekarnik

W dobie szerokiego spektrum dostępnych środków chemicznych, wyczyszczenie piekarnika wydaje się być łatwą czynnością. Okazuje się, że z zabrudzeniami mogą sobie też poradzić domowe środki, które zwykle mamy w szafkach. Tak, czy inaczej przypalony piekarnik czyścił chyba każdy z nas – z różnymi efektami. Szkół na to jest wiele. Nie ma jednego sposobu na to jak czyścić piekarnik. Ponadczasowa wydaje się być soda oczyszczona, która w kuchni ma wiele zastosowań. Konkretnie – jak wyczyścić przypalony piekarnik krok po kroku?

  1. Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej z łyżkami octu i wody.
  2. Nałóż otrzymaną miksturę na zabrudzone miejsca – najlepiej pędzelkiem
  3. Pozostaw mieszaninę na kilka godzin
  4. Umyj piekarnik wilgotną szmatką, dokładnie ścierając pozostawioną sodę

Soda oczyszczona to jednak nie jedyna metoda. Równie efektywnie z przypaleniami poradzi sobie ocet. To sprawdzony od wielu lat sposób. Ocet mieszamy z wodą i nacieramy zabrudzone miejsca. Po ok. pół godziny można wytrzeć wnętrze szmatką

Czym czyścić przypalony piekarnik z termoobiegiem? W takim wypadku mamy jeszcze jedną metodę. Otóż wlewamy do naczynia żaroodpornego wodę z octem. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni i wkładamy do niego przygotowany roztwór. Po kilkudziesięciu minutach wytworzona para powinna skutecznie zmiękczyć przypalenia, dzięki czemu usuniemy je z łatwością.

Czym umyć piekarnik z tłuszczu?

Środki chemiczne, czy domowe preparaty to jednak nie wszystko. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu? Z pomocą może przyjść pyroliza. Coraz więcej sprzętów ma tę funkcję. Dzięki czemu do czyszczenia nie potrzebne nam zupełnie nic. Jak to działa? Uruchamiamy w piekarniku odpowiedni program, mechanizm rozgrzewa urządzenie do ok. 500 stopni, co spala tłuszcz i zamienia go w popiół – wystarczy zmiotka, by go zebrać.

Inną opcją może być także czyszczenie katalityczne. Na czym polega? Na bocznych wewnętrznych ścianach piekarnika zamontowane wkłady katalityczne umożliwiają uruchomienie procesu katalizy – sprzęt nie musi być nagrzany do temperatury 500 stopni. Zabrudzenia są wyłapywane podczas pieczenia, dzięki mikroporom, znajdującym się na wkładach.

Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?

A co jeśli żaden z wcześniej wymienionych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów? Czym w takim przypadku wyszorować piekarnik? Z pomocą może przyjść inna domowa metoda. Jak łatwo wyczyścić piekarnik, który bardzo mocno zabrudziliśmy? Okazuje się, że w takich sytuacjach użycie parafiny może być strzałem w dziesiątkę. Wystarczy zrobić roztwór – jedna łyżka parafiny i 2 łyżki soli. Kiedy już wyczyścimy wnętrze – należy dokładnie umyć piekarnik wodą z dodatkiem soli.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter