Jak odblokować płytę ceramiczną?

Płyty ceramiczne to jedne z najczęściej wybieranych płyt do gotowania w kuchni. Wysokiej jakości szkło witroceramiczne wykorzystywane jest w różnego typu kuchniach – tych elektrycznych i nowoczesnych gazowych, w których podobnie, jak w przypadku indukcji, sterowanie jest w pełni dotykowe. Co jednak, jeśli płyta nie działa? Najczęściej brak odpowiedzi nie powinien nikogo niepokoić, bo brak reakcji na dotyk związany jest często z aktywną blokadą płyty ceramicznej. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie, co przyświecało producentom AGD wdrażającym tę funkcję oraz jak włączyć i wyłączyć ją w Waszej płycie grzewczej.

Czym jest blokada płyty indukcyjnej, eklektycznej czy gazowej bez płomieni?

Blokada płyty indukcyjnej, elektrycznej czy gazowej z ukrytymi płomieniami pod ceramiką jest funkcją stworzoną z myślą o bezpieczeństwie. Uniemożliwia ona niezamierzone włączenie płyty grzewczej. Tego typu blokada często określana jest przez producentów sprzętu AGD jako blokada rodzicielska. Włączenie jej zablokuje działanie ikon sterowniczych przed przypadkowym naciśnięciem.

Jak wyłączyć blokadę płyty indukcyjnej oraz płyty gazowej bez płomieni?  

W każdym urządzeniu użytkowanie tej funkcji może się nieco różnić, ale najczęściej wystarczy przytrzymać odpowiednią ikonę (często jest to kluczyk lub kłódka) przez kilka sekund, aby ją uruchomić. Jeśli blokada jest aktywna, płyta nie może być używana do gotowania.

A jak wyłączyć blokadę płyty indukcyjnej, czy innej ceramicznej? Dokładnie w ten sam sposób. Funkcja ta jest aktywowana i dezaktywowana poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu sterowania przez 3-5 sekund.  W przypadku, gdy blokada włącza się zbyt często, należy sprawdzić instrukcję obsługi, aby upewnić się, że funkcja jest ustawiona prawidłowo lub skontaktować się bezpośrednio z serwisem producenta.

Dlaczego płyta ceramiczna jest zablokowana?

Najczęściej płyta grzewcza z ceramiką nie chce się uruchomić z prostego powodu – jest w niej uruchomiona funkcja „LOCK”, co oznacza blokadę płyty. Jest to bardzo przydatne zabezpieczenie przez przypadkowym włączeniem przez dziecko, osobę starszą lub zwierzę domowe.

W niektórych modelach płyt, blokada może samoczynnie się włączyć, np. kiedy nie będzie miała dostępu do zasilania. W takim wypadku ponowne podłączenie płyty kuchennej do prądu może poskutkować automatycznym aktywowaniem się blokady. W momencie, gdy płyta kuchenna jest wyłączona i zablokowana jednocześnie, wciśnij na panelu dotykowym ikonkę włącz/wyłącz oraz przytrzymaj sensor kłódki/kluczyka. W płytach indukcyjnych, czy tych gazowych bez płomieni marki Solgaz nie ma takiego problemu, bo zaraz po ponownym podłączeniu do prądu, płyta jest gotowa do pracy. Ważne jest natomiast, abyście pamiętali, że każdy z producentów w swoich produktach może stosować różne kombinacje. Najlepiej jest posiłkować się instrukcją obsługi dodaną do danego sprzętu.

Płyta indukcyjna – jak włączyć?

Co w przypadku gdy płyta indukcyjna się nie włącza ? Gdy Twoje urządzenie jest podłączone do prądu i włączone, a mimo to nie możesz uruchomić żadnej funkcji i panel dotykowy nie reaguje, płyta prawdopodobnie jest zablokowana. W takiej sytuacji znajdź na urządzeniu ikonkę z symbolem klucza lub kłódki (tak najczęściej jest ona zaznaczana na płytach grzewczych) i przytrzymaj około 5 sekund.

Przykładowo w płytach gazowych bez płomieni OPTIMEX procedura włączenia i wyłączenia blokady panelu sterowania wygląda następująco. Jeśli chcesz zapobiec niekontrolowanemu uruchomieniu urządzenia, wyłączeniu lub zmianie mocy grzejnej palników (np. przez dziecko, zwierzę domowe lub położenie jakiegoś przedmiotu na panelu sterownika) warto wykorzystać blokadę. Aby ją uruchomić, należy: dotknąć i przytrzymać przycisk „kluczyk” przez 5 sekund. Panel zostanie zablokowany, a przy przycisku blokady zaświeci się czerwona dioda. Aby odblokować panel sterujący, należy postąpić analogicznie: dotknąć i przytrzymać przycisk „kluczyk” przez 5 sekund, a dioda sygnalizacyjna przestanie świecić, panel zostanie odblokowany, słychać sygnał dźwiękowy. Przy włączonej blokadzie, płytę zawsze można szybko wyłączyć przyciskiem on/off . To bardzo proste. Z kolej w płytach z najnowszej generacji INNOVA zamiast diody i sygnału dźwiękowego, na panelu pojawia się i znika literka „L” jak LOCK – zamek/zamkniecie/blokada.

Przeczytaj też: Płyta indukcyjna czy gazowa – koszty eksploatacji

Blokada płyty włącza się zbyt często?

Co charakteryzuje nowoczesną, ceramiczną płytę grzewczą bez względu na to, czy jest to kuchnia gazowa pod szkłem, elektryczna, czy płyta indukcyjna? Sterowanie dotykowe. Dotykowy panel sterowania to wygoda użytkowania bez zbędnych pokręteł oraz łatwość utrzymania urządzenia w czystości. Wystarczy dotknięcie opuszkiem palca, aby uruchomić wybraną funkcję w nowoczesnych kuchniach do gotowania, również blokadę płyty. Brak wystających pokręteł ułatwia czyszczenie płyty i zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń pod pokrętłami.

Co zrobić, jeśli jednak płyta blokuje się nam zbyt często? W takim przypadku warto zawsze sprawdzić instrukcję obsługi, aby upewnić się, że funkcja jest ustawiona właściwie. W niektórych sprzętach AGD istnieje możliwość zablokowania płyty w taki sposób, aby uniknąć niepotrzebnego włączania blokady. Chcąc to zrobić,  należy nacisnąć odpowiedni przycisk na panelu sterowania. Każdy producent może mieć inny sposób włączania blokady, więc należy zapoznać się z instrukcją obsługi, aby upewnić się, że płyta jest zablokowana prawidłowo. Aby odblokować płytę, należy ponownie nacisnąć ten sam przycisk. W przypadku, gdy płyta jest zablokowana i nie można jej odblokować, należy skontaktować się z producentem lub serwisem technicznym.

Podsumowując, blokada płyty indukcyjnej jest przydatnym narzędziem, które zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia kontrolę nad urządzeniem. Występuje również w elektrycznych płytach ceramicznych oraz nowoczesnych płytach gazowych z ukrytymi palnikami. Jeśli pojawi się problem z odblokowaniem płyty lub jej zablokowaniem, warto posiłkować się instrukcją obsługi lub skontaktować się z serwisem producenta.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter