Ekonomiczne gotowanie – czyli na ile wystarczy butla z gazem?

Jeśli zastanawiacie się, czy gaz się opłaca i czy warto postawić w swoim domu na to źródło energii, to odpowiemy Wam z pełnym przekonaniem, że TAK. To najbardziej ekonomiczna opcja dla Twojego budżetu domowego. A dziś przybliżymy Wam, jak to wygląda w przypadku kiedy zasilać będziecie swoją kuchenkę gazem z butli. Jaką butlę wybrać i na jak długo gaz z butli wystarcza – o tym dowiecie się z tego artykułu.

Na ile starcza butla z gazem do gotowania na kuchence gazowej?

Najczęściej kupowanym  rodzajem gazu butlowego jest mieszanka propan-butan, nazywana także LPG (skrót od angielskiego Liquefied Petroleum Gas). Jest to gaz magazynowany pod ciśnieniem w postaci płynnej. Skroplony gaz daje możliwość zmagazynowania go w stosunkowo niewielkich zbiornikach, które pozwalają na jego swobodny transport. Jest szeroko dostępny ze względu na rozwiniętą sieć dystrybutorów w całym kraju.

Najczęściej napełniane są butle o pojemnościach 5 i 11 kg. Ale na ile starcza butla gazowa 11 kg do gotowania? Aktualna cena gazu w butli 11 kg, to średnio 80 zł. Napełniona butla z gazem wystarcza na około 1 miesiąc przy gotowaniu posiłków dla czteroosobowej rodziny. Brzmi korzystnie prawda?

Butla gazowa 5 kg – na ile starcza?

Butle gazowe o pojemności 5 kg są rzadziej wybierane niż te 11 kg. W przypadku czteroosobowej rodziny wystarczą Wam na około 14 dni. Mniejsze pojemności są jednak świetnym rozwiązaniem, kiedy macie mniej miejsca w szafce albo prowadzicie niewielkie, jedno czy dwuosobowe gospodarstwo domowe. Wtedy mała butla sprawdzi się najlepiej.

O czym warto jeszcze pamiętać? Z pewnością o tym, że różne produkty zasilane gazem, mają różną wydajność. To, że na jednej kuchni zużyjecie w miesiąc 11 kg gazu nie oznacza, że w przypadku innego sprzętu do gotowania na gaz zużyjecie go tyle samo.

Na rynku są dostępne różne rozwiązania. Są  to między innymi kuchnie z otwartym płomieniem, kuchnie gazowo-elektryczne, ale także takie, jak te od polskiego producenta Solgaz. Są one skonstruowane w technologii „gaz-pod-szkłem”, gdzie gaz spalany jest w szczelnie zamkniętych komorach – katalitycznie. To najbardziej zaawansowana technologia spalania gazu w kuchenkach do gotowania dostępna na rynku. Dzięki czemu gaz użyty do gotowania jest bardzo efektywnie wykorzystany. Ponadto tego typu kuchnie gazowe bez płomieni – pracują w cyklach. Co z tego wynika? Oszczędność! Płyta podczas pracy włącza się i wyłącza, kiedy jest to niezbędne. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć zużycie gazu nawet do 50%. Tym samym butla 5 kg może wystarczyć Wam nawet na dwa razy dłużej.

Kuchenka na butlę gazową, jaką wybrać?

W przypadku płyt gazowych marki Solgaz, podłączenie ich do gazu z butli nie stanowi żadnego problemu. Każdy z modeli może być z powodzeniem dostosowany pod gaz butlowy w mieszance propan-butan lub propan. Do wyboru mamy aż trzy generacje płyt w technologii „gaz-pod-szkłem”. I generacja GPC, II generacja OPTIMEX i III najbardziej zaawansowana technologicznie – generacja INNOVA.

Każda z nich dostępna jest w różnych konfiguracjach pól grzejnych. Możecie wybrać kuchnie dwu, trzy, cztero i pięciopalnikowe. Dodatkowo producent w każdej z nich stworzył  pola darmowe, które nie pobierają gazu.

W przypadku kuchni z otwartym płomieniem GNC 4 AUTO od marki Solgaz, również podłączenie pod gaz z butli jest możliwe. W każdej natomiast opcji – czy jest to płyta bez płomieni, czy ta klasyczna, należy pamiętać o tym, aby zgłosić podczas zakupów, że produkt ma działać właśnie na gaz z butli i w jakiej mieszance. Wszystkie kuchnie gazowe marki Solgaz są dostosowane pod konkretny rodzaj gazu. Skutecznie i bezpiecznie.

Gotowanie z gazem nie tylko do domu

Bardzo popularne jest wykorzystywanie gazu butlowego na kamperach oraz jachtach. Tutaj oprócz gazu w mieszance propan- butan często używany jest już wcześniej wspomniany sam propan. Jaka jest różnica? Głównie z temperaturze wrzenia, co w praktyce oznacza tyle, że sam propan może być używany w dużo niższych temperaturach, nawet -40 °C, a propan-butan do około -4°C.

W tym drugim przypadku, jeśli temperatura jest niższa uniemożliwia to prawidłową pracę palników w kuchniach gazowych. Pamiętajcie, że butla zarówno w przypadku montażu w domu, jak i w miejscach mobilnych musi być postawiona pionowo. To bardzo ważne zarówno dla Waszego bezpieczeństwa, jak i prawidłowej pracy urządzenia, które jest do niej podłączone.

Jak sprawdzić, ile gazu zostało nam w butli?

Istnieje kilka sposobów, jak możemy to sprawdzić. Jednak najprostszym z nich jest manometr, podłączony przed reduktorem. Jest on powszechnie wykorzystywany do pomiaru zarówno ciśnienia w butli, jak i wskazywania, ile gazu w niej pozostało. Jeśli chcecie korzystać z butli np. w przyczepie czy kamperze, to często reduktor i manometr jest na ich wyposażeniu. W innym wypadku należy doposażyć się w takie urządzenie pomiarowe. Koszt jego wynosi około 30-40 zł. Dobrą praktyką jest, aby węże oraz reduktor wymieniać raz na 10 lat. Węże nie sparcieją, a reduktor powinien zachować swoją szczelność.

Ciekawą alternatywą jest również wskaźnik poziomu gazu w butli na magnes. Jak gaz się rozpręża, to ochładza się i na takim magnesie widzimy różnicę w temperaturach. Nie działa to idealnie, ale dla orientacji sprawdza się bardzo dobrze. Wskaźnik jest magnetyczny i tym samym instalacja jego jest bardzo prosta. Wystarczy przyłożyć go do metalowej butli.

Kolejna metoda na sprawdzenie, ile gazu zostało w butli jest bardzo prosta, ale dotyczy tylko tych, które są wypełnione mieszanką LPG, czyli tą najczęściej wybieraną przez użytkowników do domu. Jeśli w zbiorniku gaz się kończy, łatwo jest to zauważyć, bo płomień z niebieskiego staje się bardziej pomarańczowy.

Reasumując, wybór gazu z butli do gotowania jest bardzo ekonomiczną i praktyczną opcją. Warto jednak przemyśleć także wybór urządzenia, które będzie pracowało podpięte do butli. Bo tak jak w przypadku kuchni w technologii „gaz-pod-szkłem” marki Solgaz , może okazać się, że dzięki niemu, jeszcze więcej zostanie w Waszym portfelu.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter