Drewniana podłoga w kuchni – co warto wiedzieć?

Niegdyś w większości domów, z czasem zaczęły je zastępować płytki, dziś – ponownie przezywa swój rozkwit. Mowa o drewnie, które ma swój udział w niemal każdym domu. Ponadczasowe, estetyczne i nadające ciepła każdej aranżacji – drewno to jeden z najbardziej pożądanych dziś materiałów. Meble, wykończenia, czy podłogi – to tam można je najczęściej spotkać. Czy drewniana podłoga ma rację bytu? Czy się sprawdzi? Podpowiadamy!

Kuchnia z drewnianą podłogą – do jakich wnętrz pasuje?

Drewno to bardzo neutralny i wdzięczny materiał. Pasuje niemal do każdego wnętrza. Drewniana podłoga to efektowne rozwiązanie zarówno do kuchni loftowych, w stylu retro czy glamour. Naturalny wygląd, ciepło, zapach i przyjemna faktura będą uzupełnieniem do wnętrz urządzonych w przeróżnych stylach.

Jakie drewno na podłogę w kuchni wybrać? Podłoga drewniana do kuchni 

Decydując się na podłogę z tego surowca kluczowym jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna. Kuchnia to miejsce, gdzie nietrudno o zarysowania, wilgoć, czy plamy. Stąd też niezwykle istotny jest gatunek drewna. Jeśli decydujemy się na podłogę z drewna, musimy bardzo dokładnie przeanalizować dostępne rodzaje drewna – wszystko po to, by było ono praktyczne. Jeśli zależy nam na litym drewnie, warto postawić na buk lub dąb – są to nie tylko jedne z najsolidniejszych odmian, ale i bardzo odporne na wilgoć. Nie bez znaczenia będzie też kolor drewna. Im ciemniejszy odcień, tym bardziej widoczne na nim wszelkie niedoskonałości – zabrudzenia czy zarysowania. Naturalny kolor drewna, to najbardziej optymalne rozwiązanie pod tym kątem.

Zalety kuchni z drewnianą podłogą

Nie jednemu z nas marzy się drewniana podłoga w kuchni. Czy warto zdecydować się na taki krok? Zdecydowanie tak! Naturalne piękno, ponadczasowy wygląd, ciepło i ponadczasowość to atuty, które przemawiają za użyciem tego materiału jako kuchennej podłogi. Trudno zastąpić drewno i oddać wszystkie jego walory w innych produktach.

Wady kuchni z podłogą drewnianą

Każde rozwiązanie ma swoje większe czy mniejsze wady. Czy systematyczną pielęgnację należy nazwać wadą? Nie mniej, drewniana podłoga wymaga od nas więcej uwagi niż ta wyłożona płytkami ceramicznymi. Pamiętajmy że systematyczne czyszczenie i pokrywanie drewnianej powierzchni specjalnymi środkami pozwoli nam cieszyć się z niej znacznie dłużej.

Jak dbać o drewnianą podłogę w kuchni?

Nawet najlepszej jakości drewno nie będzie wieczne, choć zasadniczo jest to niezwykle trwały materiał. Główną kwestią, jaką powinniśmy się kierować przy zakupie, są zalecenia producenta. Jeśli oferowane deski są dedykowane do takich pomieszczeń – z powodzeniem możemy je montować. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę w kuchni? Warto pierwszą impregnację powierzyć fachowcom, którzy zabezpieczą drewno specjalistycznymi środkami – woskiem, lakierem lub olejem. Taka warstwa z powodzeniem pozwoli nam na codzienne prace bez obaw o to, że zniszczymy podłogę. Potem już, w miarę potrzeb, możemy dbać o podłogę już samodzielnie z pomocą powszechnie dostępnych detergentów.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter