Kuchnia w stylu retro – sprawdź, jak dobrać meble, dodatki i AGD w stylu retro do swojej kuchni

Bez wątpienia minimalizm i nowoczesny design to najbardziej lubiane przez nas trendy – w urządzaniu naszych domów również. Zajrzyjmy do kuchni – serca każdego domu. O gustach się nie dyskutuje, ale jak najbardziej można przyjrzeć się wszelkim rozwiązaniem i poczuć klimat danego miejsca – kuchni nowoczesnej lub tej w stylu retro. Okazuje się, że tych ostatnich aranżacji wcale nie brakuje coraz częściej wybieramy meble kuchenne retro.

Meble kuchenne w stylu retro

Charakterystyczną cechą stylu retro jest podwójna funkcja wszystkich jej składowych. Funkcjonalna strona szafek i kredensów idzie w parze z ich funkcją dekoracyjną. Kuchnia w stylu retro kojarzy nam się z drewnianymi szafkami, kredensami, żeliwnymi sprzętami i ozdobną ceramiką. Naczynia – wystawione na otwartych półkach albo w przeszklonych szafkach stanowią ozdobę kuchni. Podobnie naczynia do gotowania – żeliwne, miedziane lub emaliowane. Szafki kuchenne retro zwykle są ze szprosami, matowe i drewniane.  W zależności od precyzyjnego wyboru stylu, powinny mieć rzeźbione, dębowe albo pomalowane białą, olejną farbą gładkie fronty. Mile widziane są tez przeszklenia oraz plecione fronty. Jeśli nowym meblom kuchennym chcemy dodać klimatu retro, wymieńmy uchwyty na stylizowane, np. ceramiczne. Takie były kiedyś bardzo popularne i  często przybierały indywidualne formy. Pośród sztandarowych pozycji meblowych w kuchni retro, niezwykle istotne miejsce zajmuje kredens. Jeśli tylko mamy na niego miejsce, powinien się znaleźć w kuchni tradycyjnej, ponieważ mało który mebel sam z siebie daje tak oryginalny klimat. Jeśli kuchnia retro zawierać ma także strefę jadalną, musimy pamiętać o stole. Rzecz jasna – powinien być drewniany – co do tego nie ma wątpliwości. Solidny gruby blat musi wspierać się na ozdobnych i masywnych nogach. Drewno może być jedynie zaimpregnowane i surowe z wyglądu, albo pobielone – to już rzecz gustu.

AGD w stylu retro

Nowoczesne sprzęty wizualnie przypominające urządzenia starej daty? Połączenie, jak najbardziej możliwe. Zazwyczaj za fasadą dawnych lat kryją się najnowsze rozwiązania w branży AGD. Wystrój kuchni nawiązujący do stylu retro, to jeden z trendów, który wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Kojarzy nam się z nostalgią, powrotem do dzieciństwa, babcinej wyjątkowej kuchni, ciepłym, rodzinnym klimatem, a przede wszystkim pełnym miłości i spokoju domem. Takie zwykle mamy skojarzenia. Czemu by więc do nich nie wrócić? Charakteryzuje go ponadczasowość, dzięki czemu tak urządzone wnętrza bronią się nawet po wielu latach. Współczesna wersja sprzętu AGD w stylu retro to najczęściej drewniane, stylizowane fronty, jasne, ciepłe kolory i dodające urody elementy dekoracji. Wśród wielu modeli urządzeń (okap retro, piekarnik retro, kuchenka retro znajdziemy beżowe lub antracytowe rozwiązania ze stylowym wzornictwem. To nowoczesne urządzenia z klasycznymi liniami i mosiężnymi elementami wykończenia. Duża liczba przydatnych funkcji i udogodnień sprawia, że sprawdzą się w kuchni nawet bardzo wymagającej gospodyni. Do tego typu kuchni aż się prosi płyta gazowa retro, a producenci oferują coraz większy wybór tego typu sprzętu. Całe AGD  w stylu retro to dziś wyzwanie dla marek – by w dobie minimalizmu i prostoty, na które najchętniej się decydujemy, zachęcić klientów do stworzenia ciepłego miejsca w domu, jakim jest kuchnia w stylu retro.

Kuchnia retro nowoczesna – jak połączyć ze sobą 2 style

Kuchnia urządzona w stylu retro nie oznacza, że trzeba rezygnować z nowoczesnych rozwiązań. Taka kuchnia może mieć też nowoczesną odsłonę. Meble kuchenne retro – kubełkowe fotele, często obite miękkim welurem – dobrze łączą się z nowoczesnym wystrojem kuchni. Zwykle taka kombinacja sprawi, że zimna minimalistyczna kuchnia staje się bardziej przytulna. Nic nie stoi na przeszkodzie aby kuchnia retro nowoczesna spełniała rolę ciepłego miejsca uwzględniającego trendy minimalizmy i prostoty.

Dodatki do kuchni retro – Jak dobrać odpowiednie dekoracje retro?

Aby utrzymać kuchnię w klimacie retro najważniejsze są odpowiednio dobrane i skomponowane dodatki. Niezbędne są tu stylizowane dodatki do kuchni retro o zaokrąglonych kształtach, jakie były modne kilkadziesiąt lat temu. Szczególnie istotny jest wygląd AGD. Opływowe kształty i pastelowa kolorystyka jest nieodzowna. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup stylizowanej lodówki, spróbujmy zadbać o małe AGD w stylu retro – toster lub robot kuchenny. Istotnym elementem w kuchni w stylu retro są kolorowe puszki np.: na ciastka, mąkę, cukier, które eksponujemy na kuchennym blacie czy półkach.  Nie zapominajmy, że również, że akcesoria kuchenne retro takie, jak miski i kubki powinny mieć w sobie ducha retro. Warto sięgnąć np. poręcznie zdobioną ceramikę, jaka kiedyś była niemal w każdym polskim domu. Garnki, patelnie, rondle i brytfanny w kuchni w stylu tradycyjnym nie będą pochowane po szafkach. Dumnie wiszące na hakach pod szafkami, stojące na kredensie muszą przedstawiać sobą obraz klasycznej trwałości i doskonałości. Nie ma większego znaczenia czy nasze oczy będzie cieszyć małą kuchnia w stylu retro czy przestrzenne pomieszczenie urządzone, jak za dawnych lat – niezależnie od metrażu miejsce to z pewnością pozwoli nam cofnąć się w czasie i przywoła miłe wspomnienia.

Kuchnia retro aranżacje – zdjęcia kuchni retro, które mogą cię zainspirować

Najogólniej mówiąc kuchnia retro to prostota, inspiracje czerpane z natury oraz sielankowy klimat. Zobaczmy przykładowe projekty kuchni w stylu rustykalnym i „babcinym” zainspirowane wystrojem wiejskiego domu.

Kuchnie retro galeria

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter