Piekarnik gazowy czy elektryczny? Jaki piekarnik wybrać?

W zdecydowanej większości polskich kuchni królują dziś piekarniki elektryczne, aniżeli gazowe. Jeszcze 20 lat temu sytuacja była odwrotna. Skąd taki zwrot akcji? Jakie są różnice między piekarnikiem elektrycznym a gazowym? Co lepiej się sprawdza? Czy to wynik trendów? Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej zdecydować się na piekarnik elektryczny czy gazowy.

Piekarnik elektryczny czy gazowy? Jaka jest różnica?

Różnica jest oczywiście w sposobie zasilania. Piekarnik na gaz i piekarnik na prąd to dwa zupełnie inaczej funkcjonujące urządzenia. Istnieje wiele opinii, mówiących o tym, że potrawy przygotowywane na gazie inaczej smakują o tych przyrządzonych na elektrycznym sprzęcie – płycie, czy piekarniku. Kwestia dyskusyjna i mocno subiektywna. Skupmy się może na faktach. Piekarnik elektryczny jest bardzo funkcjonalnym i komfortowym urządzeniem. Precyzyjne ustawienie temperatury czy wiele dodatkowych funkcji stawiają go na podium najchętniej wybieranych urządzeń. Choć piekarników gazowych jest znacznie mniej, to całkowicie nie zniknęła ich produkcja. Wręcz przeciwnie – obserwuje się dzisiaj trend, gdzie piekarnik gazowy, mocno udoskonalony, chce stanąć w szranki ze swoim elektrycznym odpowiednikiem.

Piekarnik elektryczny wady i zalety

Niekwestionowaną zaleta piekarników elektrycznych jest wygoda i komfort podczas korzystania z nich. Dziś już standardem jest termoobieg, który pozwala na równomierne pieczenie, czy wiele dodatkowych opcji – pieczenie górne, dolne, czy grillowanie. W płytach gazowych sprzed wielu lat , można było tylko tym pomarzyć. Na wyposażeniu każdej kuchni jest w większości piekarnik elektryczny. Zalety urządzenia niekwestionowanie utwierdzają użytkowników o słuszności wyboru. Czy aby na pewno są tylko zalety? Niezupełnie, bo warto też przyjrzeć się kwestię kosztów eksploatacji i samego zakupu sprzętu. Nie jest żadną tajemnicą, że ceny prądu są znacznie wyższe niż gazu, w związku z tym przy korzystaniu z piekarnika gazowego możemy się spodziewać wyższych rachunków, ponieważ piekarnik elektryczny pobiera sporą ilość energii.

Piekarnik gazowy wady i zalety

Piekarnik na gaz jest znacznie tańszy w zakupie i podczas eksploatacji. Zwykle może działać zarówno pobierając gaz z sieci, jak z butli. Sposób ogromu modeli urządzeń elektrycznych, na sklepowych półkach wziąć znajdziemy piekarnik gazowy. Zalety urządzenia, oprócz kosztów zakupu i eksploatacji, z pewnością są. Chociażby serwisowanie takiego sprzętu jest znacznie tańsze, bo mniej skomplikowane. W których aspektach dopatrzymy się wad? Grzałka, która jest umieszczona tylko w dolnej części urządzenia może mieć wpływ na nierównomiernie pieczenie, a jakakolwiek nieszczelność przewodów może być przyczyna utleniania się gazu. Warto też wspomnieć o kwestii czyszczenia. W piekarnikach elektrycznych często mamy do czynienia z tzw. czyszczeniem pyrolitycznym, które w znaczący sposób ułatwia nam utrzymanie sprzętu w czystości. Niestety, w przypadku piekarników gazowych, ze wszelkimi zabrudzeniami musimy poradzić sobie sami.

Pieczenie w piekarniku gazowym a elektrycznym

Pieczenie w piekarniku elektrycznym jest komfortowe. Zwykle mamy do dyspozycji wiele funkcji, które urozmaicą nam sposób przyrządzania dań – pieczenie, grillowanie, czy nawet gotowanie na parze. Często mamy do dyspozycji rożen obrotowy, czy grill, a coraz częściej producenci oferują nam sprzęty kompaktowe, czyli oprócz funkcji pieczenia urządzenie spełnia też rolę mikrofalówki czy parowaru. Piekarnik gazowy rządzi się nieco innymi prawami – musimy pamiętać, żeby zawsze być nagrzany przed włożeniem do niego potrawy. Dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi zanim rozpoczniemy pracę. Są też opinie, które mówią, że nie bez znaczenia są blachy i naczynia, których używamy. Najlepiej sprawdzą się te ze szkła oraz aluminium w kolorze srebrnym. Te czarne powodują nadmierne zrumienienie dania i przypalenie go od spodu.

Piekarnik gazowy czy elektryczny? Który jest tańszy w eksploatacji?

Tak, już wspomnieliśmy – bezsporna kwestia to różnice w kosztach eksploatacji między dwoma rozwiązaniami. Najtańszą opcją będzie piekarnik na gaz. Koszty jakie generuje są nieporównywalne do jego elektrycznego konkurenta. Sama cena zakupu sprzętu też jest niższa. Piekarnik elektryczny daje zwykle więcej możliwości, ale i musimy się liczyć z wyższymi rachunkami za energię – pobiera on bardzo dużo mocy.

Piekarnik gazowy czy elektryczny – koszty eksploatacji

Decydując między piekarnikiem gazowym czy elektrycznym, warto wziąć pod uwagę nie tylko bezpośrednie koszty zakupu, ale również długoterminowe aspekty eksploatacji, w tym koszty serwisu i napraw. Piekarnik gazowy czy elektryczny – każdy z nich oferuje różne korzyści, które mogą wpłynąć na naszą decyzję.

Piekarniki gazowe, dzięki swojej prostocie konstrukcyjnej, często wiążą się z niższymi kosztami serwisowania. Prostsza budowa oznacza mniej elementów, które mogą ulec awarii, co przekłada się na niższe koszty napraw. Dodatkowo, gaz jako źródło energii zazwyczaj jest tańszy w eksploatacji niż energia elektryczna, co czyni piekarniki gazowe bardziej ekonomicznymi w dłuższej perspektywie. Z drugiej strony, w kontekście serwisowania urządzenia gazowe zazwyczaj charakteryzują się większą bezawaryjnością. Wynika to z większej złożoności technologicznej, w tym zastosowania elektroniki do sterowania procesem pieczenia, co może wymagać interwencji specjalistów w przypadku awarii. Regularna konserwacja jest kluczowa, aby zapobiec drogim naprawom i przedłużyć żywotność urządzenia.

Nowoczesne kuchnie – jakie piekarniki do zabudowy wybieramy najczęściej?

W nowoczesnych kuchniach coraz częściej zauważamy trend wybierania piekarnika do zabudowy gazowego bądź elektrycznego. Wybór taki zależy od wielu czynników, z których najważniejszymi są: estetyka, funkcjonalność i efektywność energetyczna. Piekarnik do zabudowy gazowy czy elektryczny – co wybieramy najczęściej?

Z punktu widzenia estetyki, piekarniki elektryczne często wygrywają, oferując nowoczesny, elegancki wygląd, który łatwo wpisuje się w design współczesnej kuchni. Natomiast kiedy mówimy o funkcjonalności, piekarniki gazowe i elektryczne mają swoje unikalne zalety. Badania pokazują, że:

  • Piekarniki elektryczne oferują lepszą kontrolę nad temperaturą, co jest kluczowe dla precyzyjnego gotowania i pieczenia.
  • Piekarniki gazowe, z drugiej strony, szybko się nagrzewają i równomiernie rozprowadzają ciepło, co jest idealne dla wielu użytkowników.

Jeżeli chodzi o koszty energetyczne, jak wspomniane wcześniej, piekarniki gazowe mają zazwyczaj przewagę. Są tańsze w eksploatacji z powodu niższych kosztów gazu. Mając na uwadze te trzy kluczowe czynniki, decyzja o wyborze piekarnika do zabudowy gazowego czy elektrycznego zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego użytkownika.

Bezpieczeństwo i obsługa – które piekarniki są przyjazne dla użytkownika?

Wybór między piekarnikiem elektrycznym czy gazowym ma ogromne znaczenie nie tylko pod kątem kosztów eksploatacji i preferencji smaku potraw, ale także bezpieczeństwa i łatwości obsługi. Przede wszystkim, piekarniki elektryczne często wyposażone są w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, takie jak blokada drzwi lub panelu sterowania czy automatyczne wyłączanie po określonym czasie. W przypadku piekarników gazowych kluczowe znaczenie mają zabezpieczenia przeciw wyciekaniu gazu. Równie ważne jest intuicyjne i proste sterowanie, które często zależy od indywidualnych preferencji.

Omówmy te aspekty na przykładzie obu typów piekarników. Rozważając piekarnik elektryczny czy gazowy, warto zwrócić uwagę na:

  • Bezpieczeństwo – piekarniki elektryczne zwykle mają więcej zabezpieczeń, ale to piekarniki gazowe częściej wyposażone są w czujniki bezpieczeństwa, które automatycznie odcinają dostawę gazu w przypadku wygaśnięcia płomienia bądź zapalają ogień ponownie.
  • Obsługa – interfejs piekarnika elektrycznego jest zwykle bardziej rozbudowany i oferuje więcej funkcji, natomiast piekarnik gazowy cechuje prostota obsługi.

Wybór pomiędzy piekarnikiem elektrycznym czy gazowym powinien zatem być dokonany po długim namyśle i porównaniu wszystkich za i przeciw. Ważne jest, aby kierować się nie tylko ceną, ale także bezpieczeństwem, funkcjonalnością i łatwością obsługi, a te zależą w dużej mierze od indywidualnych oczekiwań i preferencji użytkownika.

Podsumowując – jaki piekarnik wybrać dla siebie?

Oba typy piekarników mają swoje zalety, dlatego kluczowe jest, aby wybrać urządzenie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom i stylowi gotowania. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem między piekarnikiem do zabudowy gazowym czy elektrycznym, zapraszamy do zapoznania się z ofertą SOLGAZ. Oferujemy szeroki wybór piekarników obu typów, a także innych urządzeń kuchennych, takich jak okapy czy innowacyjne płyty gazowe. Stworzone przez nas produkty łączą w sobie nowoczesne technologie, funkcjonalność i elegancki design, aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Odkryj z nami nowy wymiar gotowania!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter