Pęknięta płyta indukcyjna – czy można ją używać?

Płyta indukcyjna to urządzenie, które skradło serca wielu z Was przez wzgląd na krótki proces nagrzewania się.  Płyta szybko gotuje, estetycznie wygląda i jest bezpieczna. Aby jednak cieszyć się z jej użytkowania przez wiele lat, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jej codziennym użytkowaniu, aby nie uszkodzić ceramicznej powierzchni płyty. Pęknięta płyta indukcyjna to duży problem, dlatego w tym artykule podpowiemy Wam, jak uniknąć awarii płyty indukcyjnej i co można zrobić z pękniętą płytą ceramiczną.

Pęknięta płyta indukcyjna – jakie mogą być przyczyny?

Awaria płyty indukcyjnej może się zdarzyć każdemu. Podobnie jak każdy sprzęt, płyta indukcyjna może ulec zniszczeniu, na skutek oddziaływania czynników mechanicznych lub technicznych. Najbardziej widocznym elementem płyty jest witroceramika. Stanowi ona wierzchnią powłokę płyty grzewczej i jest elementem eksploatacyjnym urządzenia. Dlatego właśnie do produkcji płyty indukcyjnej Si2T wykorzystane zostały wysokiej jakości komponenty, w tym płyta ceramiczna wykonana z najwyższej jakości barwionego, wielowarstwowego szkła hartowanego.

Szkło witroceramiczne jest z założenia bardzo odporne na uderzenia, może się jednak porysować lub uszkodzić mechanicznie. Z reguły potrzebne jest bardzo mocne uderzenie lub ostra krawędź, aby szkło pękło. Specyfikacja techniczna wszystkich płyt ceramicznych dostępnych na rynku niezależnie od producenta jest podobna. Najbardziej newralgicznymi punktami w każdej płycie ceramicznej są punkty skrajne i narożniki, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Może się zdarzyć tak, że rzucimy z wysokości 1 metra klucz francuski na środek płyty i nic się nie stanie natomiast, gdy mocniej uderzymy garnkiem w róg płyty, to dojdzie do pęknięcia.

Poniżej mamy dla Was kilka dodatkowych, przydatnych wskazówek, które pomogą utrzymać płytę w dobrej kondycji:

  1. Do gotowania należy wykorzystywać tylko naczynia dedykowane do płyt indukcyjnych,
  2. Należy uważać, aby na nagrzane pola grzejne nie dostały się np. cukier, kwasek cytrynowy czy tworzywa sztuczne, w stanie stałym i płynnym. Mogą trwale naruszyć strukturę ceramiki. Jeśli wskutek nieostrożności, któraś z w/w substancji dostanie się w obszar gorącego pola, należy nie wyłączać płyty i na ciepło zeskrobać ją ostrym skrobakiem, zachowując środki ostrożności.
  3. Szyba ceramiczna płyty jest odporna na gwałtowne zmiany temperatury, jednak upadające na płytę z wysokości przedmioty, mogą spowodować pęknięcia i odpryski.
  4. Miejsce zamontowania płyty indukcyjnej w kuchni również ma znaczenie. Bezpieczniej jest zrezygnować z ulokowania płyty pod szafkami, ponieważ upuszczenie przechowywanych tam przedmiotów, może uszkodzić ceramikę w płycie indukcyjnej. Płyta zamontowana blisko zlewu również nie jest dobrym pomysłem. Przypadkowe zalanie może doprowadzić do zablokowania panelu sterowania, zwarcia i docelowo również do pęknięcia.
  5. Czyszczenie i konserwacja płyty powinna odbywać się wg wskazówek opisanych w instrukcji obsługi producenta.

Płyty indukcyjne mają sporo zalet. Nic więc dziwnego, że na dobre zagościły w wielu domach. Natomiast jest to także sprzęt, na który trzeba uważać, aby przypadkowo go nie uszkodzić i nie doprowadzić do tego, że nie będziemy mieli na czym gotować.

Pęknięta płyta indukcyjna – czy można używać?

Jeżeli Twoja płyta indukcyjna uległa uszkodzeniu, pewnie zastanawiasz się, czy nadal możesz z niej korzystać.  Niestety, nawet kiedy dojdzie do małego ubytku czy małego pęknięcia, taki produkt powinien być wyłączony z użycia. Pęknięta indukcja może być efektem kilku różnych sytuacji. Najczęściej powodem jest upadek twardych, ciężkich czy ostro zakończonych przedmiotów.

W przypadku pęknięcia powierzchni płyty należy natychmiast wyłączyć zasilanie elektryczne i nie używać płyty w tym stanie, aby nie doszło do porażenia prądem elektrycznym. Należy odciąć płytę od zasilania elektrycznego za pomocą bezpiecznika. Zgłosić następnie ten fakt do autoryzowanego serwisu producenta.

Jak naprawić płytę indukcyjną?

Szkło witroceramiczne, które zamontowane jest w płytach indukcyjnych stanowi jeden z elementów eksploatacyjnych. Witroceramika jest trwała, ale nie jest niestety niezniszczalna. Tego typu materiał jest narażony najczęściej na mechaniczne uszkodzenia. Jedyną właściwą opcją w przypadku takiej awarii nie jest naprawa pękniętej płyty indukcyjnej, a wymiana ceramiki. Najczęściej elementy eksploatacyjne indukcji takie jak ceramika, nie podlegają gwarancji, a ich wymiana zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami i płatnym serwisem.

Nie powinno się użytkować płyty indukcyjnej, która jest pęknięta, ale to nie oznacza, że nic nie da się zrobić. W przypadku płyt indukcyjnych czy płyt gazowych bez płomieni z palnikami ukrytymi pod ceramiką wymiana samego szkła jest możliwa. Płyty są budowane modułowo i w takim wypadku istnieje opcja skorzystania z wymiany serwisowej samej ceramiki.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wymiana pękniętej płyty indukcyjnej przez autoryzowany serwis producenta.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter