Oświetlenie LED w kuchni – na co warto zwrócić uwagę?

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy zazwyczaj sporo czasu. I choćby z tego powodu wymaga ono rozsądnej aranżacji i bardzo dobrej funkcjonalności. Urządzając kuchenne wnętrze nie można zapomnieć o oświetleniu. To bardzo istotna kwestia, do której powinniśmy się przyłożyć. Do jakiej kuchni pasuje oświetlenie LED i, jak powinniśmy je rozplanować? Zapraszamy do lektury.

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Kuchnia podzielona jest na kilka stref, a każda z nich wymaga odpowiedniego oświetlenia w różnej formie. Listwy podszafkowe, punktowe źródła światła, czy wiszące lampy – wszystko to powinno znaleźć się w kuchni. Światło powinno być naturalne, zbliżone do dziennego, nieagresywne, wydajne, a całość oszczędna. Te warunki spełniają właśnie ledy – mają długą żywotność, pobierają mniej energii i są bardzo estetyczne.

Oświetlenie LED wady i zalety

Tak, jak wspomnieliśmy – energooszczędne i dające naturalną barwę światła, to z pewnością zalety oświetlenia led. Nie mniej, trzeba wspomnieć tez o wadach. Ledy są bardzo czułe na przepięcia i wszelkie anomalie dopuszczalnego prądu pracy. I choć są wytrzymałe pod względem mechanicznym, to już znacznie mniej pod względem elektronicznym.

Przeczytaj również: Luksusowa kuchnia, czyli jaka?

Do jakiej kuchni pasuje oświetlenie LED?

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań do montaż oświetlenia ledowego. Wpisze się ono w każdą kuchnię zarówno w formie lamp czy wbudowanych modułów w meble. Bardzo dużą popularnością cieszą się tak zwane listwy ledowe do kuchni, które najczęściej montujemy pod górnymi szafkami. Ten rodzaj oświetlenia jest niezwykle ważny, ponieważ oświetla nam przede wszystkim strefę roboczą, w której przygotowujemy posiłki bezpośrednio na blat.

Należy też zwrócić uwagę na lampy sufitowe do kuchni. Led także i w tym wypadku sprawdzi się bardzo dobrze. Modne źródła światła w postaci różnej długości tub czy listew w różnych kształtach nadadzą niebanalnego designu. Oświetlenie led w kuchni świetnie się sprawdzi również w mniej oczywistych miejscach. Coraz bardziej lubiana przez nas wyspa kuchenna czy barek, to idealne miejsca na taśmę ledową. Zamontowana tuż pod blatem na całej długości lub po obrysie nada całości nowoczesnego designu a przy okazji nieco oświetli tę część, a jeśli mamy w meblach kuchennych przeszklenia – również i tam ledy można wykorzystać – pięknie oświetlą zawartość półek.

Przeczytaj również: Kuchnia z drzwiami czy kuchnia bez drzwi? Jakie drzwi wybrać? Podpowiadamy.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter