Kuchnia w stylu wiejskim – jak urządzić?

Kuchnia w stylu wiejskim, a inaczej rustykalna kuchnia, przeżywa swoją „drugą młodość”. Bez wątpienia styl, na jaki dziś najczęściej się decydujemy jest w tonie minimalistycznym, prostym i designerskim, bo takie są dziś trendy. Jednakże dla coraz większego grona domowników wiejski klimat jest tym, w którym mimo wszystko, chcieliby urządzić swoje pomieszczenie. Na przekrój panującej modzie.

Styl wiejski, rustykalny w kuchni

Kuchnia w wiejskim stylu najczęściej kojarzy nam się z beztroską i spokojną wsią, domkiem położonym z dala od miejskiego zgiełku. Wnętrza w stylu wiejskim są jasne, ciepłe, zawierają wiele elementów dekoracyjnych i motywów – najczęściej tych z drewna, ceramiki, tkanin czy kwiatów. Aranżacje w rustykalnym klimacie wracają do łask. Czy mamy już przesyt prostoty i minimalizmu powszechnie dostępnych w sklepach? Być może. Stąd szukamy alternatywy na co, czego pełno dookoła. A że wiejski klimat zasadniczo żadną nowością nie jest – większość ma z nim same dobre wspomnienia, najczęściej z okresu dzieciństwa. Czas na „come back” tego, co dobrze nam się kojarzy, bo jeśli coś jest pozytywne w naszych odczuciach, to dlaczego tego nie kontynuować?

Kuchnia wiejska – o czym musisz pamiętać podczas jej aranżacji?

Z jakimi tak naprawdę wnętrzami wiąże się wiejska kuchnia? Aranżacje jej często nie wymagają wielkich rewolucji remontowych. W takim klimacie główną rolę odgrywają dodatki – to one nadają smak. Nie bez znaczenia są też materiały, które dominują w kuchni, ale o szczegółach za chwilę. Jak Wam się podobają zaprezentowane przykładowe aranżacje?

Meble, dodatki – na co postawić decydując się rustykalną kuchnię?

Meble kuchenne w stylu wiejskim kojarzą nam się przede wszystkim z ciepłym kolorem drewna, nieco postarzałe, z charakterystycznymi zdobieniami kuchni. Tu nie ma miejsca na minimalizm – im więcej falbanek i „zawijasów” tym rustykalny klimat mamy w zasięgu.  Elementy, które kiedyś były dość toporne, a nawet kiczowate, dziś wracają do łask. Z czym nam się kojarzy kuchnia naszych babć? Oczywiście, że z piecem kaflowym, który nie tylko ogrzewał pomieszczenie, ale i pozwalał na przygotowanie obiadu. Dziś ciężko o taki sprzęt, bo i fachowców w tej branży, czyli zdunów, zostało, jak na lekarstwo, ale wiele nowoczesnych nawiązuje wizualnie do rustykalnych klimatów. Jakie kolory panują w wiejskich wnętrzach? Każde! W tej kwestii nie ma mowy – jest pełna dowolność. Nie zaszkodzi też trochę surowości.  Mile widziane są też wszelkie koronki, ceramiczne dodatki i drewniana podłoga, która nada jeszcze większego rustykalnego klimatu. Bez wątpienia tak urządzone „serce” domu jest miejscem niezwykle przytulnym, które służy nie tylko do gotowania, ale i rozmów i biesiadowania z bliskimi.

Nowoczesna kuchnia w stylu wiejskim – sprzęt AGD, który będzie pasował

Tak, jak wspominaliśmy, nie zawsze da się odzwierciedlić w 100% dawny klimat kuchni, choćby z uwagi na sprzęt AGD, a to właśnie w nim tkwi szkopuł, bo kiedyś go nie było wcale. Trudno dziś o piec kaflowy w dobie nowoczesnych piekarników, kuchenek, parowarów i całej gamy urządzeń. Płyta gazowa, piekarnik, czy okap choć technologicznie najnowocześniejsze – wizualnie mogą świetnie się sprawdzić w rustykalnym wnętrzu, a to za sprawą wiejskiego designu, na jaki coraz śmielej decydują się producenci. Pod osłoną porysowanego metalu i starodawnych kurków kryją się dziś nowoczesne urządzenia, które stylizowane tak, aby współgrały z wiejskim klimatem.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter