Kuchnia w stylu Wabi Sabi

Różne trendy przychodzą i odchodzą. Niektóre są bardziej przystępne, a niektóre zupełnie awangardowe. Pewne natomiast jest to, że są one związane z kulturą kraju kwitnącej wiśni i są bardzo dobrze przyjmowane w Europie. Japonia to kraj wielu inspiracji i innego podejścia do wielu rzeczy. I ma to także swoje odwzorowanie w stylach projektowania i aranżacji wnętrz. Jednym z nich jest styl wabi sabi.

Kuchnia w stylu wabi sabi – o czym warto pamiętać?

To, o czym warto pamiętać to z pewnością to, że ten styl nie lubi linijki. Nie ma ram, panuje tu duża dowolność. Jednak to, co jest tutaj bardzo ważne, to natura. Osadzenie naszego domu, naszej kuchni w tym stylu ma być harmonijnie wkomponowane w to, co nas otacza i tym, co natura nam daje.

Z jednej strony są to materiały naturalne, kamień, drewno, ręcznie robiona ceramika czy wykorzystanie tkanin takich jak bawełna czy len. Z drugiej z kolei, warto pamiętać, że tworząc atmosferę i wnętrze w stylu wabi sabi, nie należy przywiązywać uwagi do tego, by rzeczy były w nim idealne, mają się starzeć razem z nami. Wnętrza naturalnie się zmieniają i wabi sabi to szanuje i akceptuje. Użyte naturalne materiały powoli jak dobre wino starzeją się i to w tym stylu jest najpiękniejsze. Nie ma ideałów, ale jest harmonia.

Wabi sabi to piękne wnętrza w japońskim stylu. To sposób na kuchnię bez zbędnych przedmiotów. To niedoskonałość, nieskończoność i niesterylny minimalizm. Jest to z pewnością styl dla tych, którzy czują się dobrze we wnętrzach industrialnych, ale też eklektycznych. Krzesła z różnych kompletów przy jednym stole, czy kanapa z innej epoki to nie problem. Najlepsze co zaczerpnięte jest w wabi sabi ze stylu eklektycznego, to brak ścisłe określonych zasad. Dowolność w łączeniu różnych elementów z pozoru z innej bajki może być świetnym pomysłem, jeśli tylko tworzą one razem ciekawą i dopasowaną całość. To Ty decydujesz ostatecznie, w jakim wnętrzu będziesz spędzać czas i warto pamiętać, że nawet decydując się na coś mocno określonego, jakiś konkretny styl w projektowaniu i urządzaniu wnętrz, to zawsze możesz zmodyfikować go na swoją modłę ?

Styl wabi sabi – jak dobrać sprzęt AGD?

Kiedy myślimy o kuchni w stylu wabi sabi widzimy nieco surową przestrzeń ubraną w naturalne kolory i materiały. Jest to też styl, który ceni minimalizm i dlatego do aranżacji takiej kuchni świetnie wpisują się nowoczesne sprzęty o prostym designie. Takie, które nie będą dominowały we wnętrzach, a w subtelny sposób dopełnią jego klimat.

Kolejna rzecz to funkcjonalność. Wybierając AGD do kuchni zwróćcie uwagę na to, żeby ułatwiało Wam życie. Proste, intuicyjne w obsłudze i najlepiej takie, które nie wymaga godzin spędzonych na czyszczeniu i szorowaniu. Co zatem wybrać? W przypadku piekarnika, szukajcie wśród tych, które mają funkcje samoczyszczące. Może to być, pyroliza lub np. wkłady katalityczne. Niektóre piekarniki z zabrudzeniami radzą sobie dzięki funkcji czyszczenia parą.

Idąc ideą minimalizmu i maksymalnego oczyszczenia przestrzeni ze zbędnych rzeczy, warto zastanowić się także nad sprzętami, które kryją w sobie wiele funkcji. Piekarnik z funkcją mikrofali i parowaru może być świetnym produktem wielofunkcyjnym, a przy tym zajmować minimalną ilość miejsca.

Jeśli skupimy się tylko na niezbędnych do gotowania sprzętach, to nie możemy zapomnieć o płycie do gotowania. Jak popatrzymy na aranżacje w stylu wabi sabi od razu możemy poczuć, że hasło „mniej znaczy więcej” jest temu stylowi i tym samym kulturze japońskiej bardzo bliskie.

Innowacyjna myśl konstruktorska ubrana w gładką taflę witroceramiki to rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w minimalistyczne kuchnie. Bez zbędnych pokręteł i rusztów. W pierwszej chwili pomyśleliście pewnie o indukcji, ale jest również alternatywa pod postacią innowacyjnych płyt gazowych w technologii gaz pod szkłem. Ten polski wynalazek łączy w sobie  zalety kuchni indukcyjnych i kuchni gazowych. Jest bardzo interesującą alternatywą dla rozwiązań, które standardowo możecie spotkać w sklepach ze sprzętami AGD. Dla fanów tradycyjnych rozwiązań i gotowania na otwartym płomieniu również dostępnych jest wiele opcji, także minimalistycznych płyt gazowych na szkle. Pewne natomiast jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Meble do kuchni w stylu wabi sabi

Wabi sabi to sztuka szukania piękna w prostocie.  Sposób na zwyczajną-niezwyczajną kuchnię, nieskrępowaną zbędnymi rzeczami ani restrykcyjnymi zasadami. Ten styl bardzo lubi surowe struktury dlatego lite drewno z wyraźną fakturą lub ekstrawaganckie, ale wyglądające nawet można powiedzieć prymitywnie fronty z łupka, będą idealnie pasować do takiej przestrzeni.

Wabi sabi bardzo swobodnie łączy naturę z nieskończonością i wie, że nic nawet w naturze nie jest idealne. Idealne nie jest naturalne. Natura jest dzika i nieprzewidywalna, a zarazem harmonijna i piękna. Daje ukojenie. To styl poza utartymi schematami. Niedokończona ściana, pomalowana w jednej trzeciej, we wnętrzach urządzonych w tym stylu jest zupełnie czymś zwyczajnym. Z pozoru nieskończone, a w rzeczywistości dokładnie takie, jak ma być. Niezamykające się na zmiany.

Co do odcieni. Kolory ziemi i te, które można spotkać w naturze, to kolory pasujące do kuchni wabi sabi. Nie bójcie się także ciemnych kolorów, jak zieleń lasu, czy grafit dla Waszych mebli do kuchni prezentującej japoński styl.

Kuchnia Wabi-Sabi – inspiracje

Wabi sabi nie lubi zbędnych dekoracji, ale te praktyczne tekstylne np. z lnu czy bawełny, nawet w postaci ściereczek czy zasłon przeciwsłonecznych, tutaj dobrze się sprawdzą. Do tego przybory kuchenne z drewna egzotycznego, albo jeszcze ciekawiej, każde w innego drewna, kolekcjonowane z wypraw po świecie, mogą być pięknym funkcjonalnym dodatkiem z duszą do Twojej kuchni.

Dzięki naturalnym materiałom, bez zbędnych dekoracji w bardzo prosty sposób możecie stworzyć swoje wnętrze wabi sabi. Jeśli jednak ten styl wydaje się Wam być zbyt surowy, to z powodzeniem możecie dodać do aranżacji elementy, które ją ocieplą, jak wiklinowe kosze czy po prostu rośliny. Te w każdym wnętrzu inspirowanym naturą będą świetnym uzupełnieniem.

Jak widzicie zasady są proste. Wabi sabi to z jednej strony styl, ale co najważniejsze, zmiana sposobu myślenia o miejscach i rzeczach, którymi się otaczamy. To akceptacja, natura i harmonia. Nam jest z pewnością bardzo bliska. A Wam?

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter