Kuchnia w kształcie litery u – jak rozplanować kuchnię w literę U?

Kuchnia w literę U gości w wielu domach. Sprawdza się w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. I choć dzisiejsze trendy nawołują do dużych i otwartych przestrzeni, to nie każdy ma możliwość iść z duchem czasu, bo mieszkania zwyczajnie nie powiększymy. Na wszystko jednak jest metoda. Małe, czy przestronne, Ustawne, czy mniej wdzięczne do aranżacji – kwestia dobrego pomysłu i możemy cieszyć się pięknym wnętrzem.

Kuchnia w literę U – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Kuchnia w kształcie litery U najczęściej kojarzy nam się z niewielkim pomieszczeniem. I słusznie, bo modne dziś otwarte kuchnie wiążą się ze sporym metrażem. Litera U sprawdzi się w kuchniach prostokątnych i kwadratowych, przy czym te pierwsze są zazwyczaj znacznie węższe. Najczęściej mamy do czynienia z układem dwóch dłuższych równoległych ścian oraz trzeciej krótszej. Małe kuchnie w kształcie litery U nie muszą być nudne. Grunt w tym, aby oprócz atrakcyjnej aranżacji, kierować się również funkcjonalnymi aspektami. A zapewniamy, że wszystko da się pogodzić.

Jak zaprojektować przestrzeń dla kuchni w kształcie litery U?

Jak rozplanować kuchnię? Jeśli mamy w kuchni okno, to już dużo zmienia – światło dzienne jest bezcenne. Zazwyczaj pod oknem umiejscawiamy strefę roboczą – zlewozmywak i blat roboczy. I słusznie. Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie lodówki i kuchenki na którejś z dwóch dłuższych bocznych ścian. Przy tej krótszej najczęściej decydujemy się właśnie na zlew. Kuchnia w kształcie litery U jest zwykle wąskim pomieszczeniem. Dobrze więc by było, abyśmy go niepotrzebnie nie przytłaczali. Czyli, na przykład – zrezygnujmy z masywnych górnych szafek, które tej przestrzeni trochę nam zabiorą, na poczet znacznie mniej siermiężnych półek, które dodadzą „lekkości”. Dolne szafki są na tyle pojemne, że z powodzeniem pomieszczą niezbędne naczynia i przybory kuchenne. Nie zapominajmy też o narożnikach – często te „rogi” nie są zagospodarowane dolnymi szafkami, a to duży błąd – tracimy w ten sposób wiele cennego miejsca.

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery u – jakie AGD wybrać?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto urządza kuchnię – niezależnie od tego, jak sporym metrażem dysponuje. I oczywiście im większa powierzchnia, tym mniej granic w aranżacji. Nie znaczy to jednak, że aranżacja kuchni w kształcie litery U nie może być nowoczesna i funkcjonalna. Zabudowa kuchenna to podstawa – piekarnik, okap, lodówka, czy płyta gazowa – wszystko musi się pomieścić. Dziś królują sprzęty do zabudowy – idealnie komponują się w meblach przez co stają się mniej „widoczne”. Okap do kuchni w kształcie litery U jest jak najbardziej wskazany – tu sprawdzą się modele kominowe montowane do ściany. Mile widziany jest również piekarnik do zabudowy, który możemy umieścić zarówno pod płytą kuchenną, jak i w tzw. słupku. To drugie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne. Dzięki niemu korzystanie z urządzenia jest znacznie bardziej komfortowe. Pozostaje jeszcze płyta gazowa. Do kuchni w literę U wybierzmy tę najbardziej funkcjonalną i oszczędną. Jedną z możliwości są płyty gaz pod szkłem marki Solgaz.

Aranżacja kuchni w kształcie litery U

Skupiliśmy się na mniejszych kuchniach, ale pamiętajmy, że litera U jak najbardziej występuje w dużych pomieszczeniach. Wówczas mamy większe pole do działania. Na przykład wyspę kuchenną, na która możemy sobie pozwolić. Przy wąskiej kuchni nie ma na to szans. Taka sama sytuacja dotyczy stołu jadalnego. Nie zapominajmy też o oświetleniu, które robi niemałą „robotę”. Designerskie lampy, puszczane nisko na linkach, czy taśmy ledowe zamieszczone pod meblami dadzą świetny efekt.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter