Jaki okap kuchenny do bloku wybrać? Poradnik zakupowy

Początkowo urządzenia te zrobiły wielkie poruszenie na rynku, później na jakiś czas, euforia ta nieco opadła. Od kilku lat znów są na topie i nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni. Okapy, bo o nich mowa, to już znacznie bardziej udoskonalone sprzęty, niż przed laty. Wydajne, funkcjonalne, a przy tym designerskie. Dzisiaj są nieodłącznym wyposażeniem większości kuchni. Także tej w blokach. Jaki okap kuchenny w bloku sprawdzi się najlepiej? Sprawdźmy!

Jaki okap do kuchni w bloku – przegląd okapów kuchennych

Prawda jest taka, że okap do kuchni w bloku niczym się nie różni od okapu, który miałby wyposażać kuchnię domu jednorodzinnego. Producenci nie rozdzielają tego sprzętu na takie kryteria. Wszystko zależy od naszych możliwości i oczekiwań. Rodzajów okapów jest naprawdę wiele. Możemy je podzielić na okapy:

– Sufitowe,

– Szafkowe:

  • Szufladowe
  • Wkłady
  • Podwieszane

– Przyścienne:

  • Kominowe
  • Narożne
  • Ukośne

– Zintegrowane z płytą

– Wyspowe

– Nablatowe

Okap czy pochłaniacz do kuchni w bloku – co lepsze?

Okap w bloku może pełnić dwie funkcje. Może pełnić rolę pochłaniacza lub wyciągu. Pochłaniacz kuchenny w bloku – na czym polega jego praca? Pochłaniacz wyposażony jest w filtry węglowe, które systematycznie wymieniamy i na bieżąco czyścimy. Zwykle zaleca się, by uruchomić go na chwilę przed rozpoczęciem gotowania i zostawić włączony jeszcze kilka minut po zakończonej pracy w kuchni. Działanie to umożliwi jeszcze bardziej skuteczne oczyszczenie powietrza. Pochłaniacz w kuchni zwiększy komfort pracy, dzięki czemu wszelkie opary i zapachy zostaną zniwelowane. Na pochłaniacz kuchenny w bloku decyduje się coraz więcej chętnych, co pokazuje, że urządzenie to odgrywa znaczącą rolę w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem jest wyciąg w kuchni. Jeśli decydujemy się na pracę okapu w tym trybie – musi być on podłączony do przewodu wentylacyjnego. Wówczas wszelkie zasysane opary całkowicie wydostają się z pomieszczenia. Okap w trybie wyciągu działa skuteczniej. Jest również tańszy w eksploatacji, ponieważ nie musimy  inwestować w filtry węglowe, pracuje też nieco ciszej.

Montaż okapu kuchennego w bloku – o czym musisz pamiętać?

Jeśli decydujemy się na zakup okapu, zanim wybierzemy konkretny model, sprawdźmy, jakie mamy możliwości jego montażu. Jak podłączyć okap kuchenny? W przypadku urządzania kuchni od podstaw, temat ten powinien być już z góry ustalony i uwzględniony w aranżacji całości. Natomiast, jeśli postawiliśmy na zakup okapu i zamontowanie go do istniejącej już kuchni – musimy dokładnie zmierzyć dostępną powierzchnię i zdecydować na rodzaj sprzętu – czy ma on być w zabudowie szafkowej, czy też przymocowany do ściany. Montaż okapu kuchennego w bloku zależy od jego konkretnego modelu. Planując rozmieszczenie, nie możemy również zapominać od odpowiedniej odległości między płytą kuchenną a okapem. Regulują to przepisy, i tak:

– w przypadku płyty gazowej odległość pomiędzy dwoma urządzeniami powinna wynosić 70-75cm

– w przypadku płyty elektrycznej – 60cm

Przy montażu urządzenia powinniśmy również uwzględnić wzrost użytkowników tak, aby w swobodny sposób można było nim sterować. Coraz więcej okapów wyposażonych jest również w piloty, co zdecydowanie ułatwia pracę. Przyjrzyjmy się kwestii montażu urządzenia w bloku. Zdarzyć się może tak, że dylemat między korzystaniem z okapu w roli pochłaniacza lub wyciągu nie będzie istniał. Dlaczego? Większość bloków posiada tzw. wentylację grawitacyjną, czyli naturalną. Powietrze powstałe w wyniku ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku zasysane jest przez kominy. Jeśli w budynku nie ma osobnego kanału wentylacyjnego korzystanie z okapu jako wyciągu nie będzie możliwe.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okapu kuchennego do kuchni w bloku?

Kiedy już kwestie dobory odpowiedniego rodzaju okapu mamy już za sobą i ustaliliśmy również, jak on będzie pracował, warto przyjrzeć się kolejnym kwestiom. Najważniejsze funkcje okapu kuchennego:

  • automatyczne uruchamianie – jest to funkcja dzięki, której nie musimy pamiętać o włączeniu okapu – urządzenie samo wykryje parę i rozpocznie pracę. Takie inteligentne rozwiązanie ma m.in. okap ścienny SH-3R firmy Solgaz, który sprawdzi się w większości kuchni.
  • timer – pozwala na ustawienie czasu pracy urządzenia, po upływie którego sprzęt się wyłączy
  • regulacja wysokości – wiele modeli ma możliwość dostosowania wysokości do naszych potrzeb
  • regulacja mocy – pozwala na dostosowanie mocy pracy urządzenia do intensywności gotowania w danej chwili

Jest jeszcze jedna bardzo istota kwestia, która powinniśmy przeanalizować przed zakupem – wydajność okapu kuchennego. Kuchnie w blokach nie są zwykle wielkich rozmiarów. W związku z tym szukanie ponadprzeciętnie wydajnego sprzętu nie będzie koniecznie. Odpowiednio zamontowany okap powinien przefiltrować powietrze w kuchni minimum 6 razy. Wydajność podawana jest w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność okapu na najbliższym biegu powinna oscylować na poziomie ok. 180 m3/h; na średnim biegu – 270, zaś na najwyższym – 360 m3/h.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter