Jaki okap do kuchenki gazowej jest skuteczny?

Projektując kuchnię, staramy się odpowiedzieć sobie na wiele pytań, które docelowo mają pomóc nam stworzyć kuchnię idealną. Jaka kuchnia jest idealna? Taka, która jest funkcjonalna i praktyczna. Idealna kuchnia wyposażona jest w dobre sprzęty AGD, które wizualnie dopełniają aranżację kuchennej przestrzeni. Jednym takich sprzętów z pewnością jest okap. Często zadajemy pytanie, co nad kuchenką gazową? W tym artykule mamy dla Was kilka wskazówek, jakie okapy do kuchni gazowej sprawdzą się najlepiej.

Rodzaje okapów kuchennych

Ile osób tyle gustów i potrzeb. Producenci okapów rozumieją to, dlatego w ręce swoich klientów oddają produkty bardzo różnorodne. Na rynku dostępne są okapy o różnych kształtach i kolorach, co pozwala dopasować ten sprzęt do każdego stylu kuchennego wnętrza. Mogą różnić się sposobem obsługi – jedne są dotykowe, inne sterowane gestem czy pilotem a jeszcze inne automatycznie zaczynają prace w momencie gotowania. Okapy mogą być więc dopasowane praktycznie pod każdym względem pod każdego użytkownika.

Czym jeszcze się różnią się między sobą okapy, gdzie sprawdzą się najlepiej? Zaraz postaramy się przybliżyć Wam tę okapową wiedzę tajemną.

Jeśli projekt kuchni jeszcze jest w trakcie realizacji, warto przemyśleć różne opcje umiejscowienia płyty gazowej, a tym samym okapu.

Okapy teleskopowe – jest to jedno z rozwiązań, które świetnie sprawdza się w mniejszych kuchniach. Okap teleskopowy nie zajmuje dużo miejsca, jest zabudowany i można go tym samym wpasować w praktycznie każdą aranżację. Posiada bardzo prostą konstrukcję. Jego wyróżnikiem jest wysuwana szuflada, która służy temu, aby w razie potrzeby, mimo małych rozmiarów, móc powiększyć powierzchnię pochłaniającą opary.

Okapy podszafkowe – to idealne rozwiązanie do zastosowania w kuchni w bloku mieszkalnym. Jeśli zastanawiacie się, jaki okap do kuchenki gazowej właśnie w bloku będzie najlepszy, to model podszafkowy jest bardzo ciekawym wyborem. Największym atutem tych okapów jest ich wielkość. Niewielkie rozmiary okapu oraz możliwość zamontowania go bezpośrednio pod górną, wiszącą szafką kuchenną sprawiają, że są one często wybierane do kuchni, gdzie jest nieco mniej miejsca. Jest to bardzo dyskretny sprzęt, praktycznie niewidoczny. Co należy jednak zaznaczyć – taki okap jest dedykowany do pracy w trybie pochłaniacza. Nie można go podłączyć jako wyciąg do otworu kominowego. Jednak tym samym nie ma większych ograniczeń przy wyborze miejsca dla niego w kuchni, ponieważ może być zamontowany praktycznie wszędzie.

Okapy szafkowe – jest to rodzaj okapów przeznaczonych do zabudowy szafkowej. Minimalistyczna forma urządzenia sprawia, że sprzęt ten można idealnie wkomponować w meble. Okap zabudowany w szafce kuchennej jest niemal niewidoczny, dzięki czemu nie przytłacza pomieszczenia, ale doskonale spełnia swoją funkcję. Okap szafkowy jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem do nowoczesnych kuchni w zabudowie. Urządzenie może pracować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg. Przykładem tego typu okapu, łączącego obie funkcje, może być okap podszafkowy Gest Control marki SOLGAZ.

Okapy kominowe – to najczęściej spotykany rodzaj okapów w polskich kuchniach. Polacy wybierają właśnie ten rodzaj okapu z uwagi na możliwość podpięcia okapu pod wyciąg kominowy oraz największy wybór kształtów i kolorów. Okapy kominowe mogą pracować także w trybie pochłaniacza – wystarczy zamontować w ich wnętrzu odpowiedni filtr węglowy. Jednak możliwość odprowadzania oparów kuchennych poza pomieszczenie jest ich największym atutem.

Okapy wyspowe – to rozwiązanie dedykowane do kuchni z wyspą. Takie okapy do kuchenki gazowej są stosowane najczęściej wtedy, gdy decydujemy się na montaż płyty gazowej w wyspie kuchennej. Okap wyspowy jest nie tylko praktycznym sprzętem AGD do kuchni, ale może stanowić bardzo często piękny element wystroju tej przestrzeni. Na rynku znaleźć można urządzenia o fikuśnych kształtach i oryginalnych, nigdzie indziej niespotykanych kolorach. Okap wyspowy to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które w wielu kuchniach zastępuje także oświetlenie nad wyspą, pełniąc funkcję lampy. Urządzenie montowane jest bezpośrednio do sufitu.

Przeczytaj również: Jaki okap kuchenny do bloku wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki okap do kuchni gazowej wybrać?

Wiecie już jakie kategorie okapów są na rynku do Waszej dyspozycji, ale jakie parametry są istotne przy wyborze tego sprzętu? W naszej ocenie warto zwrócić uwagę na:

1 .Wydajność

Najważniejszą cechą okapu jest jego wydajność. Parametr ten warto zweryfikować i to na ten parametr w pierwszej kolejności zwróćcie uwagę. Określa się go w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Dobrze dobrany do wielkości pomieszczenia okap powinien filtrować powietrze z kuchni minimum sześć razy w ciągu jednej godziny. A na największym biegu dwunastokrotnie. W jaki sposób obliczyć wydajność okapu potrzebną do gabarytów własnej kuchni? Jest to proste. Wystarczy pomnożyć dwanaście razy wielkość kuchni (jej powierzchnię). Następnie powierzchnię należy pomnożyć razy wysokość kuchni. W ten sposób otrzymamy parametr, określamy jako „kubatura kuchni”.

Przykładowo, jeśli Wasza kuchnia ma 4m szerokości i 4m długości to jej powierzchnia wynosi 16m2. Założona wysokość kuchni do 3m. Mnożymy obie wartości przez siebie i daje nam to 48m3 (kubatury kuchni). Następnie mnożymy razy 6, chcąc otrzymać minimalną wydajność i razy 12, chcąc obliczyć maksymalną wydajność okapu, potrzebną do skutecznego przefiltrowania powietrza w naszej kuchni.

Powyższy przykład i obliczenia pokazują nam bardzo czytelnie, że w tym przypadku minimalna wydajność okapu dla tego pomieszczenia wynosi 288m3/h, a maksymalna 576m3/h.

Zaznaczymy tylko, że wyliczenia mają charakter poglądowy. W zależności od innych czynników nasza kuchnia może potrzebować różnych rozwiązań, o których najlepiej porozmawiać bezpośrednio z doradcą bezpośrednio w sklepie lub telefonicznie.

Przeczytaj również: Jaki okap do kuchni z wyspą wybrać?

  1. Głośność

Przygotowując posiłki dla rodziny, spędzamy w kuchni dużo czasu i chcemy, aby zamontowane w niej sprzęty cicho pracowały. Głośny okap może skutecznie zakłócić nam komunikację w domu i być po prostu uciążliwy na co dzień. Dla naszej wygody, komfortu pracy i dobrego samopoczucia do kuchni wybierzmy cichy okap. Cichy – czyli jaki? Zakłada się, że cicha praca okapu na najniższych poziomach mocy powinna być nie przekraczać wartości 50 dB.

  1. Klasa energetyczna

Tutaj do sprawy podchodzimy bardzo prosto – wybierajcie zawsze możliwie najwyższą klasę energetyczną, która skutecznie zadba o zawartość Waszego portfela i o środowisko. Okapy z oznaczeniem zaczynającym się od A zawsze będą dobrym wyborem do Waszej kuchni.

Montaż okapu

Najczęściej pytacie nas o to, jaka jest prawidłowa odległość okapu od kuchenki gazowej? Prawidłowa odpowiedź jest następująca – to zależy. Jeśli okap nad kuchenką gazową montujemy z otwartym płomieniem, wówczas bezpieczna odległość wynosi 75 cm. Jeśli jednak jest to kuchenka indukcyjna lub elektryczna, wtedy wystarczająca odległość to 60 cm. Jak zawsze podkreślimy, że zarówno w przypadku okapu, jak i przy innych urządzeniach bardzo ważny jest prawidłowy montaż. Najbezpieczniej jest zatrudnić do tego specjalistę. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to krok po kroku skrupulatnie przeczytajmy, dołączoną do urządzenia instrukcje obsługi wykonując zalecane czynności.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam dokonać wyboru najlepszego dla Was rodzaju okapu.

Przeczytaj również: Jak wybrać cichy okap kuchenny?

Czynniki wpływające na efektywność okapów kuchennych

Prócz podstawowych aspektów, takich jak rodzaj, wielkość i klasa energetyczna okapu, istnieją również dodatkowe czynniki, które mają znaczący wpływ na efektywność okapów kuchennych. Przede wszystkim, jednym z najważniejszych kryteriów jest rozmiar kuchni. Właściwe dopasowanie mocy okapu do wielkości przestrzeni gotowania jest kluczowe dla prawidłowej i efektywnej eliminacji zapachów, dymu i pary.

Inną istotną kwestią jest sposób gotowania – jeśli często korzystasz z kuchenki gazowej do smażenia lub gotowania na dużym ogniu, silniejszy okap do kuchenki gazowej będzie odpowiedni. Niezmiernie ważna jest również częstotliwość gotowania. Jeśli kuchnia jest użytkowana rzadko, skromniejszy model okapu może być wystarczający. Natomiast intensywne korzystanie z kuchni wymaga wybrania modelu z wyższą mocą. Ostatecznie, pytanie jaki okap nad kuchenką gazową wymaga spersonalizowanej odpowiedzi, która uwzględnia wszystkie opisane czynniki.

Nowoczesne technologie w okapach kuchennych

Wybierając okap nad kuchenkę gazową, warto zwrócić uwagę na nowoczesne okapy kuchenne, które są wyposażone w liczne technologie zwiększające ich efektywność i komfort użytkowania. Z pomocą przychodzą sensory jakości powietrza, które kontrolują jego jakość, dzięki czemu urządzenie działa w optymalny sposób, dostosowując prędkość wentylacji do aktualnego zapotrzebowania.

Równie pomocne są systemy oświetleniowe, które nie tylko poprawiają komfort gotowania, ale też znacząco podnoszą estetykę kuchni. Automatyczne włączniki to kolejna funkcja, która sprawia, że technologie w okapach stają się coraz bardziej zaawansowane. Pozwalają one na samoczynne uruchomienie urządzenia, gdy tylko powietrze w pomieszczeniu stanie się zbyt zanieczyszczone. Dzięki temu, możemy być pewni, że nasza kuchnia zawsze będzie dobrze wentylowana, a okap wykorzystuje swoją moc w pełni, tylko gdy jest to konieczne. Właściwie dobrany okap to taki, który dobrze wygląda, ale także oferuje wszystkie funkcje potrzebne w danej kuchni.

Konserwacja i czyszczenie okapów kuchennych

Równie ważna jak wybór odpowiedniego okapu nad kuchenką gazową, jest jego konserwacja. Te działania mają kluczowy wpływ na jego efektywność. Czyścić i konserwować okap najlepiej jest w regularnych odstępach czasu, które zależą od naszych kulinarnych zwyczajów. Często używany okap, powinien być czyszczony przynajmniej raz w miesiącu.

Proces czyszczania okapu polega przede wszystkim na demontażu i myciu filtrów. To one przede wszystkim odpowiadają za skuteczność pochłaniania zapachów i dymu, a ich zapchanie powoduje spadek efektywności. Pamiętać jednak należy, że to nie wystarczy – równie ważna jest systematyczna konserwacja okapu kuchennego, która obejmuje sprawdzenie stanu wszystkich elementów składowych urządzenia i ich ewentualną wymianę. Właściwie utrzymany i czysty okap będzie nie tylko skuteczniej działał, ale również jego żywotność wydłuży się. Pamiętaj, dobór i technologia to jedno, ale aby nasz okap nad kuchenką gazową sprawnie działał, kluczowe jest regularne czyszczenie i konserwacja.

Styl i design okapów kuchennych w różnych aranżacjach

Podczas decydowania jaki okap do kuchenki gazowej w bloku wybrać nie można pominąć aspektu estetyki. Design okapów kuchennych nabrał na znaczeniu wraz z rosnącym naciskiem na styl i indywidualizm we wnętrzach domowych. Trendy w designie okapów kuchennych są zróżnicowane, obejmując zarówno minimalistyczne, prostopadłościenne formy, jak i okrągłe oraz faliste kształty, które przekształcają je w dekoracyjne elementy przyciągające wzrok w przestrzeni kuchennej.

Styl okapu powinien harmonizować z ogólnym wystrojem kuchennego wnętrza. W nowoczesnej kuchni dobrze sprawdzi się okap o prostym, geometrycznym designie i metalowym wykończeniu. Z kolei w kuchniach o stylu rustykalnym czy retro okap może mieć cieplejsze tonacje i nawiązywać kształtem do staromodnych kuchni z dawnych lat. Kolor i kształt okapu to jeden aspekt, ale równie ważne jest umiejętne dopasowanie pozostałych elementów, takich jak oświetlenie czy dodatki, które razem tworzą spójną i harmonijną całość. Właściwy styl i design okapów kuchennych ma kluczowe znaczenie dla stworzenia ciepłej i przytulnej atmosfery, gdzie przyjemnie jest spędzać czas zarówno gotując, jak i jedząc posiłki. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem okapów SOLGAZ, gdzie znajdziesz okapy przyścienne, szafkowe i inne.

Porównanie okapów kuchennych – co jest ważne przy zakupie?

Podsumowując, wybór odpowiedniego okapu do kuchenki gazowej wymaga rozważenia szeregu czynników, które wpływają na jego efektywność i funkcjonalność. Kluczowe aspekty, takie jak wydajność, głośność, i klasa energetyczna, są fundamentem przy podejmowaniu decyzji. Nie można jednak zapominać o dodatkowych elementach, które znacząco podnoszą komfort użytkowania, takich jak nowoczesne technologie, w tym sensory jakości powietrza, systemy oświetleniowe, czy automatyczne włączniki.

Regularna konserwacja i czyszczenie okapu nad kuchenką gazową są niezbędne dla utrzymania jego wysokiej efektywności i długowieczności. Z kolei odpowiedni styl i design okapu do kuchenki gazowej w bloku powinien harmonizować z aranżacją wnętrza, podkreślając charakter kuchni i wpływając na ogólną atmosferę domowego ogniska. W procesie wyboru okapu nad kuchenką gazową, warto zatem uwzględnić zarówno techniczne parametry urządzenia, jak i jego estetyczne aspekty, aby zapewnić nie tylko efektywność, ale również przyjemność z użytkowania i spójność z domowym wnętrzem. Odpowiednio dobrany okap do kuchenki gazowej jest kluczowym elementem, który przyczynia się do komfortu gotowania, zachowania czystości i świeżości powietrza, a także estetyki naszej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter