Jak wyczyścić blachę z piekarnika? 4 skuteczne sposoby.

Utrzymanie kuchni w dobrej kondycji wymaga systematyczności. Jeśli dbacie o nią należycie, wtedy odpłaci Wam się świetnym wyglądem przez długie lata. Dbając o czystość sprzętów i akcesoriów, których w kuchni używacie, zapewniacie im sprawność i „długowieczność”. Jesteśmy jednak przekonani, że osób, które z przyjemnością spędzają godziny w kuchni na sprzątaniu, jest niewiele. Dlatego mamy dla Was garść pomysłów na to, jak szybko i sprawnie poradzić sobie ze „zmorą” każdej Pani i Pana domu, czyli o tym jak wyczyścić blachę z piekarnika.

Czyszczenie blachy z piekarnika – dlaczego to tak ważne?

Jeśli regularnie korzystamy z piekarnika, to z pewnością prędzej lub później na blasze, której używamy do pieczenia, pojawią się trudne do usunięcia osady z tłuszczu czy przypalone resztki jedzenia. Taka blacha po pierwsze wygląda nieestetycznie, ale co ważniejsze, staje się także źródłem szkodliwych substancji.

Używanie niedoczyszczonej dobrze blachy może mieć wpływ także na smak potraw i powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów podczas używania piekarnika. Kapiący na blachę tłuszcz lub inne soki z przygotowywanej potrawy, które zapiekły się na blasze będą przy kolejnym użyciu wytwarzały gęsty dym, który rozejdzie się po domu. Zapach ten nie jest łatwy do usunięcia, dlatego niezbędne okazuje się wtedy dokładne wietrzenie.

Czym wyczyścić blachę z piekarnika?

Jeśli chcemy uporać się z nieczystościami na blasze, zarówno tymi mniejszymi, jak i tymi bardziej uporczywymi, z pomocą przychodzą domowe, proste i sprawdzone sposoby.

  1. Ocet jest dobry na wszystko

W wielu domach ocet jest pozycją obowiązkową nie tylko do gotowania, ale również to utrzymania domu w czystości. To sposób na to, aby skutecznie zwalczyć brud i zarazki w ekologiczny sposób, dbając jednocześnie o swoje zdrowie i o środowisko. Ponadto ocet jest niedrogi i bardzo łatwo dostępny. Oprócz usuwania brudnych osadów, ocet przywróci czyszczonej blasze błysk bez smug, nadając jej tym samym estetyczny wygląd. To także świetny środek dezynfekujący. Ale jak umyć blachę z piekarnika roztworem z octu? Już podpowiadamy.

W przypadku tego sposobu potrzebna będzie woda, ocet i najlepiej pusta butelka z rozpylaczem. Mieszamy wodę z octem w proporcji 1 do 3. Tak przygotowanym domowym roztworem spryskujemy blachę i pozostawiamy na kilka minut. Następnie całość ścieramy mokrą gąbką – bez detergentów. Jest to delikatny środek, tym samym najlepiej wykorzystać go przy mniejszych zabrudzeniach.

Taką mieszanką z powodzeniem wyczyścisz także wnętrze piekarnika.

  1. Soda i woda utleniona

To kolejna niezastąpiona para domowych detergentów. Ten duet potrafi zdziałać bardzo wiele. Kolejny raz prosto i skutecznie. W jaki sposób przy użyciu sody oczyszczonej i wody umyć blachę z piekarnika?

W tym przypadku potrzebna będzie torebka z sodą oczyszczoną oraz buteleczka wody utlenionej. Na początek należy obsypać brudną blachę warstwą sody oczyszczonej z połowy torebki. Kolejna warstwa to woda utleniona – należy wylać ją na warstwę sody. Ostatnia, trzecia warstwa naszego domowego pielęgnacyjnego rytuału, to soda oczyszczona. Wykorzystujemy tu drugą połowę zawartości torebki. Tak przygotowane warstwy pozostawiamy na blasze przez około 2-3 h. Po określonym czasie ścieramy okrężnymi ruchami mieszaninę, używając do tego gąbki lub szczotki gospodarczej z miękkim włosiem. Następnie spłukujemy dokładnie blachę wodą i myjemy domowym detergentom do naczyń lub przygotowanym domowym środkiem z wody i octu – jak w pierwszym sposobie, który opisywaliśmy.

Wykorzystując sodę i wodę do czyszczenia blachy, możecie także zrezygnować z warstw i przygotować już gotową papkę do wysmarowania blachy. W takim wypadku wykorzystujecie opakowanie sody oczyszczonej (około 80 g), dodajecie wodę utlenioną i mieszacie tak, aby uzyskać papkę o konsystencji półpłynnej.  Przygotowaną papkę należy równomiernie rozprowadzić na blasze i całość delikatnie wyszorować szczoteczką lub gąbką. Następnie całość ścieramy mokrą ściereczką pamiętając o tym, że płuczemy szmatkę pod bieżącą wodą przed każdym przetarciem, aż do całkowitego usunięcia papki. Można także umyć blachę dokładnie pod bieżącą wodą i osuszyć.

Dobra rada: zawsze po myciu wycieramy blachę do sucha. Dlaczego? Ponieważ woda przyciąga brud.

  1. Cytrynowe love

Czyszczenie blachy piekarnika w komorze piekarnika to kolejny, sprawdzony sposób na doczyszczenie przypaleń i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Czym wyczyścić blachę z piekarnika w tym wypadku? Tutaj z pomocą przychodzi nam cytryna, którą zazwyczaj każdy ma w swoim domu. Dobrą praktyką jest czyszczenie blach tym sposobem zaraz po używaniu piekarnika, kiedy jeszcze jest nagrzany. Wykorzystuje tym samym nagromadzone do wcześniejszego przygotowywania potrawy ciepło. Ten sposób jest dziecinnie prosty. Do blachy wlewamy mniej więcej centymetrową warstwę wody i dodajemy sok z jednej cytryny. Tak wypełnioną blachę wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na około 35 minut. Po upływie zadanego czasu nie wyjmujcie od razu blachy z gorącą miksturą, tylko poczekajcie aż ostygnie. Tak jest bezpieczniej. ? Następnie umyjcie blachę domowym detergentem, tak jak zazwyczaj.

  1. Zabezpiecz blachę przed pieczeniem

Na zakończenie, choć może to właśnie od tego powinniśmy zacząć, warto zaznaczyć, że aby zapobiec przypaleniom, najlepiej jest zabezpieczyć blachę tak, abyśmy nie musieli się o to martwić. Jak to zrobić? Najłatwiej jest zrezygnować z pieczenia bezpośrednio na blasze. W tym celu można ją wyłożyć papierem do pieczenia lub folią aluminiową.

Dobra rada: podczas „dużego” gotowania, dobrą praktyką jest także wyłożenie folią powierzchni płyty gazowej (takiej z otwartym płomieniem). Wtedy po zakończonym pichceniu wystarczy ściągnąć folię z kuchni i gotowe). To sprawdzony sposób wykorzystywany w kuchniach przemysłowych, gdzie gotuje się bardzo dużo.

Ostatnią wskazówką, która pomoże Wam szybko uporać się z pozostałościami na blasze po pieczeniu, jest mycie jej zaraz po użyciu. Oczywiście należy odczekać chwilę, aby się nie poparzyć. Jednak świeże zabrudzenia usuwa się zdecydowanie łatwiej. Czasami wystarczy po prostu przetarcie blachy ręcznikiem papierowym lub umycie jej domowym detergentem pod bieżącą wodą.

Mamy nadzieję, że te kilka sposobów ułatwi Wam utrzymanie akcesoriów do pieczenia w czystości i myśl o czyszczeniu blachy już nikomu nie będzie spędzać snu z powiek. Zobacz też: Kuchnia z drzwiami czy kuchnia bez drzwi? Jakie drzwi wybrać? Podpowiadamy.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter