Jak ostrzyć noże? Praktyczne porady

Kupując nóż nie myślimy w pierwszym momencie o tym, żeby go ostrzyć, bo jest już gotowy do pracy. Ale co kiedy nóż się stępi? Jak prawidłowo ostrzyć noże? Dziś przybliżymy Wam z czym to się je i jak wygląda ostrzenie noży krok po kroku.

Jak często ostrzyć noże kuchenne?

Dobrze naostrzony nóż to podstawa w każdej kuchni. Aby Twoje noże przetrwały w dobrej kondycji przez wiele lat, należy zadbać o ich regularne ostrzenie. Systematyczne ostrzenie noży jest jak codzienna pielęgnacja skóry. Jeśli nie będziesz o nią dbać regularnie odpłaci się kiepską kondycją. W przypadku noży jest podobnie. To może okazać się dla wielu zaskoczeniem, ale ta czynność powinna być dla nas jak chleb powszedni. Nóż typu „nóż szefa kuchni”, powinien być ostrzony codziennie. Takim sposobem nie dopuszczamy do momentu stępienia się noża, ponieważ jest w świetniej kondycji i ostry przez cały czas. Nie myślcie, że ostrza noży, po które sięgamy sporadycznie nie wymagają takiej pielęgnacji. Wszystkie te, których używamy rzadziej należy ostrzyć co trzy-cztery tygodnie.

Ręczne ostrzałki do noży – jak używać?

Na rynku dostępnych jest wiele ręcznych ostrzałek do noży. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań? Jak i czym ostrzyć noże? Mamy kilka opcji do wyboru. Ostrzałki typu V, to bardzo intuicyjne rozwiązanie. Są proste w użyciu i nie wymagają od obsługującego pilnowania kątów ostrzenia. Wystarczy jedynie prowadzić ostrze prostopadle do podstawy, a zostanie zaostrzone.

Kamienie ostrzące to jedna z najczęstszych odpowiedzi na to, jak naostrzyć noże. Możemy wybrać osełki płaskie lub owalne. Ostrzałki najczęściej wykonane są z kamienia naturalnego, ceramiki oraz te najbardziej doceniane ze względu na swoje właściwości – ostrzałki wykonane z wytwarzanego syntetycznie diamentowego pyłu. Jest on bardzo twardy, a ostrzałka do noży wykonana w tego surowca poradzi sobie z każdego rodzaju ostrzem. Ostrzałki płaskie są bardziej uniwersalne i poradzą sobie z większością noży. Owalne są dedykowane dla noży posiadających wklęsły odcinek tzw. profil recurve. Można je także wykorzystać do ostrzenia noży tradycyjnych, jednak wymaga to większej wprawy niż przy użyciu kamieni płaskich.

Bardzo ważne jest, by zawsze dokładnie oczyść swój nóż przed ostrzeniem, a następnie dobrać odpowiednią ziarnistość ostrzałki. Gradacja 100, 200, 400 służy do wstępnego ostrzenia tępych noży i do wyprowadzania ostrza, które jest mocno stępione. Gradacja 600, 800 i 1000 przeznaczona jest do zasadniczego ostrzenia noży i tych lekko stępionych. Ostrzałka do noży o gradacji 3000/8000 służy już do bardzo precyzyjnego procesu polerowania ostrza.

Jak mocno naostrzyć nóż?

Wiele osób chce ostrzyć noże tak, żeby były bardzo ostre, należy jednak to wyważyć i ostrzyć je w granicach rozsądku. Czy nóż musi być ostry jak skalpel? Raczej nie. Nóż to nie skalpel, więc chyba to nie jest konieczność. Możecie po ostrzeniu zrobić prosty test. Spróbujcie przeciąć pomidora. Jeśli ostrze swobodnie radzi sobie ze skórką pomidora i miękkim miąższem w środku, to dla Was sygnał, że noż jest dobrze przygotowany do pracy.

Ale jak właściwie się to robi? Jak dobrze naostrzyć nóż krok po kroku? Przede wszystkim nie śpiesz się. Ostrzenie wymaga koncentracji i skupienia. Po pierwsze dlatego, że mamy do czynienia z ostrzem i należy uważać, żeby się nie przeciąć, a po drugie, ostrzenie noży to zajęcie, które wymaga sporej precyzji. Przed użyciem osełki najczęściej należy ją namoczyć lub pokryć kilkoma kroplami oleju. Utrzymujemy kąt ostrzenia odpowiedni do przeznaczenia noża. Optymalny kąt dla większości noży to około 20 stopni na stronę. Powadzimy nóż pod włos, ostrzem do przodu. W trakcie ostrzenia zmieniamy strony. Zmiany stron noża powodują, że materiał jest ściągnięty równomiernie z każdej strony powierzchni tnącej. Dzięki temu otrze noża jest symetryczne. Jak już czujemy, że nóż jest ok obracamy kamień na drobniejszą gradację.

Elektryczna ostrzałka do noży – ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Elektryczna ostrzałka do noży to bardzo wygodny wybór. Mamy możliwość precyzyjnego ustawienia kąta ostrzenia, a sama czynność nie wymaga od nas większej siły. Jest to także bardzo bezpieczne rozwiązanie. To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to aby ostrze w ostrzałce było twardsze niż nasze noże. Najlepszym dostępnym rozwiązaniem na rynku są tego typu narzędzia wyposażone w diamentowe elementy ścierne. Elektryczna ostrzałka do noży z takim wykończeniem, poradzi sobie z ostrzem wykonanym z każdego rodzaju stali. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża od 60 do nawet 1000 zł. Te nieco lepsze, z wykończeniem diamentowym możemy zakupić już w granicach 200 zł.

Domowe sposoby na zaostrzenie noża. Czym ostrzyć noże kuchenne?

Jeśli nie mamy w domu ostrzałki lub potrzebujemy po prostu na szybko zaostrzyć nóż jest kilka patentów, które możemy zastosować w warunkach domowych. Pierwszym z nich jest ostrzenie o domową ceramikę. Może to być np. ceramiczny kubek. Nie może być on pomalowany i najczęściej obręcz od spodu ceramiki nie jest pokryta niczym i można swobodnie ostrzyć o nią nóż. Przesuwamy nóż po krawędzi dna kubka, raz z jednej, raz z drugiej strony, aż do momentu zaostrzenia. Kolejny patent to ostrzałka do noży z kamiennego parapetu lub blatu. Podobnie jak w przypadku kubka, przesuwaj ostrze raz jedną raz drugą stroną po krawędzi parapetu. Kilkanaście razy powinno wystarczyć, aby zaostrzyć narządzie. Jeśli jednak nie możecie zastosować żadnego z powyższych sposobów, może wykorzystać metodę ostrzenia naszych dziadków nóż o nóż/otrze o ostrze.

Tych kilka wskazanych sposobów mamy nadzieję, że pomoże Wam poradzić sobie ze stępionymi narzędziami, aby praca w Waszej kuchni była czystą przyjemnością, a noże Wam w tym pomagały.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter