Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne to obecnie najbardziej popularny rodzaj płyt kuchenny, na które się decydujemy. Wyróżnia je design, łatwość utrzymania czystości oraz szybkość gotowania. Jak działa kuchenka indukcyjna? Bierzemy jej funkcjonowanie pod lupę.

 

Indukcja – co to jest?

 

Aby zrozumieć działania płyty indukcyjnej trzeba zacząć od wyjaśnienia na czym polega indukcja. Na wstępie więc trochę fizyki. Indukcja to nic innego, jak elektromagnetyzm. Generuje ona energię, używając fal magnetycznych. Pod taflą ceramiczną zamieszczone są płaskie cewki – to one wytwarzają pole magnetyczne szybkozmienne. Przy użyciu specjalnych metalowych garnków, które indukują prądy wirowe, możemy gotować. Podgrzewa się nie płyta tylko naczynie i jego zawartość.

 

Budowa płyty indukcyjnej

 

Wierzchnia część urządzenia to ceramika – płyta o grubości ok.4mm. Tafla jest odporna termicznie i trwała w stosunku do obciążeń znajdującej się na niej garnków. Wytrzymałość na pęknięcia musi być na najwyższym poziomie, zgodnym z obowiązującymi normami. Pod szklaną powierzchnią znajdują się palniki. Nie ma grzałki ani ognia.

 

Płyta indukcyjna zasady działania

 

Jak możemy opisać działanie kuchenki indukcyjnej? Przez miedziane zwoje, które znajdują się pod ceramiką przepływa zmienny prąd elektryczny. W efekcie wytwarza on pole magnetyczne. Prąd zamieniany jest w ciepło w momencie zetknięcia powierzchni ceramiki ze specjalnym garnkiem, dzięki którym powstają prądy wirowe. Warto zwrócić tez uwagę na wskaźnik ciepła resztkowego. Zwykle oznaczone symbolem H na płycie informuje nas o tym, że pole grzejne jest jeszcze ciepłe.

 

Wpływ indukcji na żywność

 

Bez wątpienia płyta indukcyjna jest rozwiązaniem bezpiecznym, funkcjonalnym, o efektownym designie. Ale czy płyta indukcyjna jest szkodliwa? Wielu z nas zastanawia się nad tym aspektem, stojąc przed wyborem tego właściwego urządzenia. Odpowiadamy: płyta indukcyjna nie jest szkodliwa dla naszego zdrowia ani nie wpływa niekorzystnie na potrawy, które na niej przyrządzamy.  Zatrzymajmy się na kwestii zdrowia. Aby korzystanie z płyty miało w jakikolwiek niekorzystny sposób wpłynąć na nas, musielibyśmy być narażeni na jej oddziaływanie przez kilka godzin dziennie i to przez kilka lat. Więc szanse są naprawdę znikome. Inaczej wygląda sytuacja, w przypadku kiedy posiadamy rozrusznik serca czy aparat słuchowy – praca tych urządzeń mogłaby zostać zakłócona przez fale elektromagnetyczne wytwarzane w indukcji.

 

Gotowanie na indukcji czyli jak obsługiwać płytę indukcyjną

 

Wszyscy, którzy z tego rodzaju płyt już korzystają wiedzą, że gotowanie na indukcji jest bezpieczne i szybkie. Ale jak obsługiwać płytę indukcyjną? To naprawdę bardzo proste i intuicyjne. Sterowanie urządzenia jest elektryczne – nie mamy żadnych pokręteł i kurków. Parametry ustawiamy dotykowo. Wybieramy pożądane przez nasz pole grzejne i ustawiamy konkretną moc. Przypomnijmy, że płyta będzie działać pełnić swoją rolę tylko i wyłącznie, kiedy położymy na niej garnek, a musimy mieć dedykowane garnki na indukcje o specjalnym dnie. Niemal wszystkie modele wyposażone są w przycisk blokady, który uniemożliwia przypadkowe włączenie płyty (np. przez dzieci). Możemy się spotkać również z tzw. funkcją booster na wybranym palniku, dzięki czemu będziemy gotować jeszcze szybciej. Niektórzy producenci wprowadzili również tzw. miejsce flex zamiast tradycyjnego kółka konkretnej wielkości. Flex daje możliwość korzystania z dużych naczyń takich, jak brytfanna. Reasumując, mimo że płyta kuchenna zasilana gazet jest bez wątpienia najtańszym w eksploatacji rozwiązaniem, coraz śmielej przekonujemy się do tej właśnie alternatywy z uwagi na łatwość czyszczenia, bezpieczeństwo i szybkość przygotowywania potraw.

Jeden komentarz do “Jak działa płyta indukcyjna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ

Dowiedz się więcej

SERWIS

515 020 434

Infolinia

515 020 420