Ile nagrzewa się piekarnik?

Piekarnik jest niezastąpionym pomocnikiem w Twojej kuchni. Przydaje się do przygotowywania różnego rodzaju dań. Zakresy temperatur, w jakich możemy przyrządzić potrawy w piekarniku, są różne. Najczęściej oscylują pomiędzy 50 a 250°C. Czasami nagrzewanie się piekarnika trwa długo, a innym razem proces ten zachodzi o wiele szybciej. Co wpływa na czas nagrzewania się urządzenia i jak sprawdzić, ile nagrzewa się piekarnik – o tym dowiedzie się z tego artykułu.

Po czym poznać, że piekarnik jest nagrzany?

Piekarnik jest urządzeniem do przyrządzania dań w różnych temperaturach. Można w nim przygotować praktycznie wszystko: od ciast i makaronów, przez mięsa i ryby, aż po owoce i warzywa. Lekko, beztłuszczowo i zdrowo. Aby jednak potrawa mogła dojść do zadanej temperatury, w pierwszej kolejności musi się nagrzać wnętrze piekarnika.

Istotne jest to, że nie całe ciepło powstające z prądu w grzałkach elektrycznych podgrzewa potrawę. Część ciepła pozostaje w obudowie, w elementach grzejnych lub jest tracona do otoczenia. Należy więc używać piekarnika najlepiej wtedy, kiedy możemy w nim przygotować więcej niż jedno danie. Najkorzystniej jedno po drugim, aby w pełni wykorzystać ciepło, które zostało nagromadzone.

Po czym jednak możemy zauważyć, że piekarnik jest nagrzany? Informację o tym, jak długo nagrzewa się piekarnik, przekazuje nam na przykład dioda wbudowana w obudowę. Kiedy piekarnik jeszcze się nagrzewa, to lampka kontrola się świeci. Gdy zadana temperatura piekarnika zostanie osiągnięta, wówczas dioda gaśnie, a urządzenie jest gotowe do pracy.

Na rynku spotkać można wiele modeli piekarników, które poprzez sygnał dźwiękowy sygnalizują nagrzanie komory pieczenia. Nie musisz wówczas być blisko urządzenia, aby wiedzieć, że piekarnik jest już gotowy do pracy.

Udogodnieniem, które sprawnie podpowie Ci czy piekarnik osiągnął określoną temperaturę, jest elektroniczny panel sterowania. Przybliżymy Wam, jak to wygląda na przykładzie piekarnika EKO SP-67P. Kiedy temperatura w komorze pieczenia rośnie, mówi nam o tym wskaźnik nagrzania piekarnika. Dodatkowo na panelu sterowania umieszczona jest ikonka strzałki skierowanej do góry, która informuje nas, że piekarnik jest w trybie nagrzewania. Kiedy urządzenie osiągnie już określoną temperaturę, ikonka strzałki zniknie, a wskaźnik będzie w pełni wypełniony.

Piekarniki z rodziny SP to innowacyjne produkty przeznaczone do codziennego pieczenia domowego. Sterowanie dotykowe i bogaty zakres funkcji sprawiają, że piekarniki tworzą idealny zespół wraz z inteligentnymi okapami i wyjątkowymi płytami. Funkcjonalność produktów SP marki Solgaz pozwala także na ustawienie dokładnego czasu pieczenia oraz jeśli zależy nam na czasie, zwiększenie mocy i oszczędzenie czasu potrzebnego do osiągnięcia wybranej temperatury. Nad całym procesem czuwa także elektronika zespolona z panelem sterowania. Na specjalnym wyświetlaczu w każdym momencie pokazują się informacje odnośnie aktualnego stanu piekarnika.

W zależności od modelu czy marki, ustawienia wskazujące nagrzanie piekarnika mogą się różnić. Często spotkanym rozwiązaniem jest także podświetlana ikonka temperatury. W trakcie nagrzewania może być zapalona lub migać, a kiedy założona temperatura zostanie osiągnięta, wówczas ikonka gaśnie. Funkcjonuje to niekiedy także odwrotnie. Urządzenie nagrzewa się = ikona się nie świeci, piekarnik osiągnął zadaną temperaturę = ikonka się zapala światłem ciągłym lub zaczyna migać.

Na rynku są również modele piekarników, w których tę informację znajdziecie bezpośrednio w instrukcji. Producenci podają w niej szacunkowy czas nagrzewania urządzenia do osiągnięcia zadanej temperatury. W razie potrzeby prostym sposobem na weryfikację temperatury jest także termometr do piekarnika, który posiada czytelną tarczę, a jego konstrukcja umożliwia jego zawieszenie bądź postawienie w piekarniku.

Jak najszybciej nagrzać piekarnik?

Czas potrzebny do nagrzania piekarnika jest uzależniony oczywiście od temperatury, ale także od rodzaju piekarnika czy funkcji pieczenia.  W jaki sposób rozgrzać piekarnik najsprawniej? W krótszym czasie nagrzeje się z pewnością piekarnik eklektyczny. Piekarniki gazowe potrzebują nieco dłuższego czasu. Jeśli chcesz, aby urządzenie nagrzało się szybciej, wybierz funkcję termoobiegu. Dzięki cyrkulacji powietrza, proces ten przebiega szybciej. Następie ustaw potrzebną temperaturę. W zależności od ustawień i tego, czy mamy do czynienia z piekarnikiem gazowym, czy elektrycznym, czas ten będzie się różnił.

PRZYDATNA RADA: Na 10 min przed upływem czasu podanego przepisie możesz wyłączyć piekarnik, a ciepło zgromadzone w elementach piekarnika dogrzeje potrawę. Nie otwieraj niepotrzebnie drzwi piekarnika, aby nie tracić nagromadzonego wewnątrz ciepła.

Jak sprawdzić, czy termostat w piekarniku jest sprawny?

Termostat w piekarniku odpowiedzialny jest za włączenie lub wyłączenie grzałki w odpowiednim momencie.  Jeśli zauważymy, że potrawy, które wcześniej wychodziły nam idealnie, nagle są np. niedopieczone lub odwrotnie – zbyt przyrumienione, może to sygnalizować problem właśnie z termostatem.

Z czasem może on zupełnie przestać działać, dlatego gdy zauważymy jakieś anomalia od normy, najlepiej w takiej sytuacji jest skontaktować się z serwisem producenta.

Jak sprawdzić grzałkę w piekarniku?

Grzałka jest odpowiedzialna za utrzymanie temperatury w komorze pieczenia. Jeśli ten element nie jest sprawny,  piekarnik nie jest zdatny do użycia.

Kiedy grzałka piekarnika uległa szkodzeniu, łatwo to zweryfikować gołym okiem. Sprawna żarzy się równomiernie. Na uszkodzonej możesz zauważyć ciemniejszy osad. Odkształcenia grzałki, nierzadko pęcherzyki lub małe dziurki,  także są sygnałem, że ta część nie działa prawidłowo i należy ją wymienić.

Jak piec w piekarniku gazowym?

Nowoczesne piekarniki gazowe posiadają już praktycznie wszystkie przydatne funkcje, jak w przypadku piekarników elektrycznych. Według własnych potrzeb skorzystać możemy z funkcji grilla, rożna, wyboru grzałek, czy termoobiegu. Urządzenia różnych producentów pieką nieco inaczej i na początek najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi danego piekarnika oraz przetestować go na kilku klasycznych daniach.

Aby skutecznie piec w piekarniku gazowym, musi on być dobrze rozgrzany. Jeśli nie zadbamy o odpowiedni poziom nagrzania komory, istnieje duże prawdopodobieństwo, że potrawa nam się przypali lub nie dopiecze. W zależności od tego, która grzałka (czy dolna, czy górna) jest włączona, istotne jest także umieszczenie blach na odpowiedniej wysokości. Dwa poziomy od płomienia grzałki, to optymalna odległość. Jeśli chcemy nieco mocniej przyrumienić np. górę potrawy, blachę umieszczamy na wyższej półce.

Dobrą praktyką jest także obniżenie temperatury zalecanej o około 10-20 stopni, dodatkowo wydłużając czas pieczenia. Dzięki temu potrawa będzie idealnie przygotowana i z pewnością się nie przypali.

Dobrze dobrana funkcja i odpowiednio nagrzany piekarnik to klucz do udanych potraw. Niezależnie od tego, czy wybierzesz piekarnik gazowy, czy elektryczny, to poświęcając mu chwilę uwagi i czasu, jesteś w stanie w każdym wypadku przyrządzić perfekcyjne dania na każdą okazję.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter