Czyszczenie płyty indukcyjnej – sprawdź jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dbanie o nią w należyty sposób gwarantuje, że posłuży nam dłużej, a przy tym jej estetyka nie ucierpi. Płyta pokryta jest ceramiką – ważne więc, by zrobić to tak, żeby płyty nie porysować. Jak powinno wyglądać czyszczeni płyty?

Plamy na płycie indukcyjnej – najczęstsze rodzaje zabrudzeń

Ważne jest, aby płytę czyścić  po każdym gotowaniu – szczególnie, kiedy w jego trakcie wykipiała nam potrawa i przywarła do ceramiki. Plamy na płycie indukcyjnej zejdą bez śladu jeśli w porę zareagujemy. Należy pamiętać, że wszelkie tego typu czynności wykonujemy na ostudzonej płycie, ale nie zawsze. Plamy mogą powstać nie tylko na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji urządzenia, ale i np. źle dobranych garnków.

Czym czyścić płytę indukcyjną? Środki do czyszczenia płyty indukcyjnej

Na rynku dostępna jest cała gama środków chemicznych – tych do pielęgnacji płyt ceramicznych również. Urządzeń tych jest coraz więcej w naszych domach, w związku z tym producenci postanowili zaproponować konsumentom coś, co jest dedykowane właśnie ceramice. Płyn do mycia płyty indukcyjnej nie powinien zawierać w sobie żadnego ścierniwa, ponieważ wówczas porysujemy powierzchnię. Warto też korzystać z preparatów, które w końcowym etapie pielęgnacji nabłyszczą nam ceramikę. Z zabrudzeniami, które przywarły do ceramiki poradzi sobie tzw. skrobak. Jest to niewielkie narzędzie zakończone płaskim ostrzem. Trzymając go pod odpowiednim kątem bez problemu zeskrobiemy plamę, nie zostawiając przy tym żadnych śladów. Ważne, aby skrobak do mycia płyty indukcyjnej były bardzo ostry – dzięki temu nie zarysujemy powierzchni. Często przy zakupie skrobaka, producenci dołączają w zestawie kilka dodatkowych ostrzy na wymianę. Porysowana płyta indukcyjna z pewnością nie wygląda estetycznie, dlatego też tak ważne jest umiejętne jej czyszczenie. Jednym z wielu dostępnych na rynku rozwiązań jest zestaw środków czystości marki Solgaz, na który składają się 4 preparaty oraz skrobak z 3 wymiennymi ostrzami.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Płyta indukcyjna – czyszczenie

Skoro mamy już środki czas przystąpić do pracy. Wszystko zależy od tego z jakim zabrudzeniem mamy do czynienia. Grunt to regularność, bo tylko systematycznie mycie płyty indukcyjnej  uchroni ją przed zużyciem i złym wyglądem. Po codziennym gotowaniu, podczas którego nie doszło do żadnych większych zabrudzeń wystarczy standardowy płyn do usuwania tłuszczu. Pamiętajmy, żeby używać tylko i wyłącznie miękkich akcesoriów – gąbek bez szorstkiej powierzchni i szmatek – te z mikrofibry idealne się sprawdzą. Jak czyścić płytę indukcyjną? Czyścimy ceramikę tylko i wyłącznie dopiero po jej wystudzeniu, jednakże jest wyjątek. Kiedy nasza potrawa dość mocno wykipi, wówczas musimy zareagować od razu, by nie dopuścić, by plama przywarła do powierzchni. W takim wypadku natychmiast usuńmy zabrudzenie szmatką czy ręcznikiem papierowym, nawet wówczas, gdy płyta jest gorąca. Po zakończeniu gotowania i ostudzeniu płyty całość możemy jeszcze wypolerować.

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną

Przypalona płyta indukcyjna spędza nam często sen z powiek. Tak, jak już wspominaliśmy – w przypadku mocnych zabrudzeń musimy działać natychmiast. Jednakże, jak to w kuchni niekiedy bywa coś wymknie się spod naszej kontroli i o akcję-reakcję jest trudno. Mamy więc plamę tłuszczu, która przywarła do ciepłej ceramiki, czyli nieoczywiste przypalone zabrudzenie. Jak je wyczyścić? Spalona płyta indukcyjna może być wyzwaniem do czyszczenia. Wspomniany wcześniej skrobak z pewnością może usunąć trudne plamy. Są też środki chemiczne o bardzo silnym działaniu, które szybko rozpuszczą zabrudzenia. Jednym z nich jest środek Extra marki Solgaz, o bardzo silnym działaniu – pozostawiony na kilka minut na brudnej powierzchni idealnie poradzi sobie z zabrudzeniami. Alternatywą dla tego rozwiązania może się okazać niezastąpione w kuchni ocet i soda oczyszczona. Wystarczy przetrzeć ceramikę octem i posypać sodą, a następnie położyć na nim ręcznik zwilżony ciepłą wodą. Po około kwadransie przecieramy płytę miękką ściereczką. Czyszcząc mocne zabrudzenia na płycie indukcyjnej należy pamiętać o zablokowaniu panelu sterowania, ponieważ przecieranie go wilgotną ściereczką może spowodować, że nasza płyta zacznie wydawać sygnały dźwiękowe. Co zrobić, gdy płyta indukcyjna piszczy? Wystarczy dokładnie osuszyć panel sterowania.

Pamiętajmy, że systematyczna pielęgnacja płyty, zaraz po umiejętnym korzystaniu z niej, to gwarancja tego, że posłuży nam długi czas, zachowując przy tym wszystkie walory estetyczne.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter