Czy zabraknie gazu w Polsce?

W obecnej sytuacji ekonomicznej z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy prawdopodobny jest scenariusz, że w naszym kraju zabraknie gazu. Wychodzimy z tezą, że gazu nie zabraknie i w tym artykule weźmiemy pod lupę różne aspekty, które mają realny wpływ na to, czy mamy się o co martwić, czy jednak sytuacja jest stabilna i każdy, kto zadaje sobie takie pytanie, odetchnie z ulgą.

Skąd w Polsce gaz?

  1. Polska do niedawna była w ogromnym stopniu uzależniona od gazu, który importowany był zza naszej wschodniej granicy, w ramach kontraktu jamalskiego z Gazpromem. Kontrakt ten wygasa z końcem 2022 r. Sytuacja jest obecnie bardzo dynamiczna ze względu na działania militarne na Ukrainie ze strony Rosji, dlatego konieczne było, aby nasz kraj wdrożył scenariusz „b” i szukał innych źródeł tego surowca. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się tym, że gazu zabraknie. Jest to o tyle ważne, że w Polsce ponad 80% tego surowca pochodzi z eksportu. Gazem ogrzewamy nasze domy, fabryki, na gazie gotujemy i dzięki niemu się przemieszczamy. Sytuacja związana z tym surowcem, w mniejszym lub większym stopniu dotyczy praktycznie każdego z nas. Dlatego suwerenność energetyczna naszego kraju, to temat tak żywy i nie schodzi z ust Polaków.
  2. Drugim źródłem gazu ziemnego w Polsce w postaci płynnej LNG (ang. liquefied natural gas) jest działający od 2016 roku przesył ciekłego gazu przez Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Jest on popularnie nazywany gazoportem. Wiecie, że aż jedną czwartą importu gazu stanowi właśnie gaz w postaci ciekłej? Skroplony gaz jest bardzo dokładnie oczyszczany. To paliwo, które po transferze na powrót do postaci gazowej ma w sobie minimalną ilość zanieczyszczeń. Gazoport w Świnoujściu to kolejny punkt na liście rozwiązań, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju i odpowiedź na ewentualny niedobór gazu w Polsce. Powstanie terminalu LNG dało nam możliwość odbioru płynnego gazu ziemnego drogą morską właściwie z dowolnego kierunku na świecie, stanowiąc jedną ze strategicznych inwestycji na przestrzeni lat w naszym kraju. W ostatnim czasie udało się także zacieśnić współpracę gospodarczą w tej dziedzinie z naszym partnerem – USA. Tym samym po raz pierwszy otworzony został przesył pomiędzy naszymi krajami skroplonego gazu ziemnego.
  3. Pływający gazoport w Gdańsku to kolejny kierunek, dzięki któremu nasz kraj chce zadbać o to, abyśmy o brak gazu nie musieli się martwić. Jest to inwestycja, której koniec planowany jest w 2026 roku. Nie od razu Rzym zbudowano, jednak każdy taki krok sprawia, że w przyszłości nasza gospodarka będzie docelowo czerpać wiele korzyści. Projekt zakłada, że w rejonie Gdańska powstanie pływająca jednostka FSRU. Jest to skrót pochodzący z języka angielskiego Floating Storage Regasification Unit. Oznacza, że będzie to miejsce, gdzie możliwy będzie rozładunek LNG, składowanie skroplonego gazu oraz jego regazyfikacja.
  4. Kolejny punkt na mapie naszego bezpieczeństwa energetycznego stanowi Baltic Pipe, czyli gazociąg, który umożliwi bieżący przesył gazu z Norwegii przed Danię aż do Polski. Stanowi on również strategiczny korytarz dostaw na rynku europejskim. Uruchomienie tego gazociągu jest jednym z ważniejszych elementów wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski.
  5. Ostatni i jakże ważny element przyszłości gazu w Polsce to nowo znalezione złoża gazu, które w znaczącym stopniu mają nas uniezależnić od dostaw spoza kraju. „Dwa nowe złoża odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców” — informuje PGNiG. Rozpoczęły się tym samym przygotowania do możliwości wydobycia surowca w powiecie średzkim i kościańskim, planowane za około 4 lata.

Zużycie gazu ziemnego w naszym kraju  w 2021

Infor.pl podaje, że „struktura podmiotowa zużycia gazu ziemnego w Polsce jest dość mocno zróżnicowana. Około 1/3 popytu na gaz pochodzi z sektora gospodarstw domowych, reszta trafia do innych odbiorców przemysłowych (ok. 20%), zakładów azotowych (15%), elektrociepłowni, rafinerii i przemysłu petrochemicznego oraz handlu i pozostałych usług (po 10%).”

Czy zabraknie gazu zimą?

Skąd czerpać dane? Najbardziej miarodajne statystyki podawane są przez Eurostat. Jest to Urząd Statystyczny Unii Europejskiej odpowiedzialny na analizę i publikację wskaźników oraz statystyk, dzięki którym możliwe jest porównywanie krajów lub regionów pod różnym kontem. Również pod kątem dostaw błękitnego paliwa, od którego tak wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Według danych Eurostatu, zużycie gazu ziemnego w Polsce w 2021 r. wyniosło 23,3 mld m3, a wskaźnik uzależnienia od importu, na poziomie 83,6%. Jednak był niższy niż średnio w UE.

Dla wszystkich tych, którzy zadają sobie pytanie, czy zabraknie gazu w Polsce, mamy dobre wieści. Tu analitycy zdecydowanie uspokajają. Zarówno dostawy spoza kraju, jak i nagromadzone zapasy, pozwalają nam spać spokojnie i to zapotrzebowanie zapewnić. Co więcej, jeśli będziemy to paliwo oszczędzać, zadbamy o nasze środowisko.

Więc mimo stabilnego obrazu naszej przyszłości energetycznej, w trosce o ekologię i własne portfele warto zrewidować swoje potrzeby zużycia gazu na co dzień. Wystarczy kilka drobnych zmian w codziennym funkcjonowaniu np. wybrać czasami rower zamiast auta. Można także kupować produkty energooszczędne, jak np. płyty w technologii „gaz-pod-szkłem”, które od lat przyciągają rzeszę fanów innowacyjnych rozwiązań. Gotowanie na nich pozwala zaoszczędzić nawet do 50 %  gazu zużytego do gotowania. Jest to wynalazek na skalę światową, prosto z Polski, który w dzisiejszej rzeczywistości jest idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych zasilanych gazem.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter