Czy płyta indukcyjna lub gazowa może być w rogu? Odpowiadamy!

Wybór miejsca dla płyty grzewczej to nie lada wyzwanie. Przestrzeń do gotowania musi być przede wszystkim bezpieczna, ale także łatwo dostępna. Czy dobrym pomysłem jest montaż kuchenki w rogu? Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością?

Urządzanie mieszkania to nierzadko sztuka szukania kompromisów – nie wszystko da się urządzić tak, jakbyśmy chcieli. Co w sytuacji, gdy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie zakłada, że płyta indukcyjna lub gazowa powinna się znaleźć w rogu? Odpowiadamy!

Czy płyta indukcyjna może być w rogu? Płyta indukcyjna narożnikowa

Płyta indukcyjna w rogu to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie. O jej montażu i podłączeniu nie możesz zadecydować sam – wszystkie wytyczne zapisane są w regulacjach prawnych i w instrukcji obsługi. Jeśli jest to możliwe w Twoim domu, pamiętaj o zapewnieniu prawidłowej wentylacji.

Pamiętaj, że na kuchence indukcyjnej będziesz używać garnków różnej wielkości. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej odległości od ścian, trudno będzie Ci w wygodny sposób korzystać z urządzenia. Płyta indukcyjna narożna może być wygodna pod względem oszczędności miejsca, ale nie zawsze jest praktycznym rozwiązaniem ze względu na utrudniony dostęp do niektórych stref gotowania oraz konieczność zachowania odpowiedniej odległości od ścian. W przypadku płyty indukcyjnej pod oknem należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji oraz przestrzeni.

Płyta indukcyjna w rogu kuchni powinna znajdować się co najmniej 20 mm od urządzeń, które znajdują się pod płytą. Należy zachować odległość minimum 5 mm blatu z przodu płyty, jak również co najmniej 40 mm od każdej ze ścian. Płyta indukcyjna w rogu nie powinna znajdować się w pobliżu lodówki, gdyż może zaburzyć jej prawidłowe funkcjonowanie. Nie umieszczaj jej także w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka.


EKO PIEKARNIK SP-67P
NOWOŚĆ

PŁYTA GAZOWA SOLGAZ INNOVA COMFORT 4+1

Niezwykle cicha praca bez cykania. Zwiększone pola grzejne.

Czy płyta gazowa może być w rogu? Zlew obok kuchenki

Podobnie jak w przypadku modelu indukcyjnego, płyta gazowa w rogu to rozwiązanie niestandardowe – aby móc się na nie zdecydować, Twoja kuchnia w rogu musi spełniać pewne warunki.

Choć nowoczesny sprzęt wyposażony jest w zawory odcinające dopływ gazu, nie umieszczaj kuchenki w narożniku w pobliżu okna – zadbaj o co najmniej pół metra odległości. Kuchenka pod oknem powinna być umieszczona właśnie w takiej  odległości, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z obecnością palącego się gazu w pobliżu otworu okiennego. Lepiej, aby kuchenka gazowa w rogu nie znajdowała się zbyt blisko lodówki, gdyż zaburza to funkcjonowanie urządzeń chłodzących. Bezpieczna odległość między płytą grzewczą a lodówką wynosi 30 cm.

Płyta gazowa w rogu kuchni nie powinna znajdować się tuż obok zlewozmywaka. Zadbaj o co najmniej 30 cm przestrzeni między poszczególnymi sprzętami – zapobiegnie to przedostawaniu się wody na palnik i garnki z rozgrzanym tłuszczem. Szafki wiszące zamocuj ok. 50 cm nad płytą, a narożny okap – ok. 70 cm nad sprzętem. Płyta gazowa w rogu powinna być oddalona również od ścian – inaczej trudno będzie Ci używać większych garnków.

Inne pomysły na umieszczenie płyty w kuchni. Piekarnik w narożniku

Kuchenka gazowa czy indukcja w rogu kuchni to oczywiście tylko jedno z możliwych rozwiązań. Bez względu na rodzaj płyty grzewczej należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie sprzętu, aby w przyszłości każdemu pracowało się bezpiecznie i wygodnie. Najlepiej zamontować płytę z dala od wysokich szafek, zlewozmywaka czy lodówki. Wybierz miejsce, gdzie po obu stronach będziesz miał dużo przestrzeni roboczej. Również piekarnik w rogu kuchni może być praktycznym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu lub małych aneksów kuchennych.

Cienka płyta pasuje w więcej niż jedno miejsce na blacie

Cienką płytę grzewczą, w przeciwieństwie do kuchenki z piekarnikiem, możesz ulokować w dowolnym miejscu w blacie. Pod płytą może znaleźć się zabudowa kuchenna lub piekarnik. Ważne, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne – nie będziesz miał wówczas problemu z montażem i podłączeniem okapu, który pomaga zachować kuchnię w czystości.

Rozwiązanie to sprawdzi się nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu i w małych aneksach kuchennych. Zadbaj o wygodę użytkowania i stwórz idealny trójkąt roboczy, w którego przestrzeni znajdzie się płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak.

Płyta indukcyjna może znaleźć się na wyspie

Doskonałym miejscem na montaż płyty grzewczej jest wyspa kuchenna. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Na blacie umieścić możesz zlewozmywak, a nad kuchenką – okap wyspowy.

Bliskość niezbędnego w kuchni sprzętu sprawia, że proces gotowania staje się szybszy i wygodniejszy. Ponadto wyspa kuchenna, wraz z nowoczesnymi urządzeniami, znakomicie prezentują się w każdym domu, zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon. Wówczas możesz przygotowywać posiłek wraz z całą rodziną, a podczas wizyty gości nie stracisz z nimi kontaktu.

Pamiętaj o zabezpieczeniu dwóch ścian przed tłuszczem

Zarówno płyta indukcyjna, jak i kuchenka gazowa w rogu kuchni to rozwiązanie spotykane dość rzadko. Jeśli jednak zdecydujesz się zamontować płytę w narożniku, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, która znajduje się bezpośrednio za sprzętem. Takie umiejscowienie urządzenia wiąże się z dużym ryzykiem powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń ze względu kontakt z tłuszczem.

Zabezpiecz ściany tak, aby łatwo można było doczyścić powierzchnię. Doskonale sprawdzą się gładkie płytki ceramiczne lub szkło hartowane.

W każdej kuchni najważniejszy jest wysokiej jakości sprzęt AGD. Jeśli zależy Ci na nowoczesnych funkcjach i estetycznym designie urządzeń, sprawdź ofertę marki Solgaz – polskiego producenta sprzętu gospodarstwa domowego, który od ponad 20 lat dostarcza użytkownikom najlepsze rozwiązania. Wybierz płytę grzewczą, która ułatwi proces gotowania i ozdobi eleganckie wnętrza.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter