Czy płyta indukcyjna lub gazowa może być w rogu? Odpowiadamy!

Wybór miejsca dla płyty grzewczej to nie lada wyzwanie. Przestrzeń do gotowania musi być przede wszystkim bezpieczna, ale także łatwo dostępna. Czy dobrym pomysłem jest montaż kuchenki w rogu? Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością?

Urządzanie mieszkania to nierzadko sztuka szukania kompromisów – nie wszystko da się urządzić tak, jakbyśmy chcieli. Co w sytuacji, gdy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie zakłada, że płyta indukcyjna lub gazowa powinna się znaleźć w rogu? Odpowiadamy!

Czy płyta indukcyjna może być w rogu?

Płyta indukcyjna w rogu to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie. O jej montażu i podłączeniu nie możesz zadecydować sam – wszystkie wytyczne zapisane są w regulacjach prawnych i w instrukcji obsługi. Jeśli jest to możliwe w Twoim domu, pamiętaj o zapewnieniu prawidłowej wentylacji.

Pamiętaj, że na kuchence indukcyjnej będziesz używać garnków różnej wielkości. Jeśli nie zachowasz odpowiedniej odległości od ścian, trudno będzie Ci w wygodny sposób korzystać z urządzenia.

Płyta indukcyjna w rogu kuchni powinna znajdować się co najmniej 20 mm od urządzeń, które znajdują się pod płytą. Należy zachować odległość minimum 5 mm blatu z przodu płyty, jak również co najmniej 40 mm od każdej ze ścian. Płyta indukcyjna w rogu nie powinna znajdować się w pobliżu lodówki, gdyż może zaburzyć jej prawidłowe funkcjonowanie. Nie umieszczaj jej także w bliskim sąsiedztwie zlewozmywaka.


EKO PIEKARNIK SP-67P
NOWOŚĆ

PŁYTA GAZOWA SOLGAZ INNOVA COMFORT 4+1

Niezwykle cicha praca bez cykania. Zwiększone pola grzejne.

Czy płyta gazowa może być w rogu?

Podobnie jak w przypadku modelu indukcyjnego, płyta gazowa w rogu to rozwiązanie niestandardowe – aby móc się na nie zdecydować, Twoja kuchnia musi spełniać pewne warunki.

Choć nowoczesny sprzęt wyposażony jest w zawory odcinające dopływ gazu, nie umieszczaj kuchenki w narożniku w pobliżu okna – zadbaj o co najmniej pół metra odległości. Lepiej, aby kuchenka gazowa w rogu nie znajdowała się zbyt blisko lodówki, gdyż zaburza to funkcjonowanie urządzeń chłodzących. Bezpieczna odległość między płytą grzewczą a lodówką wynosi 30 cm.

Płyta gazowa w rogu kuchni nie powinna znajdować się tuż obok zlewozmywaka. Zadbaj o co najmniej 30 cm przestrzeni między poszczególnymi sprzętami – zapobiegnie to przedostawaniu się wody na palnik i garnki z rozgrzanym tłuszczem. Szafki wiszące zamocuj ok. 50 cm nad płytą, a narożny okap – ok. 70 cm nad sprzętem. Płyta gazowa w rogu powinna być oddalona również od ścian – inaczej trudno będzie Ci używać większych garnków.

Inne pomysły na umieszczenie płyty w kuchni

Kuchenka gazowa czy indukcja w rogu kuchni to oczywiście tylko jedno z możliwych rozwiązań. Bez względu na rodzaj płyty grzewczej należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie sprzętu, aby w przyszłości każdemu pracowało się bezpiecznie i wygodnie. Najlepiej zamontować płytę z dala od wysokich szafek, zlewozmywaka czy lodówki. Wybierz miejsce, gdzie po obu stronach będziesz miał dużo przestrzeni roboczej.

Cienka płyta pasuje w więcej niż jedno miejsce na blacie

Cienką płytę grzewczą, w przeciwieństwie do kuchenki z piekarnikiem, możesz ulokować w dowolnym miejscu w blacie. Pod płytą może znaleźć się zabudowa kuchenna lub piekarnik. Ważne, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne – nie będziesz miał wówczas problemu z montażem i podłączeniem okapu, który pomaga zachować kuchnię w czystości.

Rozwiązanie to sprawdzi się nawet w pomieszczeniach o niewielkim metrażu i w małych aneksach kuchennych. Zadbaj o wygodę użytkowania i stwórz idealny trójkąt roboczy, w którego przestrzeni znajdzie się płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak.

Płyta indukcyjna może znaleźć się na wyspie

Doskonałym miejscem na montaż płyty grzewczej jest wyspa kuchenna. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Na blacie umieścić możesz zlewozmywak, a nad kuchenką – okap wyspowy.

Bliskość niezbędnego w kuchni sprzętu sprawia, że proces gotowania staje się szybszy i wygodniejszy. Ponadto wyspa kuchenna, wraz z nowoczesnymi urządzeniami, znakomicie prezentują się w każdym domu, zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon. Wówczas możesz przygotowywać posiłek wraz z całą rodziną, a podczas wizyty gości nie stracisz z nimi kontaktu.

Pamiętaj o zabezpieczeniu dwóch ścian przed tłuszczem

Zarówno płyta indukcyjna, jak i kuchenka gazowa w rogu kuchni to rozwiązanie spotykane dość rzadko. Jeśli jednak zdecydujesz się zamontować płytę w narożniku, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, która znajduje się bezpośrednio za sprzętem. Takie umiejscowienie urządzenia wiąże się z dużym ryzykiem powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń ze względu kontakt z tłuszczem.

Zabezpiecz ściany tak, aby łatwo można było doczyścić powierzchnię. Doskonale sprawdzą się gładkie płytki ceramiczne lub szkło hartowane.

W każdej kuchni najważniejszy jest wysokiej jakości sprzęt AGD. Jeśli zależy Ci na nowoczesnych funkcjach i estetycznym designie urządzeń, sprawdź ofertę marki Solgaz – polskiego producenta sprzętu gospodarstwa domowego, który od ponad 20 lat dostarcza użytkownikom najlepsze rozwiązania. Wybierz płytę grzewczą, która ułatwi proces gotowania i ozdobi eleganckie wnętrza.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter