* INWENTARYZACJA* Informujemy, że w dniach 24.12.2024-03.01.2025 wysyłki nie będą realizowane INWENTARYZACJA

Placek niejedno ma imię – oto 3 zaskakujące pomysły na placki z piekarnika!

Choć wypieki tradycyjnie kojarzą się ze słodkościami, przy pomocy piekarnika możesz przygotować także wytrawne przekąski zrobione z warzyw. Czym placki z piekarnika różnią się od smażonych i w jaki sposób je przyrządzić? Sprawdź w naszym poradniku!

Placki z piekarnika to niekoniecznie słodycze!

Placki z piekarnika to najczęściej pyszne słodkie wypieki z sezonowych owoców, takich jak truskawki, śliwki i jabłka. Placki na słono smaży się najczęściej na patelni z użyciem oleju. Ten podział jest jednak nieco przestarzały – we współczesnej kuchni nie może zabraknąć innowacyjnych rozwiązań, które wpływają nie tylko na doskonalszy smak potraw, ale również ich właściwości zdrowotne. Przekonaj się, dlaczego warto przygotować placki warzywne z piekarnika!

Pieczone zamiast smażonych – co musisz wiedzieć o plackach z piekarnika?

Placki z piekarnika pod wieloma względami różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedników z patelni. Dla wielu osób są atrakcyjne ze względu na bogatszy, bardziej warzywny smak, inni zaś cenią je z powodu bardzo niskiej zawartości tłuszczu.

Wystarczy dodać niewielką ilość oleju do masy i położyć uformowane w placki ciasto (zrobione uprzednio według ulubionego przepisu) na papierze do pieczenia lub silikonowej macie. W przypadku placuszków z patelni zwykle konieczne jest smażenie z dużą ilością tłuszczu, co jest niekorzystne dla zdrowia i może powodować dolegliwości trawienne nawet u w pełni zdrowych osób – dzięki pieczeniu możesz je jeść już bez obaw o samopoczucie!

Placuszki z piekarnika to doskonała alternatywa wobec klasycznych dla każdego, kto chciałby zredukować ilość spożywanego tłuszczu i zadbać o lepszy balans makroskładników w swojej kuchni. To także sposób na połączenie tradycji z nowoczesnością – możesz skosztować znanych Ci dań w zupełnie nowej odsłonie!

Placki z piekarnika są bardzo łatwe do upieczenia. Przygotowanie masy może być nieco czasochłonne, jeśli zdecydujesz się na ręczne szatkowanie i ucieranie składników, jednak prace możesz znacznie przyspieszyć, korzystając z robotów kuchennych. Sam proces pieczenia trwa około 30 minut – w tym czasie należy obrócić placuszki, aby opiekły się z obu stron. Zakres termiczny wynosi 200-250 °C – w przypadku modeli z termoobiegiem wybieraj niższe wartości.

3 pomysły na placki warzywne z piekarnika

Chcesz przetestować placki z piekarnika w swojej kuchni? Przygotuj pyszne i zdrowe placki z ulubionych warzyw! Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomysłów, które możesz wykorzystać w roli inspiracji do swoich kulinarnych eksperymentów.

Placki ziemniaczane z piekarnika

Jeżeli lubisz tradycyjne placki ziemniaczane, te z piekarnika z pewnością skradną Twoje serce! Masę przygotuj w taki sam sposób – zetrzyj ziemniaki na tarce o grubych oczkach, a po jej odsączeniu dodaj drobno posiekaną cebulkę, jaja i otręby lub odrobinę mąki. Dodatkowo możesz wzbogacić smak dzięki użyciu czosnku, koperku i innych przypraw. Piecz je ok. 30 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza, w połowie pieczenia raz je obracając. Placki ziemniaczane pieczone w piekarniku nie są tak nasączone tłuszczem jak te z patelni, dlatego warto wypróbować ten sposób!

Placuszki dyniowe

Jesienią warto postawić na świeże, sezonowe i regionalne warzywa, których o tej porze roku w Polsce jest pod dostatkiem. Placki z dyni z piekarnika to danie, które zachwyca swoją prostotą i doskonale sprawdzi się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i samodzielny posiłek.

Aby je przygotować, wystarczy obrać dynię i zetrzeć ją na tarce o grubych oczkach, dodać jajka i mąkę oraz przyprawić – warto nadmienić, że jej smak idealnie podkreśla rozgrzewający imbir. Doskonałym dodatkiem będą także inne przyprawy korzenne znane z kuchni orientalnej. Po upieczeniu możesz posypać placuszki tartą mozarellą i serwować je z pomidorowymi dodatkami, takimi jak sos lub sałatka.

Placki z cukinii

Placki z cukinii z piekarnika to lekkostrawny posiłek idealny na podwieczorek lub kolację. Ponieważ cukinia sama w sobie jest mało wyrazista w smaku, stanowić będzie zaledwie podstawę masy uzupełnianej innymi składnikami. Oprócz jaj i mąki warto dodać do niej marchewki, dynię, seler naciowy, a nawet ziemniaki. Również w tym przypadku należy porządnie przyprawić masę przy pomocy czosnku, pietruszki i innych naturalnych polepszaczy smaku. Sos ziołowo-czosnkowy najlepiej podkreśli walory kulinarne tego dania!

Dania, które zachwycą Twoją rodzinę

Rutyna w kuchni potrafi zniechęcić nawet do najbardziej cenionych dań. Jedząc często te same potrawy, łatwo przyzwyczajamy się do ich smaku, a poziom satysfakcji po posiłku stopniowo spada. Dlatego nie warto poprzestawać na sprawdzonych rozwiązaniach – szukaj nowych smaków, eksperymentuj z ulubionymi potrawami czy składnikami i sprawdzaj innowacyjne techniki przygotowywania dań, które nieraz całkowicie zmieniają ich charakter.

Nieważne, czy gotujesz tylko dla siebie, czy dla całej rodziny – potraktuj to zadanie jak przygodę! Zanim zaczniesz, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu – w naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości płyty gazowe, piekarniki i okapy, a także akcesoria kuchenne, które będą Ci służyć w trakcie wielu kulinarnych podróży!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter