Z drewna czy z kamienia, jasny czy ciemny – jaki blat do kuchni wybrać?

Wyposażanie kuchni to inwestycja na długie lata. Z tego względu warto przemyśleć dobór poszczególnych komponentów i postawić na wysokiej jakości produkty. Jaki blat do kuchni wybrać? Sprawdź wady i zalety dostępnych rozwiązań!

Kluczowy wybór dla tych, którzy dużo gotują

Mawia się, ze stół to serce domostwa, jednak troska o smaczne i zdrowe pożywienie dla wszystkich członków rodziny zaczyna się już w kuchni. Funkcjonalnie zaaranżowana strefa gastronomiczna ułatwia życie nie tylko gotującej gospodyni, ale też wszystkim domownikom, którzy ze względu na rozbieżną rutynę dnia często samodzielnie sięgają po posiłki.

Z tego względu podczas urządzania kuchni kluczowe jest zaplanowanie obszaru roboczego, którego rolę pełni blat kuchenny. Jaki wybrać, aby niezawodnie spełniał potrzeby wszystkich użytkowników i korzystnie wpływał na wystrój pomieszczenia?

Jaki blat do kuchni wybrać – jasny czy ciemny?

O efekcie aranżacji w dużej mierze decyduje kolorystyka. W tej kwestii niezwykle często pada pytanie, jaki blat do kuchni – jasny czy ciemny – wybrać? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie najważniejszych korzyści oraz zagrożeń płynących z zastosowania blatów o zdecydowanym, nasyconym zabarwieniu w jasnej lub ciemnej tonacji.

Zalety jasnego blatu w kuchni

Jeżeli zastanawiasz się, jaki blat do kuchni w nowoczesnym stylu jest wybierany najczęściej, może zaskoczyć Cię popularność jasnych modeli – zwłaszcza tych w białym odcieniu. Tego typu blaty doskonale odnajdują się w modnych aranżacjach, do których zaliczyć można m.in. styl skandynawski. Niejednolite powierzchnie z rysunkiem marmuru lub drewnianych słojów również świetnie prezentują się w nowoczesnych wystrojach, choć jasne drewno jest znacznie bardziej wszechstronne – sprawdzi się w też w kuchni rustykalnej czy prowansalskiej.

Największą zaletą jasnego blatu jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeżeli zatem zachodzisz w głowę, jaki blat kuchenny wybrać do aneksu lub wąskiej kuchni, postaw na jasny odcień. Wykończenie na wysoki połysk będzie dodatkowym atutem w tym względzie.

Wady jasnego blatu

Wśród użytkowników jasnych blatów krążą opinie dotyczące problemów z utrzymaniem powierzchni w nieskazitelnej czystości. Rzeczywiście – jednolite i gładkie wykończenie eksponuje każde zanieczyszczenie czy uszkodzenie, więc okruch, plama czy niemożliwe do usunięcia zarysowanie może znacznie wpłynąć na efekt aranżacyjny. Jest jednak na to sposób – wystarczy, że wybierzesz model z fakturą drewna lub kamienia. Wzór skutecznie zamaskuje wszelkie drobne niedoskonałości.

Zalety ciemnego blatu

Zastanawiasz się, jaki blat do drewnianej kuchni w stylu loftowym będzie się prezentował najlepiej? Zwracające uwagę blaty w ciemnych kolorach (zwłaszcza czerń, szarość i granat) wprowadzą do pomieszczenia nowoczesną elegancję. Nietypowy odcień w ciekawy sposób będzie kontrastował z elementami drewnianymi, lecz równie interesujący efekt uzyskasz w zestawieniu z białymi frontami i płytkami. Takie połączenie umożliwia także wprowadzenie mocnych akcentów kolorystycznych, np. żółci i czerwieni.

Wady ciemnego blatu

Ciemne blaty uchodzą za elementy trudne do zaaranżowania. Nieumiejętnie zastosowane mogą wizualnie przytłoczyć wystrój i sprawić, że kuchnia wyda się nie tylko mniej przestronna, ale też ponura. Rozwiązaniem jest połączenie ciemnych blatów z jasnymi frontami i kolorowymi dodatkami, które wprowadzą w kuchenną przestrzeń nieco więcej życia.

Nadal zastanawiasz się, jaki blat do kuchni wybrać? Jeżeli nie jesteś w stanie ocenić, które z tych rozwiązań jest lepsze do Twojego mieszkania, postaw na uniwersalny model. Jasny blat z delikatnym wzorem bez trudu dopasujesz do dowolnej aranżacji.

Blat drewniany, kamienny, a może jeszcze inny?

Na atrakcyjny wygląd blatu oraz jego funkcjonalność wpływa nie tylko kolor czy faktura, ale też materiał wykonania. Na rynku znajdziesz modele wykonane przede wszystkim z drewna, kamienia i płyty wiórowej pokrytej laminatem w technologii znanej jako postforming.

Tradycyjne blaty drewniane w rzeczywistości spotykane są coraz rzadziej – zastępują je modele laminowane ze strukturalną imitacją słojów. Nie sposób jednak wyobrazić sobie klasyczną kuchnię w stylu rustykalnym czy prowansalskim bez naturalnego drewna. W tym przypadku warto celować w gatunki egzotyczne, które nie wymagają systematycznej impregnacji – są wyjątkowo trwałe i odporne na szkodliwe działanie wilgoci.

Blaty kamienne kojarzą się z luksusem i nowoczesnością. Mają ciekawą strukturę granitu bądź marmuru i połysk, który podkreśla elegancki charakter wnętrza. Są niezwykle piękne i funkcjonalne, choć rzadko można je spotkać ze względu na wysoką cenę, spory ciężar oraz trudności, jakie sprawiają przy montażu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są zdecydowanie blaty postformingowe. Jeżeli zastanawiasz się, jaki blat do brązowych mebli kuchennych dobrać, z pomocą przyjdzie Ci obszerny katalog kolorów i wzorów. Tego typu blaty są dostępne w wielu wariantach – znajdziesz tu jednolitą biel, imitację drewna, kamienia czy nawet metalu, a także ciekawe propozycje deseni w rozmaitych odcieniach. Wszechstronność pod względem estetycznym idzie w parze ze stosunkowo niską ceną i zadowalającą trwałością, co czyni z blatów laminowanych niezwykle atrakcyjną opcję.

Blat kuchenny – jaki wybrać? Najważniejsze wskazówki

Zastanawiasz się, jaki blat pasuje do kuchni na wysoki połysk, a jaki blat do drewnianych frontów? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które mogą ułatwić Ci zakupy.

  • Baw się kontrastem! Połączenie bieli z czernią, szarością lub granatem to wizytówka stylu nowoczesnego.
  • Jasne drewno zarówno w ciepłym, jak i chłodnym odcieniu doskonale pasuje do stylu skandynawskiego.
  • Marmurowe i granitowe blaty świetnie wypadają w połączeniu z białymi lub drewnianymi meblami.
  • Jeżeli wybierasz blat z drewna do drewnianych mebli, postaw na jednorodność lub kontrast – unikaj zestawiania zbliżonych, ale nie tożsamych odcieni.
  • Jakość to podstawa – upewnij się, że wybrany blat spełnia wszystkie Twoje wymogi również pod względem funkcjonalności.

Jedna powierzchnia – wiele funkcji

Niezależnie od tego, jaki rodzaj blatu wybierzesz, będzie on stanowił obszar roboczy i bazę aranżacyjną kuchni na wiele lat. Odpowiednio dobrany model zapewni Ci zatem estetyczny wygląd przez długi czas, wykazując odporność na różnice temperatur, trwałe plamy, wilgoć i zarysowania. Aby dopełnić funkcjonalny wystrój kuchni, zajrzyj do naszej oferty – uniwersalne płyty gazowe, okapy i piekarniki dopasujesz do każdej aranżacji.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter