Termoobieg. Poznaj porady, dzięki którym usprawnisz swoje gotowanie

Do czego służy termoobieg w piekarniku? Jak go wykorzystać, aby przygotowywać pyszne i idealnie wypieczone potrawy? Sprawdź, jakie zalety posiada piekarnik z termoobiegiem i co możesz zrobić dzięki tej funkcji!

Co to jest i do czego służy termoobieg?

Co to termoobieg w piekarniku i na czym polega jego działanie? Termoobieg to funkcja, która w dużym stopniu ułatwia przygotowywanie rozmaitych potraw. Jego działanie polega na równomiernym rozprowadzaniu wewnątrz piekarnika nagrzanego powietrza, tak aby w każdym miejscu w środku urządzenia panowała dokładnie taka sama temperatura.

Termoobieg w piekarniku to gwarancja odpowiedniego i równomiernego dopieczenia potrawy, zarówno z wierzchu, jak i w środku. Eliminuje ryzyko wystąpienia niespodzianki w postaci surowego środka i mocno przypieczonego wierzchu, a do tego przyspiesza czas przygotowania różnego rodzaju dań i wypieków.

Jak włączyć termoobieg w swoim piekarniku? Termoobieg – symbol

Aby uruchomić funkcję – w zależności od modelu piekarnika – należy przekręcić pokrętło, wcisnąć guzik lub dotknąć panel dotykowy, wybierając symbol termoobiegu. W zależności od rodzaju ogrzewania, symbole na piekarniku przybierają odmienne formy, jednak ogólnie przyjętym znakiem termoobiegu jest wentylator.

Termoobieg w piekarniku – symbol

Oznaczenia termoobiegu i dodatkowych elementów mających wpływ na jego działanie podzielić można następująco:

  • rozmrażanie i podgrzewanie ciepłym powietrzem – symbol ten przedstawiany jest w postaci wiatraka z dolną poziomą kreską. Funkcja służy do rozmrażania lub podgrzania potrawy;
  • pieczenie z termoobiegiem oraz grzałką tylną – oznaczeniem funkcji jest wentylator zamknięty w okręgu. Pozwala na szybkie i równomierne upieczenie potrawy z użyciem nawiewu grzewczego;
  • pieczenie z termoobiegiem i grzałką górną – znaczek termoobiegu znajduje się pod poziomą kreską górną. Funkcja sprawdza się, jeśli chcemy uzyskać efekt delikatnego przyrumienienia potrawy, np. chleba czy skórki kurczaka;
  • pieczenie z termoobiegiem i obiema grzałkami – jeśli chcesz szybko opiec kilka potraw na różnych poziomach, także możesz wykorzystać termoobieg. Symbol w postaci wiatraka w tym przypadku zamknięty jest między poziomymi kreskami – górną i dolną.
termoobiegtermoobieg z grzaniem góra i dółtermoobieg grill

Co daje termoobieg – 5 najważniejszych zalet tego rozwiązania

Korzyści z użycia tej funkcjonalności jest wiele – kilka z nich warto w szczególności wyróżnić.

Co daje termoobieg?

1.     Oszczędności w portfelu

Kiedy przygotowujesz potrawy z wykorzystaniem termoobiegu, proces pieczenia przebiega szybciej, co pozwala zaoszczędzić zarówno energię elektryczną, jak i pieniądze. Ponadto piekarnik pracuje w niższej temperaturze, co również przyczynia się do niższego zapotrzebowania na energię elektryczną.

2.     Oszczędność czasu

Termoobieg to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować obiad w krótkim czasie. Równomierne rozprowadzenie ciepła umożliwia upieczenie mięsa oraz ziemniaków w tym samym momencie.

3.     Idealne wypieczenie

Pieczenie z termoobiegiem zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza w komorze piekarnika, gwarantując idealne przygotowanie potrawy z zewnątrz i od środka. Spędzasz w kuchni mniej czasu, a posiłki zawsze wychodzą doskonale, bez ryzyka wystąpienia surowych fragmentów.

4.     Możliwość równoczesnego przygotowania większej ilości wypieków

Termoobieg doskonale sprawdza się podczas przygotowania większej ilości dań w tym samym czasie. Zapewnia taką samą temperaturę na kilku poziomach pieczenia, w związku z czym bez problemu przygotujesz kilka potraw jednocześnie. Zaletę tą docenisz np. podczas wypieku pieczywa czy dużej ilości ciastek, które możesz umieścić na kilku blachach na wszystkich dostępnych poziomach i piec je jednocześnie.

5.     Doskonałe dania główne

Funkcja termoobiegu sprawdzi się idealne do przygotowania potraw o zwartej strukturze, np. warzyw, mięsa i ryb. Jest niezastąpiona do potraw z przypieczonym wierzchem, np. zapiekanek czy lasagne.

Kiedy nie używać termoobiegu?

Choć pieczenie z termoobiegiem ma wiele zalet, nie do końca sprawdzi się przy wszystkich rodzajach potraw. Zrezygnuj z tej funkcji podczas przygotowywania potraw delikatnych, które pozostać powinny suche lub puszyste w środku. Często pojawia się też pytanie, czy biszkopt piec z termoobiegiem czy bez? Biszkopt, ciasta kruche i produkty drożdżowe bezpieczniej będzie piec metodą klasyczną, tj. bez termoobiegu, tylko z dolną lub górną grzałką.

Prosty sposób na jeszcze lepsze dania. Piekarnik z termoobiegiem – jak piec?

Termoobieg w piekarniku to funkcja, która ułatwia i przyspiesza przygotowywanie posiłków i wypieków. Nie dość, że skraca czas oczekiwania na potrawę, to także przyczynia się do polepszenia jej walorów smakowych. Termoobieg niezbędny jest m.in. do przygotowania wyśmienitych zapiekanek makaronowych czy idealnie chrupkiego pieczywa. Wysokiej jakości, nowoczesne piekarniki z termoobiegiem znajdziesz na naszej stronie – sprawdź tutaj!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter