Styl francuski w kuchni – jak urządzić kuchnie w stylu francuskim?

Marzy Wam się elegancka, ciepła i gustowna kuchnia? Nie jesteście zwolennikami minimalizmy i prostoty? W takim razie być może kuchnia w stylu francuskim będzie idealnym rozwiązaniem. Czym się wyróżnia i co ją charakteryzuje? Zapraszamy do lektury.

Styl francuski w kuchni – czym się wyróżnia?

Styl francuski to przede wszystkim ciepło, które sprawia, że w kuchni chce się przebywać. Wnętrze ma być wygodne, lekkie, naturalne i przytulne. W pomieszczeniu o takim klimacie próżno szukać prostoty, minimalizmu i surowości. Liczą się detale i dodatki, a zasadniczą kwestią jest symetria. Nie ma mowy o „przypadku”. Najlepiej jeśli mamy parzystą ilość sprzętów czy dekoracji.

Kuchenne meble w stylu francuskim – jak dopasować je do kuchni?

Aranżacja kuchni w stylu francuskim musi być przytulna, w związku z tym nie ma mowy, na ostro krawędzie, kontrasty i ciemne kolory. Meble powinny być drewniane o zaokrąglonych kształtach. Inspiracje i wzornictwo czerpie się z czasów Ludwika XVII, dlatego też ozdobne i gustowne meble są mile widziane. Zaokraglone kanty dodają lekkości. W kuchni o francuskim klimacie mile widziana jest wyspa na środku pomieszczenia. I niekoniecznie musi ona zawierać płytę kuchenną, czy inny sprzęt AGD. Często wyspa jest traktowana, jako alternatywa do stołu. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie – pomieszczenie musi być jasne. Baza oświetleniowa jest dziś tak duża, ze z powodzeniem znajdziemy  odpowiednią lampę do stylowej francuskiej kuchni, a nie zapominajmy, że właśnie ten element może odgrywać dużą rolę w całej aranżacji.

Nowoczesna kuchnia w stylu francuskim? Jakie AGD wybrać?

Chodź dzisiaj większość sprzętów to nowoczesny design, prostota i minimalizm, to styl francuski wolałby bardziej klasyczne rozwiązania. I nie chodzi tutaj i piec kaflowy. Świetnie się sprawdzi np. płyta gazowa z otwartym płomieniem. Pasującą do aranżacji propozycją jest np. model GNC 4 AUTO marki Solgaz, która jako jedyny sprzęt w Polsce oferuje funkcję ustawienia konkretnej temperatury, czy też stop&go, która jednym przyciskiem wstrzymuje pracę płyty – wszystkich palników, by potem w jednej chwili przywrócić wszystko do stanu sprzed pauzy. Dobrym dopełnieniem będzie piekarnik gazowy, który też idealnie się wkomponuje we francuską aranżację. Okap kuchenny koniecznie zabudowany, nawiązujący do całości mebli.

Kuchnia w stylu francuskim – na jaki kolor postawić?

Styl i szyk we wnętrzach w stylu francuskim nadają też barwy. To bardzo istotny element całości. Kolory muszą być jasne, najczęściej są to kremy. Umiarkowana kolorystyka ma równowagi między elegancją a ciepłem. O kontrastach nie ma mowy, wszystko musi być spójne i harmonijne. Mile widziane są też kolory drewna, które też nadają ciepła i naturalności. Jeśli zdecydujemy się na meble w kolorze drewna, świetnie sprawdzą się złote dodatki. Ściany jasne, pastelowe. Mile widziane są akcenty florystyczne, czy też kryształy. Wielu z nas słyszało na pewno o francuskim szkle – gustownych i stylizowanych naczyniach, które idealnie dopełnią całości aranżacji.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter