Sprzęt AGD a wyspy kuchenne wolnostojące, czyli jak połączyć piękno, wygodę i funkcjonalność

Wyspy kuchenne wolnostojące cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowa przestrzeń robocza i miejsce na sprzęt AGD to nie jedyne zalety tego rozwiązania. Sprawdź, jak odpowiednio rozplanować kuchnię z wyspą, żeby połączyć piękno i użyteczność w jedno!

Wyspa kuchenna wolnostojąca a sprzęt AGD – jak to ugryźć?

Wyspy kuchenne wolnostojące prezentują się doskonale w większych pomieszczeniach, w szczególności w kuchniach otwartych na salon. Przy odpowiednim doborze umeblowania pięknie komponują się z resztą przestrzeni, tworząc spójną całość.

Wyspę możesz wykorzystać na kilka sposobów. Może stanowić dodatkowy blat roboczy lub przestrzeń do przechowywania kuchennych akcesoriów. Coraz więcej osób decyduje się również na montaż sprzętów AGD właśnie na wyspie kuchennej. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala stworzyć nowoczesny, elegancki design.

Wyspy kuchenne dają szerokie możliwości montażu i instalacji sprzętów kuchennych. Doskonale sprawdzi się tu płyta indukcyjna wraz z piekarnikiem, które pozwolą Ci na pracę w kuchni w towarzystwie gości i całej rodziny. Nad przestrzenią roboczą montowany jest okap, który pochłania opary i nieprzyjemny zapach, powstający podczas gotowania. Dobrym pomysłem jest także instalacja zlewu, co umożliwia szybkie umycie naczyń po zakończeniu pracy. Przemyślana organizacja przestrzeni pozwala uzyskać elegancki i praktyczny kąt dla miłośników sztuki kulinarnej.

Gotuj przy gościach, czyli płyta indukcyjna na wyspie

Płyta indukcyjna na wyspie zawsze prezentuje się elegancko i nowocześnie, niezależnie od stylu, w jakim urządzisz kuchnię. Sprawdzi się zarówno we wnętrzu klasycznym, jak i awangardowym. Wraz z pozostałą przestrzenią na blacie wyspy tworzą wygodne i przestronne miejsce do pracy. Zyskujesz obszar roboczy, na którym możesz rozłożyć przybory kuchenne, talerze, garnki i deskę do krojenia.

Wyspa kuchenna z płytą indukcyjną sprzyja zawężaniu relacji międzyludzkich – przebywając z rodziną czy przyjaciółmi, nie jesteś od nich oddzielony nawet podczas przygotowywania posiłku. Przy wyspie mogą zgromadzić się bliskie Ci osoby i wspólnie spędzicie miły czas przy aromatycznym zapachu domowych potraw. Możecie pracować wspólnie, ucząc się od siebie nawzajem sztuki kulinarnej.

Wyspy kuchenne z płytą indukcyjną łatwo utrzymasz w czystości. Sama płyta nie wymaga długich zabiegów pielęgnacyjnych, a wyspa pozwala nieco ukryć to, co dzieje się na dalszym planie. Swoboda poruszania się i przestrzeni wokół sprawia, że gotowanie staje się przyjemnością. Jeśli zamiast płyty indukcyjnej chcesz wybrać płytę gazową, pamiętaj, że możesz mieć trudności z doprowadzeniem instalacji z gazem – nie jest to z tego powodu zbyt popularne.

Czy montować okap na wyspie i jak to zrobić, żeby było ładnie?

Jeśli decydujesz się na płytę indukcyjną na wyspie, niezbędny będzie również okap. Dzięki nowoczesnemu designowi okapy prezentują się doskonale. Estetyka i jakość wykonania są w tym przypadku bardzo ważne – sprzęt jest bowiem mocno widoczny. Obecne modele okapów są na tyle eleganckie, że stanowią ozdobę kuchni i podkreślają jej nowoczesny charakter.

Okap na wyspie montowany jest do sufitu, dokładnie nad płytą indukcyjną. Jeśli ma filtrować powietrze w obiegu otwartym, wyciąg okapu musi posiadać przewody wentylacyjne, poprowadzone po suficie do ciągu głównego. Instalację możesz ukryć pod sufitem podwieszanym. Zwróć jednak uwagę na jego wytrzymałość, aby ciężar sprzętu nie naruszył konstrukcji.

Wyspa kuchenna z okapem to doskonałe prezentuje się w większych przestrzeniach, np. w kuchniach otwartych na salon. Wówczas sprzęt musi posiadać wysoką wydajność, aby przefiltrować odpowiednią ilość powietrza.

Uwagę zwróć także na oświetlenie sprzętu, które umożliwi Ci gotowanie w porze wieczornej. Niektóre modele okapów można potraktować jako dodatkową lampę. Nie zapomnij, że okap wyspowy znajduje się w centrum dowodzenia kuchni. Postaw na wysoką jakość wykonania i elegancki design, by później nie żałować swojego wyboru.

Zalety i wady montażu piekarnika na wyspie

Doskonałym rozwiązaniem w otwartych kuchniach jest także piekarnik na wyspie, w szczególności jeśli na blacie planujesz zamontować płytę grzewczą. Wówczas tworzą zgrabną, przemyślaną przestrzeń roboczą. To znacznie ułatwia pracę, gdy planujesz jednocześnie piec i gotować coś na płycie. Ponadto umożliwiają zachowanie stałego kontaktu z gośćmi czy rodziną, dla której przyrządzasz potrawy.

Pamiętaj, że kuchenka na wyspie wymaga odpowiedniego podłączenia do instalacji elektrycznej. Wszelkie okablowanie możesz umieścić suficie podwieszanym w pomieszczeniu, które znajduje się poniżej lub w gładzi betonowej pod posadzką. Podłączenia do instalacji nie wykonuj samodzielnie! Potrzebujesz pomocy specjalisty z uprawnieniami. Inaczej stracisz gwarancję na urządzenia i narazisz domowników na niebezpieczeństwo.

Kuchnia jak z programu telewizyjnego, czyli o zlewie na wyspie kuchennej

Doskonałym rozwiązaniem w przestrzeni kuchennej jest zlew na wyspie. Długie, źle rozplanowane blaty kuchenne wydłużają pracę i sprawiają, że co chwilę musisz przemieszczać się z jednego końca kuchni na drugi. Umieszczenie zlewu w obszarze obok płyty i piekarnika tworzy pełną przestrzeń roboczą, dzięki której wszystko masz pod ręką.

Decydując się na zlew na wyspie, musisz odpowiednio dostosować instalację wodną i kanalizacyjną, dlatego lokalizację wyspy warto przemyśleć już na etapie budowy domu. Ułatwi to przeprowadzenie przewodów wodociągowych i odpływu. Oczywiście, zmiana koncepcji kuchni możliwa jest na każdym etapie, lecz wiąże się z koniecznością kucia w podłodze i ścianach.

AGD do wyspy kuchennej najlepiej dobierz wspólnie z fachowcem

Wyspy kuchenne wolnostojące to doskonałe rozwiązanie do kuchni otwartych na salon. Świetnie się prezentują i tworząc idealną przestrzeń roboczą. Stworzenie wyspy kuchennej nie jest jednak tak proste, jak się wydaje. Należy pamiętać o konieczności doprowadzenia elektryki i przewodów wodociągowych w niestandardowe miejsce. Takie projekty zawsze należy ustalać z fachowcami.

Do kuchni wolnostojącej wybierz wysokiej jakości sprzęt do zabudowy, który uczyni gotowanie przyjemnym i prostym. Postaw na elegancki design i niezwykłą funkcjonalność urządzeń polskiej marki Solgaz – producenta sprzętu AGD. Pełną ofertę sprawdź na stronie internetowej solgaz.eu. Z pewnością znajdziesz tam idealne rozwiązanie do swojego domu.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter