Podłączenie płyty gazowej – jak podłączyć płytę gazową wężem elastycznym?

Płyty gazowe to wciąż najchętniej kupowane urządzenia do naszych kuchni. Mimo ogromnego wyboru, jaki oferują nam producenci wszelkich płyt kuchennych, to te gazowe są najtańszym w eksploatacji rozwiązaniem, przez co często decydujemy się właśnie na ich wybór. Coraz częściej wybieramy sprzęt do zabudowy, rezygnując tym samym z wolnostojących rozwiązań. Płyty gazowe w większości występują, jako oddzielny sprzęt. Wolnostojące kuchnie odchodzą do lamusa, a w ich miejsce kupujemy osobno piekarniki i płyty. Skoro dokonaliśmy już zakupu, to jak podłączyć płytę gazową? Już podpowiadamy.

Podłączenie płyty gazowej

Kto może podłączyć kuchenkę gazową? Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami, podłączenie do gazu powinna zrobić osoba z uprawnieniami gazowymi. Często producenci zastrzegają sobie utratę gwarancji w przypadku, kiedy podłączenia nie dokona fachowiec. To gwarancja bezpieczeństwa i prawidłowej instalacji. Należy pamiętać, że wykonanie tych czynności przez osobę niekompetentną może nawet doprowadzić do wybuchu gazu. Instalator musi się podpisać na świadectwie podłączenia, co daje rękojmię poprawnego funkcjonowania urządzenia. Choć zasadniczo instalacja nie jest skomplikowana i wydaje się być często w zasięgu naszych możliwości, to jednak pod żadnym pozorem nie należy dokonywać instalacji na samodzielnie, ponieważ niesie to za sobą duże ryzyko niebezpieczeństwa.

Podłączenie kuchenki gazowej wężem elastycznym

Główny elementem służącym do podłączenia płyty go gazu jest wąż do płyty gazowej. Odpowiada on za szczelność instalacji. Ważne, aby przewód posiadał certyfikat i spełniał wymagane normy. Wąż najczęściej nie jest na wyposażeniu płyty – jego zakup leży po stronie klienta, choć zwykle to gazownik dokonujący podłączenia oferuje kompleksową usługę wraz z niezbędnymi do tego elementami.

Rodzaj gazu ma znaczenie

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj gazu, z jakiego korzystamy. Przewód musi być dostosowany do konkretnego rodzaju. Dobór właściwego gwarantuje bezpieczeństwo i poprawne działanie płyty. Jak podłączyć płytę gazową do gazu zimnego? Sam proces podłączenia jest taki sam, bez znaczenia czy korzystamy z gazu ziemnego czy z butli. Istotne są odpowiednie dysze, które producent montuje w sprzęcie. Muszą być one dopasowane pod konkrety rodzaj gazu.

Pamiętajmy, że jednym z największych błędów, jakie popełniamy to samodzielne podłączenie kuchenki do gazu. Pod żadnym pozorem nie narażajmy siebie i otoczenie na takie ryzyko. Zlećmy tę czynność osobom wykwalifikowanym mającym do tego uprawnienia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proponowane artykuły

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ

Indukcja, gaz czy prąd? Jaką płytę wybrać.

Kuchnia to serce domu, dlatego kiedy przychodzi nam ją wyposażyć szczególną uwagę przykładamy do jej funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz designu. Największe...

CZYTAJ DALEJ

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty gazowej?

Dziś postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania nurtujące osoby chcące zakupić płytę gazową. Gaz to ważna rzecz Jeśli decydujemy się...

CZYTAJ DALEJ

SERWIS

515 020 434

Infolinia

515 020 420