Podłączenie płyty gazowej – jak podłączyć płytę gazową wężem elastycznym?

Płyty gazowe to wciąż najchętniej kupowane urządzenia do naszych kuchni. Mimo ogromnego wyboru, jaki oferują nam producenci wszelkich płyt kuchennych, to te gazowe są najtańszym w eksploatacji rozwiązaniem, przez co często decydujemy się właśnie na ich wybór. Coraz chętniej wybieramy sprzęt do zabudowy, rezygnując tym samym z wolnostojących rozwiązań. Płyty gazowe w większości występują, jako oddzielny sprzęt. Wolnostojące kuchnie odchodzą do lamusa, a w ich miejsce kupujemy osobno piekarniki i płyty. Skoro dokonaliśmy już zakupu, to jak podłączyć płytę gazową? Podłączenie płyty gazowej to zasadnie dla fachowca. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Podłączenie płyty gazowej

Jak podłączyć kuchenkę gazową? Lepiej zadać pytanie kto może podłączyć kuchenkę gazową? Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami, podłączenie do gazu powinna zrobić osoba z uprawnieniami gazowymi. Często producenci zastrzegają sobie utratę gwarancji w przypadku, kiedy podłączenia nie dokona fachowiec. To gwarancja bezpieczeństwa i prawidłowej instalacji. Należy pamiętać, że wykonanie tych czynności przez osobę niekompetentną może nawet doprowadzić do wybuchu gazu. Instalator musi się podpisać na świadectwie podłączenia, co daje rękojmię poprawnego funkcjonowania urządzenia. Podłączenie gazu do płyty gazowej – choć zasadniczo instalacja nie jest skomplikowana i wydaje się być często w zasięgu naszych możliwości, to jednak pod żadnym pozorem nie należy dokonywać instalacji na samodzielnie. Jak podłączyć płytę gazową do gazu ziemnego? Ponieważ samodzielne przyłączenie kuchenki gazowej niesie to za sobą duże ryzyko niebezpieczeństwa – skorzystajmy w tym celu z pomocy fachowca. Podłączenie płyty krok po kroku to zadanie dla uprawnionego gazownika.

Podłączenie kuchenki gazowej wężem elastycznym. Szybkozłącze gazowe – jak podłączyć?

Główny elementem służącym do podłączenia płyty go gazu jest wąż do płyty gazowej. Odpowiada on za szczelność instalacji. Ważne, aby przewód posiadał certyfikat i spełniał wymagane normy. Wąż najczęściej nie jest na wyposażeniu płyty – jego zakup leży po stronie klienta, choć zwykle to gazownik dokonujący podłączenia oferuje kompleksową usługę wraz z niezbędnymi do tego elementami. Podłączanie kuchenki gazowej wężem elastycznym musi zostać wykonane z należytą dokładnością – wszystko w imię naszego bezpieczeństwa. Wąż do płyty gazowej kupimy niemal w każdym sklepie budowlanym. Elastyczne przyłącze gazowe może mieć formę szybkozlącza wyposażonego w zawór zamykający. Kompletne szybkozłącze składa się z głowicy z kurkiem kulowym oraz metalowego przewodu elastycznego. Certyfikat i normy przedmiotowe również obowiązują szybkozłącze gazowe. Jak podłączyć element? W tym wypadku również prosimy fachowca z uprawnieniami o pomoc.

Rodzaj gazu ma znaczenie

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj gazu, z jakiego korzystamy. Podłączenie gazu do płyty gazowej tak, jak wspominaliśmy – to zadanie dla fachowca, ale równie ważny jest rodzaj gazu. Przewód musi być dostosowany do konkretnego rodzaju. Dobór właściwego gwarantuje bezpieczeństwo i poprawne działanie płyty. Jak podłączyć płytę gazową do gazu zimnego? Sam proces podłączenia jest taki sam, bez znaczenia czy korzystamy z gazu ziemnego czy z butli. Istotne są odpowiednie dysze, które producent montuje w sprzęcie. Muszą być one dopasowane pod konkrety rodzaj gazu.

Pamiętajmy, że jednym z największych błędów, jakie popełniamy to samodzielne podłączenie kuchenki do gazu. Pod żadnym pozorem nie narażajmy siebie i otoczenie na takie ryzyko. Zlećmy tę czynność osobom wykwalifikowanym mającym do tego uprawnienia.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter