Marzy Wam się Ameryka? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jej namiastkę stworzyć sobie w sercu domu. Kuchnia nowojorska, bo tę weźmiemy dziś pod lupę, to elegancka, jasna i duża przestrzeń. Jej charakterystyczne elementy z powodzeniem można przenieść na polskie realia.
Przejdź do akapitów:
Charakterystyka stylu nowojorskiego
Amerykanie lubią przestrzeń – 100 metrowe mieszkania to standard, a ponad dwukrotnie większy dom – to również powszechne zjawisko. To w zasadzie jedyne „utrudnienie”, któremu możemy nie podołać, ale dla mniejszych metraży też jest rozwiązanie na styl nowojorski. Kuchnia w amerykańskim klimacie jest przestronna. Jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, w którym tętni życie, czyli zupełnie tak, jak to jest w Polsce. Co jeszcze jest istotne dla nowojorskiego stylu? Wyspa na środku kuchni – nie powinno jej zabraknąć, o ile mamy na tyle miejsca. Alternatywą dla wyspy może być również wysoki barek. Amerykanie nie oszczędzają na oświetleniu. Nie ma mowy o jednym źródle światła – lamp „porozrzucanych” po całej kuchni musi być co najmniej kilka – nad stołem, nad blatem, nad wyspą itp. Kuchnia w stylu nowojorskim, to obowiązkowo sprzęty AGD, lecz w większych rozmiarach i pojemnościach. W tym wypadku dobrze sprawdzi się piekarnik EKO Solgaz z dużą komora pieczenia.
Kolory w amerykańskiej kuchni
Jakie kolorowy powinna mieć kuchnia? Styl nowojorski to biele, pastele i kremy – w zdecydowanej większości. Nie mniej jasne kolory należy przełamać ciemniejszymi akcentami – czarnymi uchwytami, blatem, czy nawet częściowo frontami. Kuchnia nowojorska nie lubi połysku, stąd niezwykle modne od lat w Polsce meble na wysoki połysk nie wchodzą w tym wypadku w grę. Fronty powinny być matowe, mile widziane są również frezy. Co jeszcze charakteryzuje styl nowojorski? Salon z kuchnią jest jak najbardziej mile widziany. Otwarcie tych obu pomieszczeń jeszcze bardziej nada przestronności całemu wnętrzu.
Dodatki do kuchni w stylu amerykańskim
Jeśli mamy już fundament, czyli meble w styl nowojorskim (matowe, z przeszkleniami, szprosami), dodatki będą już tylko kropką nad i, ale jakże znaczącą. Wszystko po to, by nadać pomieszczenia wyjątkowości i indywidualności. Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez garnków, natomiast Amerykanie niechętnie chowają je do szafek. Naczynia zwykle wiszą na przyściennych relingach. Na blacie nie powinno zabraknąć drobnego sprzętu AGD – czajnika, tostera, czy opiekacza – Amerykanie lubią mieć wszystko pod ręką.