Piekarnik z funkcją pary – poznaj zalety piekarnika parowego!

Piekarnik to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić dziś kuchnię. Samo pieczenie, to jednak nie jedyna rola, jaką spełnia. Coraz częściej w naszych domach gości piekarnik parowy – sprzęt, dzięki któremu możemy się cieszyć zdrowymi i jeszcze smaczniejszymi daniami. Przyjrzyjmy się, jak działa piekarnik na parę.

Co wyróżnia piekarnik z funkcją pary?

Jak prezentuje się piekarnik parowy? Czy warto w niego zainwestować? Jeśli zależy nam na zdrowych, soczystych i smacznych posiłkach, co z całą pewnością warto rozważyć taki zakup. Urządzenie posiada takie same funkcje, jak standardowy piekarnik, jednakże dodatkowo łączone z funkcją pary. Opiekanie, grillowanie, pieczenia górne lub dolne, z termoobiegiem lub bez – do dyspozycji jest wiele kombinacji. Piekarnik do zabudowy z funkcja gotowania na parze ma dodatkowo wykorzystuje parowanie statyczne, dzięki specjalnemu wbudowanemu pojemnikowi, który napełniamy wodą lub poprzez generator pary. Ten mechanizm wykorzystuje obieg wymuszony – powstała para wtłaczana jest do wnętrza.

Zalety piekarnika z funkcją gotowania na parze

Piekarniki parowe dają nam więcej możliwości – są po prostu bardziej uniwersalne, ponieważ posiadają wiele funkcji. Niezależne urządzenie parowe nie posiada tylu przydatnych kombinacji. Piekarniki parowe upieką, zgrillują, a nawet odmrożą nam danie. O walorach smakowych i zdrowotnych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Potrawy są soczyste i nie tracą wartości odżywczych, jak w przypadku tradycyjnej obróbki termicznej. Piekarnik z funkcją gotowania na parze zaoszczędzi nam również miejsce w kuchni – zamiast dwóch urządzeń, zajmie miejsce tylko jednego.

Piekarnik parowy czy zwykły? A może mikrofala?

Gotowanie na parze, coraz bardziej doceniane, pojawia się w wielu urządzeniach, jako dodatkowa funkcja. Nie tylko w piekarnikach, ale i mikrofalach. Z odpowiedzią na oczekiwania klientów przyszli też producenci, oferujący urządzenia 3 w 1. Jednym z przykładów jest piekarnik kompaktowy marki Solgaz, który łączy w sobie funkcje parowaru i mikrofali jednocześnie. Zamiast trzech niezależnych sprzętów – wystarczy jeden. Piekarnik elektryczny z funkcją pary znajdzie swoich amatorów w każdym domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając piekarnik parowy?

Tak, jak w przypadku większości sprzętów, jakie wybieramy do naszych domów – zwracamy uwagę na funkcje, możliwości, czy parametry techniczne. Wszystko po to, by nasze oczekiwania zostały zaspokojone. Przyjrzyjmy się też takim kwestiom, jak klasa energetyczna. Piekarniki pracują na pełnych obrotach pobierając przy tym sporo energii – warto więc, aby ich klasa była możliwie, jak najwyższa. Nie bez znaczenia jest pojemność. Piekarniki kompaktowe są zwykle nieco mniejsze aniżeli te tradycyjne, ale być może taka pojemność okaże się dla nas wystarczająca. Mamy też do wyboru piekarniki z podwójną komora pieczenia – dzięki czemu możemy upiec 2 potrawy jednocześnie, z gwarancją nieprzenikania zapachów. Kwestia utrzymania sprzętu w czystości też została urozmaicona, ponieważ mamy do wyboru czyszczenie m.in. katalityczne lub za pomocą pyrolizy. Ta funkcja daje możliwość wypalenia zanieczyszczeń w bardzo wysokiej temperaturze. Po zakończonym procesie wystarczy wymieść powstały popiół. Nie zapominajmy też o wyposażeniu takim, jak prowadnicze teleskopowe, blaszki, czy rożen obrotowy – zdecydowanie ułatwią nam codzienną pracę, dając nowe możliwości.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter