Oświetlenie szynowe w kuchni – czym jest?

Systemy szynowe są coraz częściej wykorzystywane do aranżacji światła we wnętrzach. Reflektory, spoty lub wiszące lampy wpięte w szyny, to kilka z opcji, które w tym artykule chcielibyśmy Wam przybliżyć. Wybierając oświetlenie szynowe, możecie w prosty sposób odmienić swoją kuchnię. Postaramy się przedstawić Wam ten temat tak, aby wybór systemu szynowego do kuchni był łatwiejszy.

Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie sufitowe na szynach jest rozwiązaniem zaczerpniętym z miejsc użyteczności publicznej. Jednak, od kiedy zaczęto stosować oświetlenie szynowe w domach, nie trzeba było długo czekać, aby ten trend zyskał na popularności i zagościł w tysiącach polskich domów. To świetna alternatywa dla żyrandoli czy punktowych lamp led zwłaszcza dla osób, które w ciekawy sposób chcą wyróżnić swój dom. W niby banalny, ale jakże skuteczny – światłem.

To w jaki sposób oświetlenie jest zamocowane w szynie zależy tylko od nas. Lampy wpina się w listwę w różnych konfiguracjach. Mamy możliwość wpięcia większej liczby punktów świetlnych lub postawić na ich minimalną ilość, doświetlającą tylko podstawowe strefy lub elementy w kuchni.

Nowoczesne oświetlenie szynowe możemy podzielić na kilka sposobów. Systemy tego typu występują w dwóch wariantach. Jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze to takie, które przy włączeniu powodują, że świecą się wszystkie lampy w szeregu. W przypadku tego drugiego rozwiązania, lampy na szynie mogą być włączone wybiórczo.

Kolejny podział, który pozwoli nam odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego oświetlenia szukamy są opcje oświetlenia ogólnego lub takiego, które określane jest jako oświetlenie zadaniowe. Oświetlenie ogólne zazwyczaj charakteryzuje się rozproszonym światłem i służy całościowemu oświetleniu przestrzeni, natomiast oświetlenie zadaniowe w kuchni, jak sama nazwa wskazuje ma określone i celowane zadanie jak np. doświetlenie płyty kuchennej czy blatu roboczego. Może też mieć funkcję dekoracyjną i wyeksponować np. szafkę ze szkłem.

Skupione światło dociera w konkretne miejsce, światło rozproszone ma za zadanie doświetlić większy obszar. Wystarczy skierować lampkę na szynie w określone miejsce i gotowe. Dodatkowo w dowolnym momencie ustawienie takich reflektorów możemy zmieniać.

Wybierając oświetlenie led na szynie, mamy do wyboru dwie opcje źródeł światła. Pierwsza z nich to ta z wymiennym źródłem świata, natomiast druga z wbudowanym. Lampy, które mają wbudowane źródło światła, są zazwyczaj mocniejsze, bardziej profesjonalne i częściej wybierane do przestrzeni użytkowych. W drugim przypadku mamy więcej opcji. Możemy zdecydować jaki kąt żarówki jest dla nas lepszy do oświetlenia konkretnego miejsca. Dużą zaletą jest również fakt, że w każdej chwili taką żarówkę można wymienić i zmienić. Nie tylko jej kąt, ale także barwę. Powiemy o tym bliżej w dalszej części artykułu.

Aranżacja kuchni z oświetleniem kuchennym

Planując rozmieszczenie światła w kuchni, bierzemy pod uwagę dwa aspekty. Po pierwsze ma być praktycznie — światło ma być wsparciem prac w kuchni. Po drugie – ma być ładnie. Światło potrafi wspaniale budować nastrój i wpływać dobroczynnie na nasze samopoczucie i komfort we wnętrzu.

Dobrze dobrane oświetlenie, jego moc, barwa i umiejscowienie podkreśli wszystko, co najlepsze w danym wnętrzu i potrafi również zakryć małe mankamenty, od których wolimy odciągnąć uwagę.

Wiemy już, że do domu lepiej wybrać jest oświetlenie szynowe z lampkami z wymiennym źródłem światła, które w każdej chwili można wymienić, jeśli naszłaby nas chęć na zmianę. Jakie lampki powinniśmy wybrać? Mogą być to żarówki wąskokątne lub szerokokątne. Sprawa tu jest prosta. Światło jest mniej lub bardziej rozproszone, a jego kąt padania na daną strefę lub element w kuchni jest większy, lub mniejszy. To na co jeszcze powinniście zwrócić uwagę, to odcień oświetlenia szynowego.

Decydując się na określoną temperaturę światła, zwróć uwagę na ilość Kelwinów, jakimi oznaczona jest żarówka. Jest to jednostka temperatury barwowej, która określa nam kolor światła. Im więcej Kelwinów, tym światło staje się coraz zimniejsze i bardziej białe. Przy wartościach typu 9 lub 10 tysięcy Kelwinów światło nabiera wręcz niebieskiego odcienia.

Zastanawiacie się jaką wartość wybrać do domu? Oczywiście wszystko zależy od Waszych preferencji, jednak najbardziej uniwersalna barwa światła to 4000 Kelwinów. To wartość, która plasuje się pomiędzy tym zupełnie zimną a tą bardzo ciepłą barwą światła. W każdym wnętrzu i każdej estetyce takie światło z założenia dobrze się sprawdzi.

Oświetlenie szynowe – ile to kosztuje?

Na rynku możemy znaleźć produkty w różnych wariantach cenowych. Z jednej strony za podstawowy zestaw 1,5 m szyny i przykładowo 5 reflektorów możemy zapłacić około 500 zł, ale równie dobrze za samą szynę można zapłacić 700 zł i dodatkowo za każdy spot/reflektor 250 zł. Wszystko zależy od materiałów, z jakich wykonany jest produkt, marki, wielkości i kraju pochodzenia producenta. Jednak z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie w dogodnym budżecie i wzorze.

Kuchnia z oświetleniem szynowym – inspiracje, pomysły, porady

Najbardziej popularnym miejscem instalacji oświetlenia szynowego w kuchni jest w albo środek tej przestrzeni lub zewnętrzna krawędź pomieszczenia. Co mamy na myśli? W przypadku kuchni otwartych jest to granica pomiędzy salonem a kuchnią, nad blatem lub wyspą. Często jest łącznikiem pomiędzy tymi dwiema przestrzeniami. Z kolei wspomniana wcześniej instalacja szyny w centralnym miejscu na suficie, pozwala bez problemu skierować światło reflektorów na każde miejsce w kuchni.

Nowoczesne oświetlenie szynowe to nie tylko reflektory lub spoty. Ciekawym pomysłem są lampy wiszące, które można również wpiąć w system szynowy. Różnorodność kształtów, kolorów i rozmiarów jest tutaj ogromna, więc nie musicie się martwić, że nie znajdziecie czegoś, co wpasuje się idealnie w aranżację Waszej kuchni.

Planując oświetlenie swojej kuchni, nie wolno zapominać o pozostałych pomieszczeniach i aranżacji świetlnej całego Waszego domu lub mieszkania. To tak, jak z meblami w jakimś określonym stylu. Należy przemyśleć czy oświetlenie wybrane do różnych pomieszczeń do siebie pasuje, czy barwa światła będzie ze sobą współgrała. Nawet oświetlenie schodów ma tu znaczenie. Jeśli schody w Waszym domu są w zasięgu wzroku z kuchni to warto, aby oświetlenie tworzyło spójną i harmonijną całość.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter