Montaż płyty gazowej w blacie kuchennym

To kolejne zagadnienie, z którym przyjdzie nam się zmierzyć po wykonaniu remontu i wymianie mebli w kuchni. Najpopularniejsze obecnie trendy w urządzaniu wnętrz proponują, aby sprzęt AGD był zabudowany w meblach. Najczęściej wybieranym miejscem do zamontowania płyty gazowej jest blat kuchenny. Do wykonania tego rodzaju prac możemy zatrudnić stolarza lub firmę, która wykonała dla nas meble. Jeśli jednak płynie w nas krew majsterkowicza, prace te możemy wykonać samodzielnie, ponieważ montaż nie jest skomplikowany. Podpowiadamy, jak wykonać montaż płyty grzewczej w blacie.

Płyta gazowa – montaż. Zasady montażu płyty gazowej 

Podstawowym dokumentem potrzebnym do wykonania prawidłowego montażu płyty gazowej jest zawsze instrukcja obsługi i montażu, dołączona do produktu. Znajdziemy tam wszelkie niezbędne informacje techniczne, które pomogą nam wykonać poprawny montaż płyty gazowej w blacie.

Bardzo ważne jest usytuowanie płyty gazowej względem okna. Warto więc przestrzegać minimalnych odległości względem innych urządzeń AGD oraz niektórych mebli:

  • minimum 50 cm od okna – w celu uniknięcia podmuchu, który może zgasić płomień (zwłaszcza w przypadku płyt gazowych z otwartym płomieniem)
  • minimum 30 cm od lodówki – nagrzewanie się ścian lodówki od ciepłej kuchenki zwiększy zużycie energii na chłodzenie
  • co najmniej 30 cm od zlewozmywaka – dzięki temu zmniejszymy ryzyko pryskania wody na palniki, a zwłaszcza na gorący tłuszcz na patelni
  • szafki wysokiej zabudowy potrzebują około 15 cm odstępu od płyty gazowej, co ochroni je przed zapryskaniem, a nam da swobodny dostęp do płyty przy gotowaniu
  • okap kuchenny nad płytą gazową powinien być zamontowany na wysokości ok. 75 cm powyżej, aby opary były usuwane najskuteczniej

Montaż płyty gazowej będzie wymagał od nas przygotowania takich narzędzi, jak piła zagłębiarka, wyrzynarka czy też wiertarka z wiertłem typu sednik.

Jak wyciąć otwór w blacie pod płytę gazową?

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie miejsca, w którym chcemy zamontować płytę gazową. Zdarza się, że producenci sprzętu AGD udostępniają specjalne szablony montażowe, które można z łatwością odrysować na blacie. Jeżeli jednak nie mamy takiego arkusza, powinniśmy na blat nałożyć kuchenkę gazową, a następnie odrysować krawędzie. Potem wewnątrz zaznaczonego obszaru należy nanieść odpowiednie wymiary otworu, posługując się w tym celu instrukcją. Pamiętaj, że otwór, w którym umieszczamy płytę gazową będzie zawsze mniejszy niż jej zewnętrzny wymiar.

Następnie należy wywiercić otwory w zaznaczonych narożnikach. W tym celu wykorzystujemy wiertarkę z wiertłem typu sednik. W ten sposób zapobiegamy zbytniemu nacięciu blatu w narożnikach. Potem wycinamy otwór wyrzynarką. Nie musimy dbać szczególnie o jakość ciętej krawędzi, gdyż będzie ona schowana pod ceramiką. Musimy natomiast odpowiednio podeprzeć blat, tak by w każdym momencie był oparty po obu stronach wycinanego otworu. Do momentu, gdy blat nie będzie leżał na szafkach nie wolno się o niego opierać ani go zanadto obciążać, bo grozi to jego złamaniem. Szczególnie przy otworach pod płytę gazową, gdzie otwór jest bardzo duży. Należy również unikać wycinania otworu na szafkach, gdyż grozi to uszkodzeniem szafki.

Płyta gazowa ze względu na swoje umiejscowienie, narażona jest na działanie wody oraz pary wodnej. Dlatego tak ważne jest dokładne zabezpieczenie wewnętrznej krawędzi blatu. Ostatnim etapem jest umieszczenie płyty kuchennej w otworze.

Jak zmontować płytę gazową do blatu, płyta gazowa wpuszczona w blat

Istnieją dwa sposoby na zamontowanie płyty gazowej w blacie kuchennym: montaż na blacie oraz montaż płyty równo w blatem. W pierwszym sposobie płyta gazowa jest nałożona na blat kuchenny, przy czym ceramika delikatnie wystaje ponad powierzchnię blatu. Drugi sposób umożliwia zlicowanie ceramiki płyty gazowej z powierzchnią blatu tak, aby powstała jedna, gładka powierzchnia.

W przypadku nowoczesnych płyt gazowych do zabudowy nie ma obawy o to, że powstanie szczelina między kuchenką a blatem, w której gromadzić się będą okruchy lub zanieczyszczenia. Większość dostępnych na rynku ceramicznych płyt gazowych wyposażonych jest w specjalną uszczelkę, która temu zapobiegnie. Uszczelka pod płytą gazową pozwala na prawidłowe umocowanie i osadzenie płyty pod wpływem jej ciężaru. Po kilku dniach użytkowania uszczelka przylgnie szczelnie do powierzchni blatu, dzięki czemu płyta nie będzie się przesuwać, a okruchy nie przedostaną się pod powierzchnię płyty gazowej. Nie ma tu konieczności używania dodatkowego zabezpieczenia w postaci silikonu czy innego kleju.

Ostatnim etapem montażu płyty gazowej jest jej podłączenie do instalacji gazowej. Z uwagi na własne bezpieczeństwo zawsze podłączenia płyty gazowej musi dokonać fachowiec z uprawnieniami gazowymi. W żadnym wypadku nie powinniśmy wykonywać tego samodzielnie. Nieprawidłowe podłączenie płyty gazowej może doprowadzić nawet do ulatniania się niebezpiecznych tlenków. Kuchenki gazowe mogą być podłączone do instalacji dostarczającej gaz ziemny lub do butli z gazem płynnym. Po wykonaniu podłączenia płyty gazowej instalator ma obowiązek podpisania się na karcie gwarancyjnej.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter