* INWENTARYZACJA* Informujemy, że w dniach 24.12.2024-03.01.2025 wysyłki nie będą realizowane INWENTARYZACJA

Mielone z piekarnika  

Czy znacie kogoś, kto chociaż raz w życiu nie jadł mielonego? Mamy wrażenie, że każdy zna tą jedną z częściej wybieranych przez Polaków potrawę. Niektórym przypomina ona smak dzieciństwa, a dla innych jest to danie, bez którego nie wyobrażają sobie swojego jadłospisu.

Dziś wracamy do korzeni i w menu mamy dla Was kotlety mielone. Jednak tym razem pokażemy wam nieco inny sposób na ich przyrządzenie, a mianowicie w Wasze ręce oddamy przepis na kotlety mielone z piekarnika z lekkim twistem.

Kotlety mielone z piekarnika fit

Kotlety mielone z mięsa indyka upieczone w piekarniku, to nasz sposób na lekką wersję klasycznych kotletów mielonych. To sprawdzony sposób na wartościowe i niskokaloryczne danie.

Mielone z piekarnika – przepis:

Składniki na kotlety mielone z piekarnika:

  • 500 g mięsa z indyka,
  • 1 czerstwa bułka,
  • 1 duża lub dwie małe cebule,
  • 3-4 łyżki bułki tartej,
  • jedno jajko,
  • sól, pieprz, natka pietruszki,
  • 50 g masła

Mielone z piekarnika – przygotowanie:

  1. Bułkę pokroić na ćwiartki i na 20 minut zalać ją 200 ml wody (możesz użyć także mleka)
  2. Następnie odcisnąć bułkę (niezbyt mocno) i wymieszać z opłukanym wcześniej mięsem.
  3. Dodać startą cebulę oraz jajko
  4. Doprawić solą pieprzem i dodać posiekaną natkę pietruszki (około ½ pęczka)
  5. Nabierać porcję mięsa wielkości większego jajka i nadać mu owalny kształt
  6. Obtoczyć w bułce tartej i spłaszczyć tak, aby miały grubość około 2 cm
  7. Kotlety z obu stron lekko ponacinać nożem, w ten sposób, by na ich powierzchni powstał wzór z romby
  8. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni (grzałka góra/dół)
  9. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i rozłożyć na niej kotleciki. Na każdym położyć kawałeczek masła dla smaku. Mogą być położone koło siebie dość ciasno – podczas pieczenia znacząco zmniejszy się ich rozmiar.
  10. Włożyć kotleciki do nagrzanego piekarnika – wsadź blachę na górną półkę, aby było maksymalnie 20 cm od góry piekarnika.
  11. Piec około 30-40 min. W połowie czasu pieczenia obrócić kotleciki.

Można w łatwy sposób zmodyfikować to danie. Wystarczy dołączyć do listy zakupów kilka składników i możemy wyczarować przepyszne kotlety mielone z piekarnika w sosie. Mamy dla Was dwie propozycje:

Sos grzybowy

Czas przygotowania: ok 15 min

Składniki:

  • 3 dag masła,
  • 3 dag mąki,
  • 5 dag grzybów suszonych,
  • sól pieprz, odrobina mielonego jałowca,
  • ewentualnie 1/3 szklanki śmietany,

Grzyby namoczyć poprzedniego dnia w letniej, przegotowanej wodzie na kilka godzin, po czym ugotować. Następnego dnia lekko rumianą zasmażkę z masła i mąki rozprowadzić zimnym wywarem z grzybów. Jeśli jednak wywar za bardzo się wygotował, uzupełnij go wodą do objętości 1 i ½ szklanki. Dodaj pozostałe przyprawy, zagotuj od czasu do czasu mieszając. Zmniejsz ogień i pogotuj dodatkowe 5 minut. Odstaw z ognia i ewentualnie wlej śmietanę, która absolutnie nie jest koniecznym dodatkiem.

Sos koperkowy

Czas przygotowania: ok. 15 min

Składniki:

  • 3 dag masła,
  • łyżki mąki,
  • ¾ szklanki mleka,
  • ¾ szklanki bulionu lub rosołu (wywar warzywny też świetnie się sprawdzi),
  • 2 czubate łyżki posiekanego koperku,
  • sól i odrobina przyprawy myśliwskiej

Białą zasmażkę z masła i mąki zalać mlekiem, gotować mieszając i wlewać od razu bulion. Przyprawić do smaku, chwilę pogotować i dodać na koniec świeżo posiekany koperek. Wyłączyć palnik jeszcze przez chwilę mieszając. Co ważne – sos koperkowy przygotowujemy bezpośrednio przed podaniem.

Możecie nam wierzyć, że nasze kotlety mielone z indyka z piekarnika w towarzystwie zarówno sosu koperkowego, jak i grzybowego będą smakowały wyśmienicie.

Z czym podać kotlety mielone z piekarnika? Podpowiadamy

Kotlety mamy, sosy mamy, czas na dodatki. Do tych sprawdzonych i lubianych przez wszystkich dodatków, jakie lubi też mięso mielone z piekarnika, są z pewnością ziemniaki.

Sposobów na ich przyrządzenie jest wiele. Mogą to być np. wcześniej podgotowane ziemniaki w mundurkach, pokrojone w łódki i z powodzeniem włożone do piekarnika na osobnej blaszce razem z kotlecikami na około 35 min. Wystarczy dodać do nich ulubione przyprawy (może być kminek albo tymianek) i skropić oliwą.

Ciekawą ziemniaczaną alternatywą jest tzw. puch ziemniaczany. Jak go zrobić? Przygotowanie jest bardzo proste. Zajmie około 35 min.

Obrane i opłukane ziemniaki zalać wrzątkiem, posolić, przykryć i gotować około 25 min. Następnie odcedzić i odparować. Do ciepłej salaterki (możecie np. ogrzać ją wrzątkiem) wyciskać ziemniaki przez praskę do tego przeznaczoną. Uważajcie, tylko żeby nie przygnieść formującego się kopczyka. Na koniec posypać posiekaną zieleniną. Taki „puch” możecie także polać przygotowanym wcześniej sosem do Waszych mielonych.

Dodatkowa porcja zdrowia

Warzywa w naszej diecie pełnią bardzo ważną rolę. Dlatego także do tego dania nie zapomnijcie przygotować lekkiego dodatku w postaci sałatki warzywnej. Pamiętajcie, że prosto też znaczy smacznie. Wystarczy kilka świeżych pomidorów (latem koniecznie wybierzcie te malinowe – są wyjątkowo soczyste i słodkie), cebulka dymka, oliwa, pieprz, sól i klasyczna, przepyszna sałatka gotowa.

Smacznego!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter