Męska Kuchnia – czyli jak to się robi po męsku

Nie jest niczym nowym stwierdzenie, że kuchnia nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet. Bardzo wielu facetów czuje się w niej jak ryba w wodzie. Niektórzy nawet pokuszą się o stwierdzenie, że mężczyźni uprawiają sztukę kulinarną i lepiej gotują od kobiet, a kuchnia to ich nowe królestwo. Sprawdzimy więc, co w męskiej kuchni powinno się znaleźć, na co panowie zwracają uwagę i w jak zaaranżowanych pomieszczeniach czują się dobrze.

Męska kuchnia – o czym warto pamiętać?

Na pewno jeśli nie mieszkasz sam, warto pamiętać o tym, że będziesz ją dzielić z kobietą. A o nich się nie zapomina.? Kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa, nasze światy są różne jak Yin i Yang. Mężczyzna w swoich działaniach jest nastawiony na cel i realizację. Kobieta częściej kieruje się intuicją, kreatywnością i zmysłami. Jeśli dla kobiet ważne w aranżacji wnętrza będzie wrażenie ogólne, kolory, nastrojowe lampki, to dla mężczyzny w przypadku kuchni najistotniejsza jest funkcjonalność, prostota i ostry nóż. Co może powstać z takiego połączenia? Aranżacja kuchni, która będzie łączyła w sobie to co najlepsze z jednej i z drugiej natury. Dlatego kiedy mówimy kuchnia w męskim stylu, mamy także na myśli miejsce, gdzie i pan domu, i pani domu czują się dobrze.

Jakie kolory wybrać? Mimo, że Yang, kolor który określa męską stronę natury jest biały, to aranżacja wnętrza w męskim stylu zdecydowanie częściej projektowana jest w ciemnych kolorach. Postaw na ciekawe materiały, mocne kolory mebli. W aranżacji kuchni stosuje się często drewna egzotyczne, takie jak np. palisander czy massaranduba. Są to gatunki nisko porowate, które charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć oraz ścieranie. Nasycony brąz drewna świetnie współgra z jasnymi kamiennymi blatami czy surowymi, jasno szarymi, betonowymi elementami wystroju, które dodatkowo powiększają przestrzeń. Funkcjonalne, praktyczne i w dodatku estetyczne, czyli idealnie w męskim stylu.

Męska kuchnia w kawalerce

Jeśli kuchnia w małej przestrzeni może być świetnie zaplanowana, to z pewnością każdy mężczyzna to doceni. Minimalistyczna, funkcjonalna i praktyczna to cechy must have aranżacji kuchni w kawalerce. Na rynku mamy mnóstwo rozwiązań dedykowanych stricte dla małych wnętrz. Począwszy od mebli poprzez sprzęty AGD. Męski punkt widzenia jest pragmatyczny. Jeśli facet ma do dyspozycji 30m2, to nie wstawi do kuchni pięciopalnikowej kuchenki, bo przecież nie będzie gotował dla kilkunastu osób, które najpewniej nie zmieszczą się w takim metrażu? Wybierze małe, praktyczne, wielofunkcyjne sprzęty. Aranżacja męskiej kuchni w kawalerce to nie lada wyzwanie. Kluczowym w projektowaniu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, ale i dopasowanie zastosowanych rozwiązań, które powiększają przestrzeń. Fronty szafek lakierowane na wysoki połysk optycznie nadadzą wnętrzu oddechu, a kuchnia otwarta na salon stworzy strefę przyjazną do wspólnego przygotowywania posiłków.

Jakie dodatki wybrać do męskiej kuchni?

W zależności od tego czy aranżujemy małe lub duże wnętrze, czy kuchnia jest otwarta na salon, czy jest osobnym pomieszczeniem, na tej podstawie dobierajmy do niej dodatki. Przy małym metrażu i kuchni zamkniętej, naturalnie stosuje się więcej jasnych kolorów, które powiększają tę przestrzeń. Warto tu jednak postawić na kontrastowe, mocne akcenty dekoracji takie jak ściereczki, armatura, sprzęty AGD, garnki, zastawa. W małych pomieszczeniach ciężko jest wygospodarować miejsce na dodatkowe dekoracje, dlatego świetnie sprawdzi się do tego celu wyspa kuchenna. To jedno z tych miejsc, gdzie estetyczny dodatek może nadać wnętrzu ciekawego charakteru. A że męska kuchnia musi być praktyczna, to i dodatki do niej również. Postaw na blacie wyspy tylko na to co dodatkowo ma funkcję i co się przyda. Może to być np. wykonana z metalu barwionego na ciemne kolory lub miedziana misa na owoce albo zestaw noży z ciekawą podstawą.

W przypadku kuchni o dużym metrażu, aranżacja po męsku to częściej przestrzeń ubrana w ciemne kolory i są one dominujące. Dlatego świetnym uzupełnieniem będą dodatki w jasnych odcieniach lub rośliny, które ożywią pomieszczenie.

Męska kuchnia – inspiracje

Wielu mężczyzn ceni w kuchni minimalizm, a podczas gotowania porządek. Wielu z nich dba o to, aby kuchnia szybko wracała do swojego stanu sprzed gotowania. Dlatego jako jeden z najbardziej przydatnych elementów wyposażenia każdego pana domu staje się skrobak kuchenny. Mężczyzna lubi rzeczy praktyczne, a to narzędzie z pewnością takie jest. Z łatwością dzięki niemu pozbędzie się uporczywych zabrudzeń. Wyspa kuchenna, na której zostały resztki zasuszonego ciasta na pizzę nie jest już problemem. Brudne sprzęty kuchenne czy plamy na kaflach również nie.

Kolejną bardzo ważną kwestią w aranżacji kuchni, jeśli oczywiście jest ona projektowana na nowo, jest wysokość blatu kuchennego. Mężczyźni z natury są zwykle wyżsi od kobiet. Mimo, że uniwersalne parametry wysokości blatu kuchennego są już od dawana zmierzone i określone, to jeśli mamy taką możliwość, dopasujmy ją do swojego wzrostu. Wyspa kuchenna czy inny blat roboczy powinien znajdować się pomiędzy 10 cm a 15 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu. W efekcie czego stojąc przy blacie nie ma potrzeby garbienia się, łatwiej wykonuje się czynności kuchenne i poprawia się tym samym komfort gotowania.

Spróbowaliśmy tu rozłożyć na części pierwsze męskie spojrzenie na kuchnię, jednak jak ze wszystkim, pamiętajmy, że nie ma jednej reguły, złotej zasady stworzenia idealnego wnętrza. Mamy jednak nadzieję, że i przyszły mistrz kuchni, pan domu, zabiegany kawaler czy student znajdzie tutaj inspiracje dla siebie.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter