Kamień do pizzy – gadżet, dzięki któremu upieczesz w domu prawdziwą włoską pizzę

Doskonałą pizzę możesz przygotować we własnym domu w zaledwie kilka minut. Potrzebne będą Ci składniki, czyli mąka, drożdże, oliwa, sól, mozzarella i pomidory, oraz… kamień do pizzy. Sprawdź, czym jest ów kamień, z czego powinien być wykonany i jak poprawnie go używać!

Kamień do pizzy – gadżet, który zmieni Twoje gotowanie

W najlepszych restauracjach z kuchnią włoską prym wiedzie piec opalany drewnem i duży, solidny kamień, na którym wypiekana jest pizza. Dzięki temu ta słynna potrawa zyskuje niesamowitą chrupkość i doskonały poziom wypieczenia. Tego efektu nie da uzyskać się w inny sposób – dobry sprzęt to jeden ze składników udanego placka, równie ważny jak ser czy mąka pizzowa.

W odpowiednich warunkach pizza potrzebuje zaledwie kilka minut, aby osiągnąć swój idealny stan chrupkości i zarumienienia. Wysoka temperatura kamienia pozwala równomiernie wypiec spód pizzy i odprowadzić nadmiar wilgoci – dlatego w mniej niż kwadrans otrzymujesz swoje zamówienie.

Czemu pizza w domu się nie udaje?

Jeśli próbowałeś odwzorować kiedyś pizzę z restauracji we własnym domu, doskonale wiesz, jak trudne to zadanie, gdy nie posiadasz odpowiednich narzędzi. Spód pizzy wykładasz na zimną formę, dodajesz składniki i umieszczasz w rozgrzanym piekarniku. Blaszka potrzebuje trochę czasu, aby osiągnąć wyższą temperaturę, a ciasto powoli zaczyna się przypiekać. W efekcie otrzymujesz wilgotny, mało sprężysty placek ze spalonymi bokami, w niczym nieprzypominający prawdziwej pizzy z restauracji.

Aby uzyskać odpowiedni poziom wypieczenia i chrupkości potrzeby jest jeden element – kamień do pizzy, gadżet idealny dla fanów włoskich smaków. Jest wykonany z szamotu lub granitu i mocno się nagrzewa, dzięki czemu wypieka ciasto równomiernie. Jest łatwy w czyszczeniu, nie wymaga specjalnej pielęgnacji, można przechowywać go w piekarniku. To niezbędnik dla każdego, kto chce nauczyć się przygotowywać pizzę idealną.

Granitowy czy szamotowy, oto jest pytanie

Jaki kamień do pizzy wybrać? Choć na rynku dostępne są aż cztery rodzaje kamieni, najczęściej spotkać można się z dwoma – szamotowym i granitowym. Oprócz materiału, z którego są wykonane, kamienie te różnią się od siebie wagą, czasem nagrzewania się i stopniem porowatości. A więc trzeba podjąć decyzję: kamień do pizzy – granit czy szamot?

Kamień szamotowy do pizzy

Szamotowy kamień do pieczenia pizzy sprawdza się zarówno u profesjonalnych kucharzy, jak i w warunkach domowych. Jest bardzo porowaty i ogniotrwały, dlatego doskonale nadaje się do wypiekania słynnych włoskich specjałów. Może być także stosowany na grillu. Kamienie szamotowe ważą od 4 do 8 kilogramów. Szybko oddają ciepło, co przyspiesza proces obróbki termicznej pizzy.

Kamień granitowy do pizzy

Równie popularne staje się pieczenie pizzy na kamieniu granitowym. To produkt bardzo wytrzymały, o niskiej porowatości, prosty do utrzymania w czystości. Kamień tego typu długo się nagrzewa, ale także długo utrzymuje ciepło. Nie nadaje się do wypieku cienkiej pizzy, gdyż nie wchłania wilgoci z ciasta. Doskonale sprawdzi się jednak do pieczenia mięsa i warzyw.

Do domu wybierz kamień szamotowy

U każdego miłośnika kuchni włoskiej niezbędnikiem jest kamień do pizzy. Jaki wybrać? W warunkach domowych lepiej sprawdzi się kamień szamotowy. Jest znacznie lżejszy, łatwy w utrzymaniu czystości, szybko się nagrzewa i doskonale radzi sobie z wypiekaniem zarówno pizzy, jak i pieczywa. Ułatwi przygotowanie pysznych, idealnie upieczonych smakołyków.

Jak piec pizzę na kamieniu? Kamień do pizzy – jak używać?

Zanim włożysz kamień do pizzy do piekarnika, zapoznaj się z wszelkimi zasadami bezpieczeństwa – to klucz do przygotowania posiłku bez problemów. Sam proces wypiekania nie jest skomplikowany – wystarczy, że odpowiednio przygotujesz kamień oraz ciasto wraz ze składnikami.

Przed pierwszym wypiekiem – zahartuj kamień

Przed pierwszym użyciem kamienia zahartuj go – nagrzewaj go w najwyższej temperaturze przez godzinę, co spowoduje stwardnienie i wzmocnienie kamienia. Dzięki temu posłuży Ci na dłużej.

Krok 1 – przygotuj ciasto i składniki

Przygotuj ciasto zgodnie z wybranym przepisem. Gotowe odstaw na godzinę lub dwie, aby odpowiednio wyrosło. Przygotuj także wszystkie składniki, które chcesz umieścić na pizzy.

Krok 2 – rozgrzej kamień do pizzy

Włóż kamień na pizzę do zimnego piekarnika, na dolną półkę. Dopiero teraz możesz włączyć urządzenie i nastawić na możliwie najwyższą temperaturę. Pamiętaj, że kamieni do pizzy NIE MOŻNA umieszczać w już rozgrzanym piekarniku! Jest wysoce prawdopodobne, że kamień popęka na skutek różnicy temperatur.

Kiedy piekarnik mocno się rozgrzeje, poczekaj pół godziny, aż kamień mocno nabierze ciepła. W międzyczasie przygotuj sos na pizzę i pokrój wszystkie pozostałe elementy tego włoskiego przysmaku (np. ser mozzarella, wędlinę, salami etc.)

Krok 3 – przygotuj pizzę

Bądź ostrożny podczas nakładania pizzy na kamień. Absolutnie nie dotykaj go rękoma ani przez rękawicę – kamień jest mocno rozgrzany. Weź drewnianą łopatkę do pizzy i oprósz ją mąką, co ułatwi zsunięcie pizzy na płytę. Na łopatce uformuj okrągły placek o grubości, którą preferujesz. Posmaruj wierzch sosem i rozłóż składniki.

Krok 4 – umieść pizzę na kamieniu

Otwórz drzwiczki do piekarnika i zsuń pizzę z łopatki na kamień do piekarnika. Zamknij urządzenie jak najszybciej, aby niepotrzebnie nie wychłodzić wnętrza.

Krok 5 – wyciągnij gotową pizzę

Po 8–12 minutach, kiedy ciasto będzie dopieczone zgodnie z Twoimi preferencjami, uchyl piekarnik, podważ pizzę łopatką i ściągnij z kamienia. Nie obawiaj się – pizza nie przywiera do kamiennej płyty. Wyłącz urządzenie i uchyl drzwi, aby kamień powoli się studził.

Krok 6 – całkowicie wystudź kamień do pizzy

Nie wyjmuj kamienia z piekarnika zbyt szybko – pozwól mu wystudzić się w ok. 1–2 godziny. Wyciągnięcie nagrzanej płyty i natychmiastowe mycie jej w zimnej wodzie może sprawić, że pęknie, a Ty się poparzysz.

Jak czyścić kamień do pizzy?

Aby kamień do pizzy służył jak najdłużej, należy o niego dbać. Czyszczenie kamienia do pizzy to czynność, którą oczywiście od czasu do czasu trzeba wykonać. Prostszy w pielęgnacji jest kamień granitowy, który możesz czyścić wodą i gąbką. Jeśli znajdują się na nim większe zabrudzenia – bez obaw możesz je zeskrobać nożykiem.

Nieco delikatniejsze są kamienie szamotowe – ślady spalonych cząsteczek możesz delikatnie usunąć małym kamykiem szamotowym. Możesz myć go pod wodą, jednak należy go potem dokładnie osuszyć, a najlepiej pozostawić na kilka dni w przewiewnym miejscu do całkowitego odparowania wody. Do oczyszczania kamienia szamotowego nie używaj detergentów, które mogą zostać wchłonięte, a w następstwie zmieniać smak pizzy.

Kamień nie potrzebuje specjalnych warunków do przechowywania. Możesz schować go tam, gdzie masz miejsce. Pamiętaj jednak, że jest dosyć ciężki – kamienie granitowe ważą nawet 9 kg. Nie sprawdzą się więc szuflady i delikatne półki. Najlepszym miejscem na kamienie do pizzy jest piekarnik – i tam polecamy go ulokować.

Nie daj się zmylić nazwie – upieczesz na nim o wiele więcej

Kamień do pizzy to niezbędnik dla miłośników kuchni włoskiej. To łatwy w utrzymaniu czystości gadżet, który pomoże Ci przygotować pizzę z idealnie wypieczonym spodem.

Nie daj się zmylić nazwie – ma więcej niż jedną funkcję. Na kamieniu upiec możesz mięso, warzywa, chleb, bułki, a także słodkie desery: ciasta, ciasteczka i tarty. Ze względu na mnogość sposobów wykorzystania kamienia, warto mieć go, nawet jeśli nie jesz pizzy zbyt często.

Marka Solgaz w swojej ofercie posiada wysokiej jakości kamień do pizzy, który stworzy z każdym piekarnikiem duet idealny – sprawdź go teraz: PRZEJDŹ DO SKLEPU. Pamiętaj, że do piekarnika SP-50 dodajemy go gratis!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter