Jakie rośliny sprawdzą się kuchni? Podpowiadamy!

Kwiaty w mieszkaniu zawsze dodają w nim ciepła i poprawiają samopoczucie. Zazwyczaj kwiatami dekorujemy salon, przedpokój czy sypialnie. A co z kuchnią? Okazuje się, że kwiaty doniczkowe w kuchni to świetny pomysł. Zobacz, jakie rośliny do kuchni sprawdzą się najlepiej.

Przydatne rośliny do kuchni

Decydując się na rośliny do kuchni, musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy kwiat poradzi sobie z trudnymi warunkami w niej panującymi. Nie mniej, część roślin z powodzeniem odnajdzie się w kuchni i będzie cieszyć nie tylko oko, ale i pozytywnie wpłyną na nasz nastrój. Należy wziąć  pod uwagę nasłonecznienia i wielkość pomieszczenia. Właściwości kwiatów są przecież niezliczone. W kuchni przydadzą się zarówno zioła, jak i rośliny zapewniające świeże powietrze.

O ziołach za chwilę, teraz natomiast przyjrzyjmy się kwiatom. Na co możemy się zdecydować? Na przykład sępolia to kwiat, który sprawdzi się w kuchni. Fiołek, bo tak potocznie go nazywamy, to niewielka roślina, która nie zajmie wiele miejsca, a doda wnętrzu uroku. Nie straszne mu też opary i zmienna temperatura w kuchni – wszystko to dzięki włoskom na listkach, które świetnie radzą sobie z kuchennymi oparami. Sępolie lubią wilgotne powietrze. Alternatywą dla fiołków może być skrzydłokwiat – bardzo popularny i lubiany w naszych domach. Dla niego kuchenna wilgoć również nie jest zagrożeniem. Ma piękne duże błyszczące liście, którym niestraszne osady. Biały kwiaty, jakie wypuszcza dodają mu elegancji. Skrzydłokwiat nie lubi mocnego nasłonecznienia, w związku z tym najlepiej będzie, jeśli umiejscowimy go w półcieniu.

Świeże zioła, które warto mieć pod ręką

Jeśli rośliny, i jeśli lubimy gotować, to z całą pewnością nie może zabraknąć ziół. Zioła w kuchni są nie tylko potrzebne, ale i wręcz modne. W wielu marketach znajdziemy ich szeroki wybór, bo nie od dziś wiadomo, że te świeże dadzą dużo lepszy aromat i smak niż te wysuszone w torebkach. Bazylia, tymianek, mięta czy rozmaryn, to tylko niektóre, jakie mamy do wyboru w większości sklepów. Nie dość, że poprawią smak naszych dań, to jeszcze dzięki formie – niewielkiej doniczki – ukorzenieniu posłużą nam dłuższy czas. Wystarczy, że będziemy je systematycznie podlewać.

Gdzie umieścić rośliny w kuchni?

Pomysłów na umiejscowienie roślin w kuchni jest wiele. Oczywiście, zanim wskażemy miejsce, musimy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach kwiat będzie czuł się najlepiej. To zasadnicze kryterium, które decyduje o żywotności i kwitnięciu. Na pytanie: gdzie umieścić rośliny w kuchni – pierwszy na odpowiedź wysuwa się parapet. Klasyka w wielu domach. Nie mniej, w kuchennych oknach niekoniecznie zawsze znajdziemy parapet. Często z niego rezygnujemy na przykład na poczet przedłużenia blatu. O ile parapet mamy – nie ma najmniejszych przeciwwskazań, by umieścić tam kwiaty.

Ale pomysły na aranżacje kuchni nie mają końca, w tym na rośliny w kuchni. Coraz częściej decydujemy się na wygospodarowanie specjalnych przestrzeni dla kwiatów. A mianowicie podwieszane donice. I nie mamy tutaj na myśli paprotki w osłonce zwisającej z sufitu, lecz specjalnie na ten cen przygotowanej półce zwisającej z sufitu. To bardzo spektakularne rozwiązanie. Alternatywą mogą być donice, które współgrają z całością aranżacji. Duża i wysoka donica wykonana z takiego samego materiału, jak fronty mebli albo oklejona taką samą tapetą, jaka wisi w części kuchni będzie świetnym dopełnieniem aranżacji. Oczywiście, na barku – podwyższonym blacie, na który nieustanie od lat chętnie się decydujemy, kwiaty doniczkowe również będą się okazale prezentować.

Jeśli żadne z wymienionych rozwiązań Was nie przekonało, mamy jeszcze jedną propozycję – co powiecie na rośliny kuchenne na ścianie? Wystarczy poziomy długi uchwyt ścienny, na którym możemy powiesić niewielkie doniczki. Niewielkim nakładem pracy można osiągnąć naprawdę okazały efekt, który doda wyrazu całemu wnętrzu.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter