Jaki czajnik na indukcję warto wybrać? 6 najważniejszych cech

Do korzystania z płyty indukcyjnej niezbędne Ci będą specjalne garnki. To jednak nie wszystko – nie obędzie się także bez czajnika do gotowania wody. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni czajnik indukcyjny i czym kierować się podczas jego wybierania.

Czajnik na indukcję – czym się różni od zwyczajnego?

Popularność płyt indukcyjnych rośnie z każdym kolejnym rokiem. Urządzenia te niosą za sobą mnóstwo korzyści, jednak warto pamiętać, że płyty wymagają wymiany garnków na specjalistyczne, dostosowane do indukcji. Jeśli do tej pory gotowałeś wodę na zwykłej kuchence gazowej – potrzebny Ci będzie także nowy czajnik.

Indukcja do prawidłowego działania wykorzystuje szybkozmienne pole magnetyczne. Wytwarza ciepło w kontakcie z dnem naczynia. Nie każdy materiał może być stosowany na płycie indukcyjnej. Nie sprawdzi się na niej szkło, ceramika czy aluminium, podobnie jak naczynia z dnem wypukłym. Odpowiedni czajnik na indukcję wykonany jest z metalu, który reaguje na magnes – wykonany powinien być ze stali lub żelaza. Rozpoznasz go także po oznaczeniu na dnie: sprawdź, czy znajduje się tam symbol zwoju (cewki).

6 najważniejszych cech czajnika na indukcję

Choć wybór czajnika wydaje się być łatwy i oczywisty – warto podejść do niego z głową. Woda gotowana jest często, a chyba nikt nie lubi komplikować sobie prostych zadań. Podejmując decyzję o kupnie sprzętu, zwróć uwagę na kilka cech czajnika, które wpływają na ekonomię użytkowania i bezpieczeństwo domowników. Czajniki na płytę indukcyjną posiadają kilka ważnych cech, rozważenie ich może okazać się pomocne w wyborze czajnika.

Pojemność czajnika

Wybierając czajnik na płytę indukcyjną, sprawdź najpierw jego pojemność. Dostosuj ją do częstotliwości gotowania wody i liczby domowników. Dla gospodarstw jedno- lub dwuosobowych wystarczający będzie czajnik o pojemności do 1,5 litra. Dla większej rodziny lepszy będzie wariant co najmniej 2,5-litrowy.

Wielkość i grubość dna

Czajnik do płyty indukcyjnej musi posiadać odpowiednie dno, nie większe niż wyznaczone pole. Jeśli będzie większy, płyta nie uruchomi się. Nowoczesne modele płyt indukcyjnych posiadają czujniki sensoryczne na całej powierzchni. Wówczas wielkość urządzenia, które ustawia się na płycie, nie ma znaczenia. Uwagę zwróć także na grubość dna. Im jest grubsze, tym szybciej woda w czajniku osiągnie temperaturę wrzenia.

Typ gwizdka

Czajnik do indukcji może posiadać dwa typy gwizdków – zdejmowany lub podnoszony na zawiasach. Gwizdek podnoszony unosi się po naciśnięciu umieszczonego na rączce przycisku, który uwalnia blokadę. Jest wygodniejszy i bezpieczniejszy, ponieważ minimalizuje ryzyko poparzenia się parą podczas otwierania urządzenia.

Materiał użyty do wykonania urządzenia

Czajnik na indukcję może być wykonany ze stali nierdzewnej lub emaliowanego bądź nieemaliowanego żelaza. Stal jest nieco tańsza, a żelazo – bardziej wytrzymałe. Ważna jest nie tylko obudowa czajnika, ale także jego rączka. Choć na płycie indukcyjnej nie ma zagrożenia stopieniem rączki, to mimo wszystko takie urządzenie możesz postawić także na kuchenkę gazową z ogniem. Wówczas odporna na płomienie rączka ma już większe znaczenie.

Design sprzętu

Czajnik na kuchenkę indukcyjną to nie tylko sprzęt użytkowy, ale także ozdoba kuchni. W ofercie producentów znajdziesz zarówno nowoczesny czajnik na indukcję, jak i te w klasycznej stylistyce. Ciekawe wzornictwo i bogata gama kolorów sprawiają, że czajnik prezentuje się na płycie elegancko i podkreśla design kuchni.

Cena czajnika

Przyjęło się, że często cena idzie w parze z jakością. Nie w każdym przypadku jest to prawda. W ofercie czajników na płytę indukcyjną znajdziesz zarówno tanie, jak i bardzo drogie modele. Podczas kupna kieruj się zdrowym rozsądkiem. Najtańsze rozwiązanie może nie być dobrym pomysłem, jednak z pewnością wśród urządzeń ze średniej półki znajdziesz sprzęt odpowiedniej jakości na swoją kieszeń.

Czajnik na indukcję vs czajnik elektryczny – c­o jest lepsze?

Wybór czajnika do kuchni zależy przede wszystkim od preferencji mieszkańców. Warto jednak przyjrzeć się cechom charakterystycznym obu typów urządzeń. Czasem drobne, z pozoru nieistotne szczegóły decydują o jakości użytkowania sprzętu. Na co więc powinieneś się zdecydować – czajnik na płytę indukcyjną czy elektryczny?

Czajniki elektryczne – zalety i wady

Czajniki wykorzystujące do podgrzewania wody energię elektryczną są stosunkowo niedrogie, występują w wielu wersjach kolorystycznych, mają różne pojemności. Zwykle są wykonane z ceramiki, szkła lub tworzywa sztucznego. Urządzenie wystarczy podłączyć do gniazdka, dlatego może być używane w każdym pomieszczeniu.

Czajniki elektryczne wyposażone są w grzałki spiralne lub płytowe. Grzałki spiralne podgrzewają wodę dość cicho, lecz trudno je doczyścić z osadu. Z kolei na grzałkach płytowych kamień nie osadza się tak mocno, ale urządzenie pracuje głośniej. Od rodzaju grzałki i pojemności czajnika zależy jego moc, czas gotowania i zużycie prądu.

Urządzenia te często posiadają dodatkowe funkcje, np. podgrzewanie wody do określonej temperatury, a także zabezpieczenia, które zwiększają komfort użytku i bezpieczeństwo domowników, zwłaszcza najmłodszych. Zaawansowane modele urządzeń posiadają filtry, które oczyszczają wodę i usuwają jej nieprzyjemny zapach.

Czajniki elektryczne są nieco problematyczne w utrzymaniu czystości. Trudno usunąć z nich np. kamień, który gromadzi się na grzałkach. Tańsze modele cechuje niska sprawność energetyczna, która wydłuża proces gotowania wody. Obudowy w czajnikach elektrycznych mogą także oparzyć ręce – szybko się nagrzewają. Ponadto, w przeciwieństwie do czajnika indukcyjnego, zajmują niezwykle cenne miejsce na blacie roboczym. Jest to uciążliwe szczególnie w niewielkich kuchniach.

Czajniki indukcyjne – zalety i wady

Czajnik na kuchenkę indukcyjną wykonany jest z trwałego materiału – żelaza lub stali nierdzewnej. Czajniki na indukcję są więc wytrzymałe i w doskonałym stanie przetrwają długie lata. Nie musisz martwić się o ustawienie czajnika do kuchni indukcyjnej, tak jak w przypadku płyt tradycyjnych z ogniem. Rączka na pewno nie stopi się pod wpływem wysokiej temperatury.

Zaletą gotowania wody w czajniku indukcyjnym jest także oszczędność pieniędzy i czasu. Czajnik na kuchenkę indukcyjną często podgrzewa wodę szybciej niż model elektryczny. Sprzęt tego typu stoi zazwyczaj na płycie indukcyjnej, dzięki czemu nie zajmuje miejsca na blacie roboczym.

Czajniki indukcyjne mają różne kształty i są dostępne w wielu kolorach, dlatego bez problemu wybierzesz idealny model do swojej kuchni. Urządzenie można łatwo wyczyścić – nie przypala się, a wszystkie plamy na obudowie szybko usuniesz mokrą szmatką z delikatnym detergentem.

Wadą jest to, że możesz korzystać z niego tylko na kuchence indukcyjnej lub elektrycznej. Ponadto czajniki do indukcji mają zazwyczaj ponad litr pojemności – mniejsze nie są dostępne.

To jedno z najczęściej używanych urządzeń w domu – poświęć czas na wybór

Czajnik to jedno z najczęściej używanych w domu urządzeń. Jest niezbędny, gdy preferujesz ciepłe napoje i gdy w Twoim domu pojawiają się goście. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem płyty indukcyjnej, musisz zaopatrzyć się w taki odpowiedni na indukcję. Poświęć więc chwilę na wybór sprzętu, aby wygodnie służył Ci na długie lata.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad kupnem płyty indukcyjnej, zapoznaj się z ofertą marki Solgaz. Polski producent sprzętu AGD od wielu lat szczyci się nieposzlakowaną opinią na rynku producentów sprzętów. Na stronie solgaz.eu znajdziesz nowoczesne modele płyt indukcyjnych, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania. Z łatwością wybierzesz urządzenie dostosowane do liczby członków gospodarstwa domowego, wielkości kuchni i indywidualnych potrzeb.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter