Jaka szafka pod płytę gazową jest najlepsza?

Szafka do zabudowy płyty gazowej to z pozoru prosta sprawa. Mamy w projekcie mebel, umieszczamy w nim sprzęt i już. Ale prawda jest taka, że decydując się na płytę gazową, która będzie estetycznie ubrana w szafkę kuchenną, warto pamiętać o kilku ważnych wytycznych. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam lepiej poznać możliwości i ułatwi wybór odpowiedniego mebla pod zabudowę sprzętu do Waszej kuchni.

Szafka kuchenna do zadań specjalnych

Szafka kuchenna przeznaczona pod płytę gazową powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów dedykowanych do przestrzeni, w których panują bardzo specyficzne i trudne warunki. Dlatego wybierając mebel pod płytę gazową pamiętaj, że nie możesz kierować się tylko względami estetycznymi, a także praktycznymi. Kuchnia to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć, a szafka pod kuchenkę gazową dodatkowo narażona jest na działanie wysokich temperatur.

Co w związku z tym należy zrobić? Wybrać materiały lub gotowe meble, które są dostosowane właśnie do korzystania w pomieszczeniach o dużej wilgotności, odporne na zabrudzenia. Ważna jest również deklaracja producenta co do użytych materiałów, które będą bezpieczne w bliskim kontakcie z produktem, który emituje wysokie temperatury. Do wyboru mamy szereg materiałów od litego drewna, przez lakierowane i laminowane płyty MDF czy fornir lub nieco korzystniejsza cenowo sklejka drewniana.

WAŻNE: Nie wahajcie się zapytać w sklepie, czy u podwykonawcy, jakie parametry ma materiał, z którego będą wykonane Wasze meble w kuchni. Chodzi przecież o Wasze bezpieczeństwo i o to, aby wybrane szafki służyły Wam przez długie lata.

Płyta gazowa – z czym ją zabudować w szafce?

Szafka, w której chcemy umieścić płytę gazową może mieć dodatkowo różne funkcje. Wybór jest szeroki. Jedną z opcji są same szuflady pod kuchenką, w których m.in. łatwo schować akcesoria do gotowania lub przyprawy. Dzięki temu są one zawsze pod ręką podczas gotowania.

Dla tych jednak, którzy wolą bardziej klasyczne rozwiązania proponujemy inną opcję – szafkę pod piekarnik i płytę gazową. To wciąż jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań lokowania płyty i piekarnika w kuchni. Lata, w których wielu z nas korzystało z kuchenek wolnostojących mocno przyzwyczaiły nas do takiej konfiguracji, gdzie zaraz pod płytą znajduje się piekarnik.

Spotkaliśmy się również z regularnymi półkami pod płytą grzewczą, gdzie można umieścić np. garnki i patelnie. To bardzo unikalne, ale też funkcjonalne rozwiązanie. Świetne dla kogoś, kto dużo gotuje.

Montaż płyty gazowej w blacie szafek

Wiecie, jaka jest najlepsza szafka do zabudowy płyty gazowej? Taka, która jest dobrze dostosowana do wymogów producenta płyty. Wybór odpowiedniej szafki do zabudowy sprzętu AGD sprawi, że będziesz cieszyć się sprawnie działającym produktem. Kuchenka gazowa musi mieć odpowiednie warunki w szafce, aby działała prawidłowo. Co mamy na myśli?

W przypadku kuchni i sprzętów AGD, jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia wentylacja. Kiedy decydujemy się na sprzęt zasilany gazem, jest to tym istotniejsze, że właśnie odpowiedni przepływ i dostęp powietrza zapewni pełną sprawność urządzenia. Zadba o właściwy sposób spalania się gazu i tym samym Wasze bezpieczeństwo.

Pomieszczenie, w którym płyta ma być zamontowana, powinno być suche i  przewiewne oraz posiadać sprawną wentylację naturalną ze względu na wydzielające się spaliny oraz ciepło. Podstawą prawną, w oparciu o którą ocenia się przydatność pomieszczenia w budynku mieszkalnym do zainstalowania w nim kuchni gazowej, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DU Nr 75 z dnia 12.04.2002 Rozdział 7 z aktualnymi zmianami).

Blat kuchenny to podstawa, na której zamontowany będzie nasz sprzęt. Warto zadbać, aby był on solidnie przymocowany i wytrzymały. W celu umieszczenia kuchni w blacie szafki kuchennej lub blacie zespolonym należy wykonać w nim otwór o odpowiednich wymiarach w zależności od typu kuchni.  Następnie wystarczy włożyć kuchnię w  otwór. Po kilku dniach użytkowania uszczelka znajdująca się na spodzie płyty szczelnie przylgnie do powierzchni blatu. W przypadku płyt marki SOLGAZ nie są potrzebne żadne dodatkowe sposoby mocowania. Nie zalecamy używania klejów ani silikonów.

W przypadku montowania kuchenki przy szafkach stojących na blacie lub w rogu ściany, płytę kuchni gazowej należy zamontować minimum 150 mm od boku szafki lub narożnika ściany.

Szafka dobrze dopasowana

W zależności od tego, jakich rozmiarów płytę grzewczą wybierzecie do zabudowy w swojej kuchni, do niej należy dopasować odpowiedniej wielkości mebel. Najbardziej popularna jest szafka pod płytę gazową o szerokości 60 cm. Jest to wymiar, dla którego producenci płyt kuchennych mają zawsze największy wybór asortymentu.

Coraz częściej jednak klienci kierują się w stronę większych, pięciopalnikowych kuchenek, wtedy najpewniej sprawdzi się szafka o szerokości 80 cm. Płyta musi być dobrze i stabilnie osadzona, a jej wymiar zbliżony do wymiaru szafki. Tutaj nadmierny zapas nie jest potrzebny.

Szafka pod płytę gazową, to drobna rzecz w kontekście projektowanie całej kuchni, jednak bardzo istotna i nie należy jej bagatelizować. Zadbajcie o prawidłowo dopasowaną szafkę, dobrej jakości blat oraz właściwy montaż, abyście mogli cieszyć się z bezpiecznego i skutecznego produktu do gotowania w Waszej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter