Jaka szafka pod płytę gazową jest najlepsza?

Szafka do zabudowy płyty gazowej to z pozoru prosta sprawa. Mamy w projekcie mebel, umieszczamy w nim sprzęt i już. Ale prawda jest taka, że decydując się na płytę gazową, która będzie estetycznie ubrana w szafkę kuchenną, warto pamiętać o kilku ważnych wytycznych. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli Wam lepiej poznać możliwości i ułatwi wybór odpowiedniego mebla pod zabudowę sprzętu do Waszej kuchni.

Szafka kuchenna do zadań specjalnych

Szafka kuchenna przeznaczona pod płytę gazową powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów dedykowanych do przestrzeni, w których panują bardzo specyficzne i trudne warunki. Dlatego wybierając mebel pod płytę gazową pamiętaj, że nie możesz kierować się tylko względami estetycznymi, a także praktycznymi. Kuchnia to pomieszczenie szczególnie narażone na wilgoć, a szafka pod kuchenkę gazową dodatkowo narażona jest na działanie wysokich temperatur.

Co w związku z tym należy zrobić? Wybrać materiały lub gotowe meble, które są dostosowane właśnie do korzystania w pomieszczeniach o dużej wilgotności, odporne na zabrudzenia. Ważna jest również deklaracja producenta co do użytych materiałów, które będą bezpieczne w bliskim kontakcie z produktem, który emituje wysokie temperatury. Do wyboru mamy szereg materiałów od litego drewna, przez lakierowane i laminowane płyty MDF czy fornir lub nieco korzystniejsza cenowo sklejka drewniana.

WAŻNE: Nie wahajcie się zapytać w sklepie, czy u podwykonawcy, jakie parametry ma materiał, z którego będą wykonane Wasze meble w kuchni. Chodzi przecież o Wasze bezpieczeństwo i o to, aby wybrane szafki służyły Wam przez długie lata.

Płyta gazowa – z czym ją zabudować w szafce?

Szafka, w której chcemy umieścić płytę gazową może mieć dodatkowo różne funkcje. Wybór jest szeroki. Jedną z opcji są same szuflady pod kuchenką, w których m.in. łatwo schować akcesoria do gotowania lub przyprawy. Dzięki temu są one zawsze pod ręką podczas gotowania.

Dla tych jednak, którzy wolą bardziej klasyczne rozwiązania proponujemy inną opcję – szafkę pod piekarnik i płytę gazową. To wciąż jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań lokowania płyty i piekarnika w kuchni. Lata, w których wielu z nas korzystało z kuchenek wolnostojących mocno przyzwyczaiły nas do takiej konfiguracji, gdzie zaraz pod płytą znajduje się piekarnik.

Spotkaliśmy się również z regularnymi półkami pod płytą grzewczą, gdzie można umieścić np. garnki i patelnie. To bardzo unikalne, ale też funkcjonalne rozwiązanie. Świetne dla kogoś, kto dużo gotuje.

Montaż płyty gazowej w blacie szafek

Wiecie, jaka jest najlepsza szafka do zabudowy płyty gazowej? Taka, która jest dobrze dostosowana do wymogów producenta płyty. ? Wybór odpowiedniej szafki do zabudowy sprzętu AGD sprawi, że będziesz cieszyć się sprawnie działającym produktem. Kuchenka gazowa musi mieć odpowiednie warunki w szafce, aby działała prawidłowo. Co mamy na myśli?

W przypadku kuchni i sprzętów AGD, jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia wentylacja. Kiedy decydujemy się na sprzęt zasilany gazem, jest to tym istotniejsze, że właśnie odpowiedni przepływ i dostęp powietrza zapewni pełną sprawność urządzenia. Zadba o właściwy sposób spalania się gazu i tym samym Wasze bezpieczeństwo.

Pomieszczenie, w którym płyta ma być zamontowana, powinno być suche i  przewiewne oraz posiadać sprawną wentylację naturalną ze względu na wydzielające się spaliny oraz ciepło. Podstawą prawną, w oparciu o którą ocenia się przydatność pomieszczenia w budynku mieszkalnym do zainstalowania w nim kuchni gazowej, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DU Nr 75 z dnia 12.04.2002 Rozdział 7 z aktualnymi zmianami).

Blat kuchenny to podstawa, na której zamontowany będzie nasz sprzęt. Warto zadbać, aby był on solidnie przymocowany i wytrzymały. W celu umieszczenia kuchni w blacie szafki kuchennej lub blacie zespolonym należy wykonać w nim otwór o odpowiednich wymiarach w zależności od typu kuchni.  Następnie wystarczy włożyć kuchnię w  otwór. Po kilku dniach użytkowania uszczelka znajdująca się na spodzie płyty szczelnie przylgnie do powierzchni blatu. W przypadku płyt marki SOLGAZ nie są potrzebne żadne dodatkowe sposoby mocowania. Nie zalecamy używania klejów ani silikonów.

W przypadku montowania kuchenki przy szafkach stojących na blacie lub w rogu ściany, płytę kuchni gazowej należy zamontować minimum 150 mm od boku szafki lub narożnika ściany.

Szafka dobrze dopasowana

W zależności od tego, jakich rozmiarów płytę grzewczą wybierzecie do zabudowy w swojej kuchni, do niej należy dopasować odpowiedniej wielkości mebel. Najbardziej popularna jest szafka pod płytę gazową o szerokości 60 cm. Jest to wymiar, dla którego producenci płyt kuchennych mają zawsze największy wybór asortymentu.

Coraz częściej jednak klienci kierują się w stronę większych, pięciopalnikowych kuchenek, wtedy najpewniej sprawdzi się szafka o szerokości 80 cm. Płyta musi być dobrze i stabilnie osadzona, a jej wymiar zbliżony do wymiaru szafki. Tutaj nadmierny zapas nie jest potrzebny.

Szafka pod płytę gazową, to drobna rzecz w kontekście projektowanie całej kuchni, jednak bardzo istotna i nie należy jej bagatelizować. Zadbajcie o prawidłowo dopasowaną szafkę, dobrej jakości blat oraz właściwy montaż, abyście mogli cieszyć się z bezpiecznego i skutecznego produktu do gotowania w Waszej kuchni.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – Jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter