Jaka kawiarka na indukcję jest najlepsza?

Kawiarka, kupres, makinetka, moka czy kafetierka – wszystkie te określenia dotyczą małego czajniczka, dzięki któremu możemy zaparzyć w kilku prostych krokach przepyszną kawę w stylu włoskim.

Mimo tego, że technologia idzie do przodu, moka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, także w domach, gdzie korzysta się na co dzień z ekspresu. Stanowi ona atrakcyjną alternatywę i kawa z niej smakuje po prostu nieco inaczej. Poranek w towarzystwie pysznego, aromatycznego, świeżo zaparzonego espresso od razu zaczyna się o wiele lepiej. Ale czy kafetiera to sprzęt, z którego możemy korzystać także w przypadku płyt indukcyjnych? To temat, który dziś chcemy Wam przybliżyć!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kawiarki?

Dobra kawa, kawiarka, kilka minut i pyszne esspresso, jak z włoskiej kawiarni zagości na Twoim stole. Na co jednak warto zwrócić uwagę wybierając kafetierę? Każda kawiarka składa się z kilku elementów, a mianowicie dolnego pojemnika na wodę, filtra/koszyczka na zmieloną kawę, dodatkowej uszczelki oraz pojemniczka górnego na gotową zaparzoną kawę. Jednak, która z maszynek do parzenia kawy sprawdzi się w przypadku płyty indukcyjnej?

Tak, jak wraz z płytą indukcyjną pojawiły się garnki dedykowane do tego urządzenia, tak samo powstał szereg propozycji dostosowanych do parzenia włoskiej kawy, jak kafetiera na indukcję. Podstawową różnicą pomiędzy kawiarkami na płyty gazowe czy elektryczne jest taka, że zaparzacz do kawy na indukcję jest wykonany ze specjalnego metalu. Pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego powstającego podczas pracy płyty indukcyjnej, generuje on tak zwane prądy wirowe. Dno kawiarki na indukcję musi mieć właściwości ferromagnetyczne po to, aby kuchnia mogła wyłapać naczynie, a  kupres zadziałał.  Zwiększa to także żywotność makinetki.  Podczas przygotowywania napoju, nagrzewa się jedynie naczynie, a dzięki temu, że nie ma ono kontaktu z rozgrzaną powierzchnią płyty ceramicznej, czy gorącego płomienia – taka kawiarka do kuchni indukcyjnej, posłuży nam zdecydowanie dłużej.

Co więcej? Aby łatwo i skutecznie rozróżnić sprzęty do normalnych kuchni i te do indukcji, producenci wprowadzili na naczyniach symbol zwojnicy. Jest on umieszczony najczęściej pod spodem kawiarki na indukcję.

Jakie kawiarki na indukcję sprawdzą się najlepiej? Kafetiera na płytę indukcyjną

Zaparzarka do kawy na indukcję może być wykonana z stali nierdzewnej lub aluminium. Sprawdzi się przy współczesnych płytach kuchennych mimo, że zasada jej działania pozostaje niezmienna od czas, u kiedy powstała ta maszynka do robienia espresso. Miało to miejsce prawie sto lat temu. Została ona wynaleziona w 1919 roku przez Włocha –  Alfonso Bialetti. To właśnie jego nazwisko stało się nazwą marki, która słynie z najlepszych kawiarek na świecie. Ponad stuletnia tradycja i doświadczenie, plus wysoka jakość i nietuzinkowy wygląd to coś, co stawia kafetiry Bialetti na najwyższym miejscu w rankingach kawiarek. To na co warto zwrócić uwagę, to dno naszej kafetiry. Kawiarki na płytę indukcyjną powinny mieć płaską podstawę, która w pełni przylega do płyty. Przy wyborze moki, ważna jest także jej wielkość. Czy lepsza będzie mała czy duża zaparzarka do kawy na indukcję? Na początek warto mieć podstawową wiedzę, która pozwoli nam zauważyć od razu do jakiej ilości kawy przeznaczona jest dana makinetka. Jednym ze skrótów stosowanych przy opisach kawiarek jest skrót : „Tz”, którego rozwinięcie to tazza i oznacza filiżankę. Dlatego jeśli zobaczycie, że zaparzacz do kawy na płytę indukcyjną jest stworzony z myślą o 4 filiżankach znajdziecie w opisie 4tz. Rozmiary kawiarek są bardzo różne od takich na 1-2 filiżanki, po wielkie z oznaczeniem 12 tz, z których zaparzycie nawet 1 litr gotowego naparu.

Wielkość kawiarki należy dopasować do własnych potrzeb. Nie ma sensu kupować zbyt dużej zaparzarki, aby zrobić więcej napoju na zapas. Po pierwsze – świeża kawa z mokki smakuje najlepiej. Po drugie – kafetierki są dedykowane pod konkretną ilość kawy i powinno się w niej zaparzać dokładnie tyle naparu, na ile została zaprojektowana. Jeśli więc kupicie większą, to ciężko będzie w niej zaparzyć kawę tylko dla jednej czy dwóch osób.

Do wyboru należy podejść praktycznie. Dla jednej osoby zazwyczaj wystarcza pojedyncze esspresso jako baza do kawy, ale niektórzy preferują mocniejszą kawę, wtedy do obliczeń bierzemy kawę na bazie podwójnego espresso. Patrzymy dla ilu domowników będziemy na co dzień parzyć kawę i czy będzie to porcja pojedyncza czy podwójna espresso, na tej podstawie wybieramy optymalną  wielkość makinetki do naszego domu. Na przykład dla dwójki koneserów porannej kawy prosto z mokki, polecamy wybrać kawiarkę na 4 tz.

Kawiarki elektryczne i na gaz – alternatywa dla kawiarki na indukcję

Kawiarka na gaz w użytkowaniu nie różni niczym się od takiej na płytę indukcyjną. Jest to pewien rytuał i konkretny proces, o który musimy starannie zadbać, aby kawka była dobrze przygotowana.

Kawiarka elektryczna to już zupełnie inna historia. Tego typu modele mają zaimplementowaną grzałkę. Jest to zdecydowanie prostsze rozwiązanie, bo wystarczy wypełnić pojemnik zmieloną kawą, wlać wodę do drugiego pojemniczka i włączyć kawiarkę. W kawiarce elektrycznej czas przygotowania espresso jest także krótszy. Jednak makinetki tradycyjne sprawdzą się zawsze, także w przypadku biwaków, gdzie nie mamy dostępu do zasilania, wtedy możemy zrobić kawę na przenośnym palniku gazowym, w środku lasu.

Jak zrobić kawę w kawiarce?

Aby w Twoim domu unosił się mocny i aromatyczny zapach tego najbardziej pożądanego napoju na świecie musisz pamiętać o kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest odpowiednia temperatura parzenia kawy w kawiarce. Temperatura na płycie kuchennej powinna być stosunkowo niska. Jeśli myślimy o płycie indukcyjnej, która jak wiemy szybciej się nagrzewa, zacząć należy od połowy mocy płyty. Kiedy kawa zaczyna przepływać pod wpływem ciśnienia, zmniejszamy temperaturę – dzięki temu woda spokojnie przepłynie przez sitko. Zbyt wysoka temperatura może spowodować nieprzyjemny, gorzki smak naparu.

W jaki sposób zrobić kawę w kawiarce na indukcji? Już przybliżamy Wam ten rytuał krok po kroku.

  1. Do dolnego pojemniczka kawiarki wlewamy wodę (najlepiej sprawdzi się już wstępnie podgrzana do temperatury 75-85 °C). Pamiętaj, aby nie przelać wody – nalać tyle, żeby nie przykryć zaworka bezpieczeństwa. Jest on zaznaczony.
  2. Następnie do sitka/lejka wsypujemy kawę. Powinna być zmielona tak, aby w dotyku przypominała drobny piasek. Wypełniamy sitko kawą po brzegi, jednak nie ubijamy jej. Wystarczy, że będzie delikatnie uklepana.
  3. Usuwamy resztki kawy z brzegów, skręcamy makinetkę i stawiamy na palniku na połowie mocy.
  4. Po kilku minutach wrząca woda zacznie przelewać się powoli wskutek ciśnienia przez kawę w sitku.
  5. W momencie, kiedy kawiarka wypełni się już w całości aromatyczną kawą, a napar zacznie tracić kolor albo zacznie pryskać, to czas by zdjąć kawiarkę z płyty. Zatrzymujemy proces ekstrakcji schładzając dolny pojemniczek. Możecie w tym celu zanurzyć dolną część kawiarki w zimnej wodzie lub pod bieżącą wodą z kranu. I gotowe.

Smacznej kawy!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter