Jak urządzić kuchnię w stylu shaker?

Wachlarz stylów wnętrzarskich jest coraz większy. Ogrom materiałów, jakie są dostępnie powszechne sprawia, że możemy zaaranżować wnętrze niemal w każdy sposób. Wszystko zależy od naszych preferencji i gustu. Jednym ze stylów, które bardzo polubiliśmy jest styl szejkerski. Sprawdźmy więc, co kryje się pod tą enigmatyczną nazwą i jak wygląda kuchnia shaker.

Kuchnia w stylu shaker – charakterystyczne cechy

Zanim o tym, co wyróżnia styl szejkerski w kuchni, przyjrzyjmy się jego genezie. Otóż shakerzy to grupa religijna pochodząca ze Stanów Zjednoczonych sprzed dwóch stuleci. Asceci o specyficznym stylu życia, którzy stworzyli autorski styl w meblarstwie. Miał on być zgodny z naturą, a cale wnętrze funkcjonalne i bardzo praktyczne. Kuchnia w stylu shaker to miejsce bardzo przestronne i przytulne. Wspólne przygotowywanie posiłków ma być w niej przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Szejrzerzy nadzwyczaj cenili sobie rodzinną atmosferę. Kolorystyka tego stylu nawiązuje do barw natury – to z niej zaczerpnięta jest cała aranżacja – zarówno kolory, jak i materiały. Drewno i kolory w jego odcieniach to sztandarowy charakterystyczny element, jaki posiada kuchnia w stylu shaker. Nie ma mowy o ciemnych kolorach – całość musi być przejrzysta, jasna, pozbawiona zbędnych dekoracji, minimalistyczna, a przy tym bardzo funkcjonalna.

Kuchnia w stylu shaker wymaga też odpowiedniego oświetlenia. W takiej aranżacji muszą się pojawić lampy z dużymi żarówkami stylizowanymi na stare. Mile widziane są metalowe klosze, czy świeczniki, które dopełnią klimat.

Meble w stylu shaker

Na szczególną uwagę zasługują meble w stylu szejkerskim. Jak wyglądają? Otóż, wspomniany minimalizm dotyczy waśnie głównie części meblarskiej. Powinny być wykonane z naturalnego drewna i pozbawione jakichkolwiek zdobień, dekoracji, frezów. Charakterystycznym elementem w takiej kuchni jest półka, którą stanowi prosta listwa z przykręconymi do niej hakami. To na nich wiszą przybory kuchenne.

Na szczególną uwagę zasługują tez krzesła. Ich oparcie stanowią tralki, zaś siedzisko wykonane jest z tekstylnej plecionki. Skoro krzesła, to i stół. Okazuje się, że, ten jeden z ważniejszych mebli w domu, też nie jest taki oczywisty. I o ile posiada blat i nogi, o tyle do każdej z nich jest przymocowane kółko. Po co? Szejkerzy, mistrzowie funkcjonalności, cenili sobie możliwość jego łatwego przesuwania w inne miejsca. Reasumując, całość aranżacji musi być prosta i geometryczna, a szafki w stylu szejkerskim powinny posiadać charakterystyczną prostą ramkę.

Kuchnia typu shaker – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Można by rzec, że wszędzie i będzie to prawda. Kuchnia w styli szejkerskim sprawdzi się zarówno w nieco większych mieszkaniach i oczywiście domach. Jej minimalistyczny klimat i nawiązanie do kolorystyki materiałów naturalnych świetnie wpisują się w panujące trendy. Od dłuższego bowiem czasu prym wiodą kuchnie w odcieniach bieli z elementami drewnianymi – najczęściej jest nim blat czy stół.

Pomysły na aranżację wnętrz

Inspiracji w sieci nie brakuje. Wybraliśmy te najciekawsze.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter