Jak upiec łososia? Podpowiadamy Wam, jak przyrządzić łososia z piekarnika.

Łosoś upieczony w piekarniku to proste danie, które nie od tak dawna jest obecne w naszych domach. Jeśli macie w domu stare książki kucharskie, możecie z łatwością sprawdzić, że ta ryba w nich nie gościła. Obecnie jednak łosoś w rozmaitej postaci jest jedną z tych potraw, którą Polacy goszczą na swoich stołach najchętniej. Czy wiecie, jak przyrządzić łososia z piekarnika tak, aby był idealnie wypieczony? Bo my wiemy. Pieczenie łososia w piekarniku nie musi być niczym skomplikowanym. Dziś mamy dla Was sprawdzone sposoby jak zrobić łososia w towarzystwie sprawdzonych dodatków.

Przepisy na pieczonego łososia – jak upiec łososia w piekarniku

Łosoś należy do najbardziej lubianych ryb ze względu na swoje wyjątkowe walory smakowe oraz właściwości. Jest bogaty w liczne witaminy i minerały, wspierające pracę naszego organizmu. W jaki sposób upiec łososia w piekarniku szybko, łatwo i efektownie? Istnieje kilka sposobów jak przyrządzić łososia w piekarniku. U nas numerem jeden jest:

  1. Łosoś w piekarniku w delikatnej marynacie z sosem szczawiowym i płatkami chilli

Składniki: 600 g filetów z łososia

Marynata: 4 łyżki dobrej jakości sosu sojowego,

2 łyżki oliwy z oliwek,

2 łyżki z cytryny (może być także limonka),

2 łyżeczki słodkiej papryki,

2 łyżeczki miodu.

Sos szczawiowy: 1 szalotka, drobno pokrojona,

50 ml białego wytrawnego wina,

100g szczawiu bez łodyżek,

100g śmietany kremówki,

sok z ¼ cytryny,

1 pomidor ze skórką (najlepiej śliwkowy) bez gniazda nasiennego (pokrojony w drobną kostkę o boku około 5 mm),

sól morska,

świeżo zmielony pieprz biały.

Filet o gramaturze około 300 g dzielimy na dwa mniejsze kawałki. Odcinamy skórę, sprawdzamy czy ryba nie ma ości. Jeśli ma – usuwamy je. Jak to zrobić? To bardzo proste. Najczęściej ości w łososiu są duże i łatwo jest je złapać np. pęsetą i zdecydowanym ruchem wyciągnąć. Następnie odcinamy skórę z łososia, dokładnie myjemy i osuszamy. Składniki marynaty łączymy ze sobą, obtaczamy w niej rybę i odkładamy na minimum godzinę.

Około 15 minut przed końcem marynowania zacznij nagrzewać piekarnik. Mniej więcej tyle czasu potrzeba zazwyczaj, aby nagrzać go do temperatury 250 stopni (pieczenie góra-dół).  Zamarynowanego łososia przełóż na blaszkę i włóż do rozgrzanego piekarnika na około 10 min.

W międzyczasie przygotowujemy sos szczawiowy idealny. W małym garnku na dużym ogniu gotuj szalotkę w białym winie przez około 30 sekund. Gotuj do momentu, aż cały alkohol wyparuje. W następnym kroku dodaj szczaw, śmietanę, sok z cytryny, 2 szczypty soli oraz dwie szczypty pieprzu. Doprowadź do wrzenia i gotuj zawartość przez około 1 minutę do momentu, aż sos nieco zgęstnieje. Nie przejmuj się, jeśli szczaw zmieni kolor, to normalne. Jasnozielony szczaw zmienia się z jasnozielonego na zielonobrązowy. Na koniec dodajemy pokrojonego pomidora.

Gotową rybę serwujemy kładąc ją na kopczyku z sosu szczawiowego i posypujemy płatkami chilli.

  1. Łosoś z piekarnika w folii z batatami

Kolejny przepis na łososia w piekarniku jest szybki i prosty. Kiedy macie mało czasu i chętkę na coś pysznego, co nie wymaga dużego nakładu pracy, wtedy z pomocą przychodzą te najprostsze, ale też najsmaczniejsze przepisy na łososia z piekarnika. Jednym z nich jest łosoś  pieczony w foli. Wystarczy minimalna ilość składników, aby wyczarować coś zdrowego, co z powodzeniem zaspokoi nasze kubki smakowe.

Składniki: 2 filety z łososia około 600 g,

1 cytryna,

pęczek koperku,

sól pieprz do smaku

Zaczynamy, jak poprzednio od umycia ryby, osuszenia mięsa i usunięcia ości. W tym wypadku nie pozbywamy się skóry. Następnie przyprawiamy filety świeżo mielonym pieprzem, solą oraz posiekanym dość drobno koperkiem. Rybę kładziemy w foli skórą do dołu i układamy na niej plastry wcześniej umytej i sparzonej cytryny ze skórką. Folię dokładnie zamykamy i pieczemy tak przygotowanego łososia w temperaturze 200 stopni (program góra-dół) przez około 20 minut.

W ten sposób przygotowana ryba świetnie pasuje do wszystkiego – „na szybko” ze świeżym pieczywem lub jeśli macie nieco więcej czasu, polecamy jako dodatek do niej:

Bataty z piekarnika z rozmarynem

Słodkie ziemniaki, czyli bataty są świetną alternatywą dla zwykłych ziemniaków. To drogocenne źródło, pełne składników odżywczych. Jest to warzywo bogate w węglowodany, ale nie musicie się tym martwić, bo wybierając bataty suplementujecie witamy i minerały – między innymi witaminy z grupy B i witamina C. Te różowe bulwy są również świetnym źródłem potasu, magnezu i miedzi, dzięki czemu regulują ciśnienie we krwi oraz utrzymują w napięciu mięśnie i skórę.

Oprócz tego, że jest to zdecydowanie zdrowszy wybór od klasycznych ziemniaków, te słodkie odpowiedniki dobrze wszystkim znanych „pyr”, stanowią świetny dodatek do wielu dań. Także łosoś pieczony w piekarniku w towarzystwie batatów bardzo dobrze smakuje. Możecie dodać do nich różne, ulubione zioła, my jednak proponujemy je w towarzystwie rozmarynu, który delikatnie uzupełni ich słodki smak. Zobacz też: Bataty z piekarnika – jak je zrobić?

Składniki: 2 duże bataty,

4 ząbki czosnku,

6 łyżek oliwy z oliwek,

1 duża łyżka suszonego rozmarynu,

2-3 łyżki soku z cytryny,

sól.

Zacznij o nagrzania piekarnika do 200 stopni (pieczenie góra-dół). Obrane bataty pokrój w słupki, grube na około 1 cm. Tak przygotowane warzywa włóż do większej miski i wymieszaj dokładnie z solą, sokiem z cytryny, rozmarynem i oliwą. Wyłóż blachę papierem i rozłóż na niej bataty tak, aby nie stykały się ze sobą. Na blachę dodaj rozgnieciony nożem czosnek w łupinach – uzupełni aromat słodkich ziemniaków. Piecz je przez około 30-35 minut do momentu, aż się mocniej zarumienią. Serwujemy z łososiem i jogurtem naturalnym lub śmietaną w sosjerce.

Smacznego!

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter