Jak piec w piekarniku gazowym – poznaj zasady pieczenia w piekarniku gazowym

Choć zdecydowanie te zasilane energią elektryczną zdominowały nasze kuchnie, to ich gazowe odpowiedniki wcale nie odeszły do lamusa. Mowa o piekarnikach, które są podstawowym wyposażeniem naszych kuchni. Piekarnik gazowy wraca do łask. Jak odpalić piekarnik gazowy? Jak piec w piekarniku gazowym? Jakie są zasady? Podpowiadamy.

Pierwsze użycie piekarnika – o czym musisz wiedzieć i dlaczego warto zapoznać się z instrukcją obsługi.

Zanim cokolwiek zrobimy z urządzeniem, podstawą jest zapoznanie się instrukcją obsługi i montażu. Korzystanie ze sprzętu bez uprzedniego zapoznania się z wytycznymi producenta, może w konsekwencji skutkować m.in. utratą gwarancji. Piekarnik gazowy tak, jak każde urządzenie zasilane gazem, musi podłączyć do sieci osoba z uprawnieniami gazowymi. W żadnym wypadku nie należy podejmować się instalacji samodzielnie. Każdy producent konkretnie określa kroki, jakie należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem sprzętu. Najczęściej jest to dokładnie wyczyszczenie komory piekarnika oraz uruchomienie wentylacji w kuchni bądź po prostu otwarcie okna. Pierwsze uruchomienie może wiązać się z przejściowym wydzielaniem się zapachów. Jak włączyć piekarnik gazowy? Tego dowiemy się z instrukcji obsługi. Choć korzystanie ze sprzętu nie jest zwykle trudne, to jednak różnią się one panelami sterowania, stąd warto sięgnąć, bo zalecenia producenta. Włączamy piekarnik, nastawiając temperaturę do ok. 250 stopni, na ok. 30 minut.

Piekarnik gazowy – temperatura idealna

W temacie idealnej temperatury również odsyłamy do instrukcji obsługi, ponieważ każdy sprzęt ma różne parametry. Pamiętać należy, że nagrzanie piekarnika jest kluczową kwestią. Komora musi uzyskać odpowiednią temperaturę – wówczas możemy włożyć danie do środka. Jeśli nie poczekamy do odpowiedniego nagrzania, możemy doprowadzić do przypalenia potrawy.

Pieczenie z termoobiegiem i inne funkcje, które musisz poznać!

Zacznijmy od pytania, co to jest termoobieg w piekarniku? Otóż zanim ta funkcja pojawiła się w piekarnikach, mogliśmy przyrządzać dania za pomocą grzania statycznego. To najbardziej standardowe pieczenie, tzw. góra-dół. Termoobieg ma za zadanie rozprowadzać ciepło równomiernie poprzez przepływ powietrza i rozpraszanie. Warto zaznaczyć, że pomiędzy tymi dwiema funkcjami – grzaniem statycznym oraz z termoobiegiem, istnieje różnica ok. 20 stopni. To znaczy, że jeżeli zaleca się pieczenie w trybie góra dół w temperaturze 180 stopni, z włączonym teroobiegiem należałoby ustawić temp. ok. 150 stopni. Przyjmuje się, że pieczenie statyczne sprawdzi się do dań delikatnych – ryb, biszkoptów, czy chleba, natomiast funkcja termoobiegu przyda się poczas przygotowywania mięs czy warzyw.

Rożen w piekarniku gazowym a może pizza pieczona na kamieniu? To nie problem!

Wiele piekarników posiada w swoim wyposażeniu rożen obrotowy, czy kamień do pizzy. Oba akcesoria znajdziemy w piekarnikach marki Solgaz. To alternatywne rozwiązania do przygotowania wyśmienitych potraw. Rożen w piekarniku gazowym znajdziemy w modelu SPG-67, natomiast kamień do pizzy to wyposażenie piekarnika elektrycznego SP-50. Pizza z piekarnika może być równie smaczna, jak ta upieczona w piecu. Specjalny kamień idealnie się w tym sprawdzi, a ciasto będzie idealnie wypieczone. Rożen zaś pozwoli na przyrządzenie dużej porcji mięsa, np. drobiowego – skórka delikatnie się zrumieni, zaś wnętrze pozostanie soczyste.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter