Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? Poznaj nasze sposoby!

Pasteryzacja przetworów w piekarniku znana nam jest od wielu lat. I choć początkowo pasteryzację wykonywało się w garnku, to jednak piekarnik wydaje się być bardziej wygodny, chociażby z tego powodu, że pomieści znacznie więcej słoików podczas jednego procesu. Pozostaje pytanie, jak wekować słoiki w piekarniku? Zdradzamy więc, jak pasteryzować w piekarniku!

Czym jest pasteryzowanie?

Pasteryzacja, inaczej nazywana wekowaniem, to nic innego, jak podgrzanie zawartości słoików do odpowiedniej temperatury. A w jakiej temperaturze pasteryzować słoiki w piekarniku? Wszystko zależy od rodzaju żywności. Zwykle jest to przedział między 60 a 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu wieko słoika zostaje szczelnie zassane, co w konsekwencji wydłuża nam przydatność dania do spożycia. Wysoka temperatura sprawia również, że wszelkie drobnoustroje zostaną wyeliminowane, a tak przygotowaną żywność możemy znacznie dłużej przechowywać.

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzowanie żywności ma ją chronić przed zepsuciem. Jak ten proces wykonać właściwie? Wszystko zależy, co chcemy spasteryzować – znaczenie ma tutaj czas tego procesu. Wekowanie w piekarniku, nazywane też potocznie pasteryzowaniem „na sucho” nie jest skomplikowanym zadaniem i z powodzeniem każdy z nas sobie z nim poradzi. Pasteryzowanie słoików w piekarniku wymaga jednak pamiętania o kilku ważnych zasadach. Jedna z nich to słoiki, w których zamierzamy przechowywać żywność. Tak zwane weki – duże słoiki, z grubego szkła z gumką nie nadają się do takiej obróbki. Zwyczajnie mogą się zniszczyć w piekarniku pod wpływem temperatury.

Dobrze sprawdzą się tradycyjne słoiki ze stalowymi nakrętkami. Pamiętajmy, aby je bardzo dokładnie umyć przed pasteryzacją – zarówno same słoiki, jak i zakrętki (szczególnie w rowkach). Słoik powinniśmy wypełnić żywnością, zostawiając ok. 2 – 3 cm przestrzeni. Nakrętek nie dociskamy na siłę. Tak przygotowane słoiki układamy na blasze wyłożonej papierem pergaminowym, zachowując odstępy między nimi (nie mogą się dotykać). Piekarnik nagrzewamy do temperatury 160 stopni, góra-dół. Po jej uzyskaniu, zmniejszamy temperaturę do ok. 120 stopni i wkładamy blachę ze słoikami. Czas pasteryzowania zależy od żywności i przepisu, jakiego się trzymamy. Zwykle nie trwa ona dłużej, jak 30 minut.

Które przetwory warto pasteryzować?

Pasteryzacja przetworów w piekarniku najczęściej kojarzy nam się z owocami i warzywami. Kto z nas nie jadł domowych konfitur z malin czy różnego rodzaju ogórków. Warto pamiętać, wekowanie świetnie sprawdzi się również dla mięs – konserwy, gulasze czy pasztety, jak najbardziej podlegają pasteryzacji.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter