Spaghetti, cannelloni, ravioli czy lasagne – to tylko niektóre rodzaje makaronu, który w przeróżnych formach często ląduje na naszych talerzach. Ulubieniec małych i dużych. Współtowarzysz wielu dań. Ale czy aby na pewno wiemy, jak go prawidłowo przygotować, a w zasadzie ugotować?
Rodzaje makaronu i długość gotowania
Mówi się, że na świecie istnieje ok. 300 odmian makaronu – tyle kształtów, ile tylko zdołano wymyślić. Dla Polaków makaron stał się nieodłącznym składnikiem wielu zup. Trudno bowiem wyobrazić sobie rosołu czy pomidorowej bez kluseczek. Uwielbiane przez nas nitki stały się prekursorem do wypróbowania makaronu w daniach głównych – a w nich, jak się okazuje, jest wielkie kulinarne pole do popisu. Makaron to nic innego, jak żółtka jajek, woda oraz mąka – z pszenicy durum lub pełnoziarnistej. Jeśli chodzi o czas gotowania makaronu, to zależy on od rodzaju makaronu. Należy przestrzegać wskazówek producenta, znajdujących się na opakowaniu. Inny czas będzie potrzebny do ugotowania spaghetti a inny do ravioli.
Makaron al dente – czym się różni?
Al dente – każdy z nas spotkał się z tym określeniem. Skąd się wzięło? Otóż, nie od dziś wiadomo, że wysoka obróbka termiczna często pozbawia dany składnik wartości odżywczych. Podobnie jest z makaronem – im bardziej ugotowany, a nawet rozgotowany, tym mniej jego wartości. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest gotowanie makaronu al dente – czyli do uzyskania sprężystości, ale nie pełnej miękkości. Taki makaron jest wskazany w każdej diecie. Makaron al dente gotuje się ok. 2 min krócej od czasu wskazanego na opakowaniu.

NOWOŚĆ
Inteligentny okap Solgaz OT-60
Idealny do mniejszych kuchni, automatycznie się włącza, sterowanie dotykowe.
Gotowanie makaronu – to musisz wiedzieć!
Większość z nas, zabierając się do gotowania makaronu, wodę do garnka nalewa „na oko”. Jednak zasada jest prosta – na każe 100g makaronu przypada 1 litr wody. Nie zapominajmy o soli – średnio ok. pół łyżki na litr. Wodę należy zagotować i dopiero do gotującej się wsypać makaron, systematycznie mieszając. Jeśli chcemy, aby makaron mniej się kleił – wystarczy wlać do garnka odrobinę oleju. Jak długo gotować makaron – przedział czasowy jest dość spory – od 3 minut do nawet 20. Wszystko zależy od rodzaju makaronu. Te pełnoziarniste zwykle gotuje się dłużej, dlatego najważniejsze, by przeczytać etykietę opakowania.