Jak długo gotować makaron? Podpowiadamy!

Spaghetti, cannelloni, ravioli czy lasagne – to tylko niektóre rodzaje makaronu, który w przeróżnych formach często ląduje na naszych talerzach. Ulubieniec małych i dużych. Współtowarzysz wielu dań. Ale czy aby na pewno wiemy, jak go prawidłowo przygotować, a w zasadzie ugotować?

Rodzaje makaronu i długość gotowania. Ile gotować makaron?

Mówi się, że na świecie istnieje ok. 300 odmian makaronu – tyle kształtów, ile tylko zdołano wymyślić. Dla Polaków makaron stał się nieodłącznym składnikiem wielu zup. Trudno bowiem wyobrazić sobie rosołu czy pomidorowej bez kluseczek. Uwielbiane przez nas nitki stały się prekursorem do wypróbowania makaronu w daniach głównych – a w nich, jak się okazuje, jest wielkie kulinarne pole do popisu. Makaron to nic innego, jak żółtka jajek, woda oraz mąka – z pszenicy durum lub pełnoziarnistej. Jeśli chodzi o czas gotowania makaronu, to zależy on od rodzaju makaronu. Należy przestrzegać wskazówek producenta, znajdujących się na opakowaniu. Ciężko więc powiedzieć, ile się gotuje makaron. Inny czas będzie potrzebny do ugotowania spaghetti a inny do ravioli.

Makaron al dente – czym się różni? Ile gotować makaron al dente?

Al dente – każdy z nas spotkał się z tym określeniem. Skąd się wzięło? Otóż, nie od dziś wiadomo, że wysoka obróbka termiczna często pozbawia dany składnik wartości odżywczych. Podobnie jest z makaronem – im bardziej ugotowany, a nawet rozgotowany, tym mniej jego wartości. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest gotowanie makaronu al dente – czyli do uzyskania sprężystości, ale nie pełnej miękkości. Taki makaron jest wskazany w każdej diecie. Makaron al dente gotuje się ok. 2 min krócej od czasu wskazanego na opakowaniu.

Jak długo gotować makaron spaghetti?

Czas gotowania spaghetti wynosi przeważnie od 10 do 13 minut, w zależności od jego rodzaju. Najważniejszą kwestią podczas jego przygotowania jest zadbanie o właściwe proporcje składników. Dla pewności możesz sprawdzić, czy makaron jest gotowy 1-2 minuty wcześniej. W tym celu wyjmij jedną nitkę makaronu z gotującej się wody i rozciągnij tak mocno, by pękła. Powinien wydać wtedy charakterystyczny trzask. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy makaron jest gotowy. Jeśli planujesz podgrzać wymieszany makaron z sosem, to pamiętaj, że nitki spaghetti musisz wyciągnąć szybciej z wody.

Po ugotowaniu należy natychmiast odcedzić makaron i przelać go zimną wodą. Zastosuj tę metodę, jeśli makaronu będziesz używać do sałatek. Jeśli chcesz go podać z sosem, nie musisz przelewać go wodą. Wystarczy że odcedzony dodasz do gorącego sosu.

Gotowanie makaronu – to musisz wiedzieć! Jak gotować makaron?

Większość z nas, zabierając się do gotowania makaronu, wodę do garnka nalewa „na oko”. Jednak zasada jest prosta – na każe 100g makaronu przypada 1 litr wody. Nie zapominajmy o soli – średnio ok. pół łyżki na litr. Wodę należy zagotować i dopiero do gotującej się wsypać makaron, systematycznie mieszając. Jeśli chcemy, aby makaron mniej się kleił – wystarczy wlać do garnka odrobinę oleju. Jak długo gotować makaron – przedział czasowy jest dość spory – od 3 minut do nawet 20. Wszystko zależy od rodzaju makaronu. Te pełnoziarniste zwykle gotuje się dłużej, dlatego najważniejsze, by przeczytać etykietę opakowania. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Wasze wątpliwości i teraz każdy z Was będzie wiedział np. ile gotować makaron spaghetti.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter