Ekologiczne rozwiązania dla Twojej kuchni. Żyj w zgodzie z naturą!

Ekologia w kuchni to temat, któremu przyglądamy się coraz baczniej. I nic w tym dziwnego – dbanie o środowisko powinno leżeć w interesie każdego z nas. Wystarczy już wdrożyć kilka nawyków, by w konsekwencji upływu lat przyniosły one dużo dobrego. Co dokładnie? Sprawdźmy, jakie eko rozwiązania możemy zastosować w kuchni.

Ekologiczna kuchnia – dlaczego warto?

W codziennym funkcjonowaniu możemy wypracować wiele przyjaznych dla środowiska nawyków. Segregacja śmieci, rezygnacja z plastiku, przemyślane zakupy, oszczędzanie wody – to tylko niektóre kwestie, nad którymi możemy w pełni zapanować w swoich domach.

Jak sortować odpady?

Segregacja śmieci to od wielu lat wiodący temat w kwestii ekologii, bo niezwykle istotny. To przecież od nas zależy, ile tych odpadów będziemy generować. Fakt jest taki, że z roku na rok są to olbrzymie ilości, stąd właśnie taki duży nacisk kładzie się zarówno na ilość odpadów, jak i materiałów, z jakich są wykonane. Jak sortować odpady? Jak  już doskonale wiemy, mamy do dyspozycji oddzielne pojemniki na plastik, papier, szkło, bio, czy odpady zmieszane. I taką segregację powinniśmy zacząć już z poziomu naszego mieszkania, by potem móc w łatwy sposób wrzucić śmieci do zewnętrznych pojemników. W kwestii opakowań – plastik, który rozkłada się kilkaset lat jest naszą największą zmora. Warto więc, w każdym możliwym wypadku, rezygnować z niego na poczet pojemników wielokrotnego użytku – np. jednorazowe plastikowe sztućce zamieńmy na ekologiczne – drewniane.

Eko rozwiązania dla Twojego domu

Ogranicz plastik, zadbaj o środowisko. Warto zwrócić uwagę na napoje w plastikowych butelkach, których używamy ogromne ilości. Czy nie lepiej postawić na filtrowaną butelkę czy dzbanek zamiast na zgrzewkę wody? Nie dość, że zaoszczędzimy czas, energię i pieniądze, to zminimalizujemy ilość wytwarzanego przez nas plastiku. Dzbanek świetnie sprawdzi się w domu, natomiast butelka, nieco przypominająca bidon przyda się w plenerze. Jeśli chodzi o żywność, to do jej przechowywania warto używać szklanych pojemników, a nie plastikowych woreczków.

Planuj posiłki, nie marnuj jedzenia

Ekologiczne rozwiązania do kuchni to nie tylko przerzucenie się z butelkowanej wody na tę filtrowaną. To również przemyślane zakupy. Wciąż marnujemy sporo jedzenia, podczas gdy tylko przy odrobinie chęci możemy w pełni wykorzystać zakupione produkty. Początek tej piramidy zaczyna się już na poziomie robienia zakupów. Wybierzmy się na nie z materiałową torbą czy wiklinowym koszem. Co z produktami? Unikajmy tych pakowanych próżniowo, w plastikowych opakowaniach na poczet składników, jakie możemy kupić na wagę. Nie dość, że wpłyniemy na mniejsze zużycie plastiku, to np. kupimy tyle pieczarek, ile dokładnie potrzebujemy, a nie tyle, ile jest zapakowanych w pudełku, a nadwyżkę których zapewne wyrzucimy.

Proponowane artykuły

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Czym różni się płyta ceramiczna od indukcyjnej – jaką płytę grzewczą wybrać

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Na to pytania odpowiada sobie każdy, który stoi przed wyborem płyty grzewczej zasilanej na prąd. Zasady...

CZYTAJ DALEJ
Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Przepis na: DOMOWY CHLEB Z ZIARNAMI BEZ ZAKWASU

Smak z dzieciństwa? Domowy chleb pieczony przez babcię… Mmmm… Pamiętasz ten zapach, ten smak i tę cudownie chrupiącą skórkę? Na...

CZYTAJ DALEJ
Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Oznaczenia na piekarniku – jak czytać symbole na piekarniku?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsze możliwości piekarnika są o niebo większe aniżeli tego sprzed 10 czy 20 lat. Funkcji...

CZYTAJ DALEJ
revhunter